Што мислите за поезијата на Ма-Ста-Пе?

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
I have a serious question! OK!

Дали навистина немаш попаметн аработа туку да го имитираш Љубчо Георгиевски?
Тој барем во неговата дебилна поезија имаше малку вулгарен хумор, па го викаа Љубчо Пиздолизие!

Мислам, нели...!

П.С. А ова некој модератор го смета за вредно за во литература?
МаСтаПе, ништо лично, ама ако ова е вредно за во уметност и литература, тогаш знам зошто Македонија тапка во место и тоне веќе 20 години!
 

Ма-Ста-Пе

недоквакан од 1966
Член од
28 јуни 2009
Мислења
703
Поени од реакции
132
Све можам да разберам ама да ме споредуваш со некого(Љубчо) тоа не можам , и од кај виде дека имитирам некого КОГА ОВА ОВДЕ Е ОРИГИНАЛНО од Ма-Ста-Пе.И КАДЕ БЕШЕ ДО СЕГА Стави некоја песна од Љубчо да видиме кај го тоа имитирам.Ако си му него љут добро во ред е. Не мора толку да се тревижиш за ЕДНА ДЕБИЛНА ПОЕЗИЈА и да ти кажам од толку луѓе ти си првиот што не му се допаѓа па и ова е нормално на секого не може да му се допаѓа ДЕБИЛНАТА ПОЕЗИЈА НА Ма-Ста-Пе.А Македонија тоне не ради мене туку ради тие што се спомнати во песните,јас сум самоеден обичен СИРОМАШЕН МАКЕДОНЕЦ желен за нормален живот како и сите. Зашто си толку лут и растревожен на мене кога не ме ни знаеш тоа ме мачи ништо друго. Седи си создравје и пак да читаш можеби и ќе ти се допадне нешто и ќе видиш дека нема врска со Љубчо ДЕКА ОВА ОВДЕ Е ОРИГИНАЛНОод Ма-Ста-Пе

КИКИРИКИДАГЛАС КАЖИ КОЈА ПЕСНА ТЕ ЗАБОЛЕ ЌЕ ЈА ИЗБРИШЕМЕ АМА ИЧ НЕ Е ПРОБЛЕМ.



ФАЛА ГОСПОДЕ ШТО МИ ПРАТИ ЗНАК
ДЕКА ТРЕБА ДА БИДАМ МНОГУ ПОЈАК.
ФАЛА ШТО ГО ПРАТИ МАЧОРОТ
ЗА ДА СЕ РАЗБУДИ ВО МЕНЕ СТВОРОТ
ШТО Е ГЛАДЕН ЗА ПОЕЗИЈА.
ДА ЈА ИЗБРКА ОД ГЛАВАВА ОВАА КОХЕЗИЈА.

 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
I have a serious question! OK!

Дали навистина немаш попаметн аработа туку да го имитираш Љубчо Георгиевски?
Тој барем во неговата дебилна поезија имаше малку вулгарен хумор, па го викаа Љубчо Пиздолизие!

Мислам, нели...!

П.С. А ова некој модератор го смета за вредно за во литература?
МаСтаПе, ништо лично, ама ако ова е вредно за во уметност и литература, тогаш знам зошто Македонија тапка во место и тоне веќе 20 години!
Ова не е прашање,туку заклучок.
Јас појма немам што пишувал дотичниот, горе споменат. Но дечково гледам дека си го прераскажува своето секојдневие на својствен начин. Некому му е комично, некому трагично. И ако нема квантитет, квалитетот тешко дека ќе исплива на површина.
А сигурен сум дека Garfield има квалитет во себе, а ова е начин како го покажува.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Све можам да разберам ама да ме споредуваш со некого(Љубчо) тоа не можам , и од кај виде дека имитирам некого КОГА ОВА ОВДЕ Е ОРИГИНАЛНО од Ма-Ста-Пе.И КАДЕ БЕШЕ ДО СЕГА Стави некоја песна од Љубчо да видиме кај го тоа имитирам.Ако си му него љут добро во ред е. Не мора толку да се тревижиш за ЕДНА ДЕБИЛНА ПОЕЗИЈА и да ти кажам од толку луѓе ти си првиот што не му се допаѓа па и ова е нормално на секого не може да му се допаѓа ДЕБИЛНАТА ПОЕЗИЈА НА Ма-Ста-Пе.А Македонија тоне не ради мене туку ради тие што се спомнати во песните,јас сум самоеден обичен СИРОМАШЕН МАКЕДОНЕЦ желен за нормален живот како и сите. Зашто си толку лут и растревожен на мене кога не ме ни знаеш тоа ме мачи ништо друго. Седи си создравје и пак да читаш можеби и ќе ти се допадне нешто и ќе видиш дека нема врска со Љубчо ДЕКА ОВА ОВДЕ Е ОРИГИНАЛНОод Ма-Ста-Пе

КИКИРИКИДАГЛАС КАЖИ КОЈА ПЕСНА ТЕ ЗАБОЛЕ ЌЕ ЈА ИЗБРИШЕМЕ АМА ИЧ НЕ Е ПРОБЛЕМ.
Ниту една, мене не ми е јасно како сеуште седат во уметноста и литературата, а не во сеир, бидејќи немаат никаков литературен или уметнички квалитет вреден за помен, освен како твој личен дневник, споменар или слично.
Инаку, јас не те споредив со зла намера со Љубчо пиздолизие, туку го споменав како уште еден "доајен" на стихоклепството кое ни преку квантитет нема да даде квалитет.
Не велам да ги нема, ама некако не ми се за во подфорум литература и уметност.
Инаку, ако е отворен и јавен форум, имам право да коментирам, како и да дадм свој суд и мислење кое не мора никому да му се допадне. Нели :wink:

Ова не е прашање,туку заклучок.
Јас појма немам што пишувал дотичниот, горе споменат. Но дечково гледам дека си го прераскажува своето секојдневие на својствен начин. Некому му е комично, некому трагично. И ако нема квантитет, квалитетот тешко дека ќе исплива на површина.
А сигурен сум дека Garfield има квалитет во себе, а ова е начин како го покажува.
Прашањето ми беше поставено во пост скриптумот, а заклучокот како мој став во заглавието и самиот пост.

Нема да најдам квалитет во стихоклепство, колку и да е обемно, многу, со томови изнапишано, барем јас нема!
Не можам како поет да погледнам нешто вакво и да го подведам под заеднички именител со тоа што навистина се нарекува поезија.

Ништо лично, ама забележав 25 страни од римувани реденки, чие место е да бидат во ЧДА, како хумористичен приказ или јавно споменарче да авторот, а не во овој подфорум.

Нејсе, само сакав да подвлечам дека мене покрај тоа што не ми се допаѓа, сум навреден што е во овој подфорум. Мое лично мислење со кое никој не мора да се сложи.

Но, си има одговорни, кои си проценуваат што и како, јас не сум арбитер за ништо освен за своите мисли, а за понатаму, веројатно Вардар ќе продолжи да тече и да се влива во Егејот, матната вода негова и натаму бреме ќе влече, со надеж дека еднаш целото ќе го одвлече отаде граница и нам да ни се олесни.

И тн.
 

Ма-Ста-Пе

недоквакан од 1966
Член од
28 јуни 2009
Мислења
703
Поени од реакции
132
ако пишуваш поезија знаеш колку е лесно да се пишува со рима, а ако сакаш тема само за ти да пишуваш,пишувај тука слободно никој нема да ти се меша дури ни јас,бидејќи и онака не можам да постигнам пишувам на многу места.Нема зашто да се осеќаш навреден никој не те навредил се најдобро И ПАК ДА ДОЈДЕШ ДА ПРОЧИТАШ МОЖЕБИ ЌЕ ТИ СЕ РОДИ НЕКОЈА ИДЕЈА ЗА РИМУВАЊЕ НИКОГАШ НЕ СЕ ЗНАЕ
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
ако пишуваш поезија знаеш колку е лесно да се пишува со рима, а ако сакаш тема само за ти да пишуваш,пишувај тука слободно никој нема да ти се меша дури ни јас,бидејќи и онака не можам да постигнам пишувам на многу места.Нема зашто да се осеќаш навреден никој не те навредил се најдобро И ПАК ДА ДОЈДЕШ ДА ПРОЧИТАШ МОЖЕБИ ЌЕ ТИ СЕ РОДИ НЕКОЈА ИДЕЈА ЗА РИМУВАЊЕ НИКОГАШ НЕ СЕ ЗНАЕ
Интересно, од се мое напишано, ти се фати за римата?

Благодарам на советот, зарем мислиш дека ми е потребен? Очебијно не ја познаваш мојта реч, мисла и дума!
I have been here to weigh you, measure you...and you have been found wanting...real like со кусок!

Нејсе, терај, јас моето го реков, peace out!

П.С. Гледаш, секој може да исползува болдиран и зголемен текст! Јас дури и боички ставив :)
 

Ма-Ста-Пе

недоквакан од 1966
Член од
28 јуни 2009
Мислења
703
Поени од реакции
132
па друго како и да не знаеш само боички и за тема да молиш ти реков ете ти ја темата а рими јас ќе ти пишам аи ова чим е големо го бришат ѓабе си го пишал и ако си мераклија да се распрааш си го згрешил чоекот.друго и нема пишано ако не ти се допаѓа не читај тоа тие
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
па друго како и да не знаеш само боички и за тема да молиш ти реков ете ти ја темата а рими јас ќе ти пишам аи ова чим е големо го бришат ѓабе си го пишал и ако си мераклија да се распрааш си го згрешил чоекот.друго и нема пишано ако не ти се допаѓа не читај тоа тие
Реченица се започнува со голема буква, а се користат и интерпункциски знаци при искажување мисла!
Тема не ми е потребна!
Ниту сум побарал.
Рими не ми се потребни, посебно не од тебе.
Не се расправам, дискутирав, повеќе не, не со тебе!
Не те читам, верувај! Ти читни, некого, научи ако сакаш, ако не, в ред.

Збогум!
 

Ма-Ста-Пе

недоквакан од 1966
Член од
28 јуни 2009
Мислења
703
Поени од реакции
132
Реченица се започнува со голема буква, а се користат и интерпункциски знаци при искажување мисла!
Тема не ми е потребна!
Ниту сум побарал.
Рими не ми се потребни, посебно не од тебе.
Не се расправам, дискутирав, повеќе не, не со тебе!
Не те читам, верувај! Ти читни, некого, научи ако сакаш, ако не, в ред.

Збогум!
професоре млад си има време ќе научиш,ако не читаш од каде тука падна хаха тема јас не сум барал да си знаеш,а овде не е за дискусија туку за поезија ако имаш поезија пиши ако не не пишуј и доста дискутираш оди пишуј поезија пошто само таа твојата е валидна и одмориме молимте ИМА НЕШТО ШТО ТЕ МАЧИ ДА ДИСКУТИРАШ СО МЕНЕ батали чоече треба да се дружиме овде а не да се објаснуема ако не ти се свиѓа не читај бре чао
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Господи помилуј и избави не од нечастивиот!

Не си го мерам со тебе, не си ми ниво, побарај ме, наоколу, ќе ме најдеш, како врв на уметничката реч во споредба со тебе.

Не те читам, пред некој ден ми споменаа, како постои огромна квази-култура, шунд и кич во Македонија и како поради тоа во делот на литературата (како и секаде на друго место) и литературната реч, тапкаме во место, при што собеседничката, знаејќи дека сум и на кајгана, ми ја посочи твојата тнр поезија како пример за неквалитет. ојдов, прелистав бегло и набрзина, видов дека е апсолутно во право, си кажав што имав како мајстор поет и госпдар на пишаната реч (барем во споредна со тебе тоа сум) и сега, достоинствено, гледајќи ја кусоумоста твоја и немањето обичен речник и квалитет за дискусија или восприемништво за критика, заминувам, гордо!

И не се труди, недостапен сум ти за полемика оти очебијно нема да успееш да ме разбереш, а јас не можам и да сакам толку нискотија да си долован за да успеам да ти објаснам на твоето ниво!
 

Ма-Ста-Пе

недоквакан од 1966
Член од
28 јуни 2009
Мислења
703
Поени од реакции
132
алоооооооооо што се запна толку значи нешто те мачи и ти реков доста бре,а горе многу убаво не се разбира дека плачеш за тема и за рими твој проблем а не мој и не читај ако не ти се свиѓа и батали расправии а чим толку се фалиш сигурно си мамин и татин син
 
N

Nephthys

Гостин
Време беше некој да се побуни против овој бесмисол и атак на пишаниот збор.
Како некој кој има завршено факултет за книжевност можам само да се избезумам од овој амбис во кој пропаѓа секоја смислена критика,оцена и еволуација.
Немам ништо против тебе,но чувствувам одговорност да ти кажам дека не е секој створен да пишува поезија.За сериозна поезија е потребен пред се тренинг на духот,не е целта само да се римува туку тоа што е римувано да се доведе во одредена смисла,а кај тебе тоа го нема.
Римата е сретство а не цел.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Незнам само каде вие видовте сериозна поезија на овие 26 страни, од кратките погледни на секојдневието на обичен човек, во неговиот свет?!
Јас сум лаик, тапа за сериозна поезија. Ма, за секаква поезија. Само како образовани луѓе, кои тврдат за себе дека се врвот на уметничката реч, доаѓаат до вакви смешни заклучоци? А, најинтересен момент е да се наречеш врв, споредувајки се со, квази-култура, шунд и кич.
Обично, луѓето кои вредат во својата бранша, можат само да се насмевнат на нечиј обид, и да продолжат понатаму.
 

Ма-Ста-Пе

недоквакан од 1966
Член од
28 јуни 2009
Мислења
703
Поени од реакции
132
се што е погоре кажано важи и за тебе за дипломи лесно се купуваат нарочито денес и не ме малтретирајте повеќе,а ако не разбирате прашајте сите песни ќе ви ги разјаснам за да го видите редот и алоооооооооо доста е више ќе научите некоја песна на памет што прајме после ај назад на школо за да доучите остајте не нас простите сами на себе н ене малтретирајте ЗНАЕМЕ ДЕКА САМО ВИЕ ЗНАЕТЕ И НИКОЈ ДРУГ МИСЛАМ ДЕКА Е ДОВОЛНО МАГЛА БРЕ ЗНАЕВ ДЕКА СУМ УБАВ АМА ДО ВОЛКУ ЕЕЕ ШТО МНОГУ МНОГУ Е.БИДЕЈЌИ СТЕ ТОЛКУ ЈАКИ ШТО БАРАТЕ ПО ФОРУМИ АА ОСТАЈТЕ МЕСТО ЗА СЕЉАЦИ КАКО МЕНЕ ЧАО
 

Kajgana Shop

На врв Bottom