Што мислите за поезијата на Ма-Ста-Пе?

Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Значи, може на Мастапе поезијата да е катастрофа, тиња и не знам што уште не, но да се правам просветителот кој ќе ги убеди форумџиите во тоа... не. Да навредуваш форумџија само затоа што има поинакви размислувања... тоа е под ниво, срамота! :toe:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Viktorg, da ne navleguvame okolu kompleksite necii, neli e poarno, oti, ako se sekjavas, nema da cini, plus, ne e toa poentata neli?!

Okolu "forumskata kariera" hahaha, nemojte bre, me iznasmeavte od sabajle!

Poslednata ne e pesna i ne e poezija, doticniot barase vo negov stil "poezija", si dobi, kako pokazatel deka sekoj eden moze da sklepa debilizmi so rima.

Ona, vulgarizmot na edno debilce nedokvakano ne go komentiram, pod cest mi e.

No, temata e sosem druga, neli, za "poezijata" na Mastape.

Nikade i nikoj ne go napadna karakterot na clenot, tuku negovite pisanija koi se samo toa, pisanija sto nemaat nikakov literaturen kvalitet.

Nikoj ne receda ne pisuva. No, koga se pisuva, javno, sekoj eden moze da dade svoj sud i mislenje za toa.

I da prepovtoram da ne slucajno nekoj promasi i ne vidi.

Koj ima kompleksi i frustracii e sosema druga tema, mi se cini neotvorena seuste, otvorete, pa da pocneme i tamu, v red!
Samo imaj na um, ako e free for all, da ne izlezat na videlina nekoi neubaj raboti, bidejki, ako nisto drugo, imam pametenje i jas i pametam mnogu nesta.

Sepak, da se zadrzime na temata, loja e samo pokazatel zosto Makedonija ne proizveduva i ceni kvalitetna literatura tuku e prestorena vo turbofolk nacija na Ditasovi i Mastapeovski shundopoklonici i kicholjubiteli!
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Sepak, da se zadrzime na temata, loja e samo pokazatel zosto Makedonija ne proizveduva i ceni kvalitetna literatura tuku e prestorena vo turbofolk nacija na Ditasovi i Mastapeovski shundopoklonici i kicholjubiteli!
Е тука те чекам... да се задржиме на тоа... каде си ти на темите за квалитетни писатели македонски, си отворил ли една, си пофалил ли некого? Не си! Затоа или молчи, или фати се за работа да пишуваш за Шопов, Рацин, за Матеја, за... не знам, или и ти само поезијата на Дитас ја познаваш!?
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.670
Поени од реакции
11.715
"Поезија" како оваа јас пишував во 5-6 оделение, заедно со комшијата. Сеуште се сеќавам на првата песничка:

Супермен е херој голем
тој никогаш не е болен
тој е здрав како дрен
и јак како камен

го чекаме да клетне во небесната шир
да донесе љубов и мир
да уништи човек зол
што носи терет и бол

Имав преку 50 песнички ама ги загубив:toe:

Немам ништо против тоа да тој пишува вакви песнички на форум.
 
Ф

Фил Ајви

Гостин
Звер е Ма-Ста-Пе, незнам што му мрсите мадиња. :toe:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Е тука те чекам... да се задржиме на тоа... каде си ти на темите за квалитетни писатели македонски, си отворил ли една, си пофалил ли некого? Не си! Затоа или молчи, или фати се за работа да пишуваш за Шопов, Рацин, за Матеја, за... не знам, или и ти само поезијата на Дитас ја познаваш!?
Check in the forum archives, I have been there, done that!

Имам отворано, но...турбофолк македонијава некако не сакаше да дискутира. Убаво ти рече Ултра Вк, се е претворено во Онур/Шајрезат/Ѓумуши и Цецини и други турбофолк кретенозоиди.

Викторе, оф топик си, нели :)
Цк, цк, цк :nenene:

Има темата наслов. Ионака ја отвори во мое име бидејќи не сакаше ТИ оваа дискусија да му го ремети мирот и благопомазанието на Мастапе и тоа во МОЕ ИМЕ, небаре јас сум ја отворил.

Отвори друга, каде ќе дискутираме за турбофолчарењата пусто-македонски и паѓањето под секое мерило на квалитетот во литературата и уметноста и вознесенијата на разноразните ретардирани болноумци во височини.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
170
Поени од реакции
20
Не сакам да напаѓам или да бранам некого.
Поезијата на Ма-Ста-Пе ја прочитам понекогаш(можеби едно пет песни)
Секој со свој вкус.На некого му се допаѓа,на некого не му се допаѓа..но,овие навреди..што знам,подобро да се каже„Не ми се допаѓа„или „Ми се допаѓа„
Има Јуначки песни,има еротски песни,има љубовна лирика,па и хумор и сатира нели?
Така да се прифаќа се.Некој сака да чита Edgar Alan Poe,но на некого можеби и нема да му се допадне истиот.
Кога сме кај хумор.

С Т А Р И Ц А

Седнала баба и волна чешлала,
чешлала,чешлала и за младост тагувала,
о,младост моја,ти што одлета и не се врати
сега седам и стара волна чешлам.
Во раце старо вретено се тресе,
се тресе и стапот исушен,
о,младост моја,ти што одлета и не се врати,
сега стар,исушен стап држам.
Пусти и стари очи,слабо гледам,
гледам,гледам и за младост тагувам
о,младост моја,ти што одлета и не се врати,
сега ниту очи ми треба штом волна неможам да исчешлам.

Даница Петровска„09„
http://www.google.com/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=10&ved=0CD8QFjAJ&url=http%3A%2F%2Fwww.taringa.net%2Fposts%2Febooks-tutoriales%2F3441878%2FEdgard-Alan-Poe---Por-Richard-Corben-3-Vol%25C3%25BAmenes.html&rct=j&q=edgard+alan+po&ei=dD--S8eXAZiCmwPb9ZTbBg&usg=AFQjCNGGeZbU47kInjXS7pzXKiWazSTz6w


 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Здосадено ми е од дообјаснување на моите коментари и она што сум мислел да го кажам преку истите. Прочитај повторно, напишав насмеани, во смисла весели луѓе, затоа што тоа е (според мене) весела, едноставна поезија, инспирирана од секојдневието, во која многу пати може да се пронајде по некоја поука.

Ако се уште нешто не ти е јасно и пробаш да го извадиш од контекст и овај коментар, јас тука ништо повеќе не можам да ти помогнам.
Баце, ти пак истата грешка ја праиш, мора да е до тебе. За смеење имаш подфорум,бујрум таму да се смееме сите. Веселост со поука може да најдам и у некоја тема со еден клип, уствари од секое нешто ја може да извлечам поука. Зашто тогаш некој да биде привилегиран па поуката да ја објаснува кај што не и е местото?


I`ll make u a deal, ја ќе го преместам Ма-Ста-Пе у ЧДА, кога ти ќе го преместиш фан клуб Новак Џокович во хумор, пошто дечкото е hilarious, си го гледал како ги имитира познатите тенисери... :icon_lol: цепки е братче... алал да му е...

:(
Неам ја таму ингеренции иначе може и нешто ќе напраев :Р ...
И не компарирај нешто што нема допирни точки. Ноле по професија е тенисер, од тоа заработува за живот и логично е што темата си е таму кај што си е, а тоа што го праи он со скечевите е само да добие на популарност. Клиповите во истата не и даваат лоша конотација на темата.
Од друга страна Ма-Ста-Пе не верувам дека е поет по професија, туку ова го праи у слободно време. Сето тоа е интересно, само за 5-6 реда од листата на подфорумите промашено.

Почнуе да ми се гнаси од форумов.
На еден Ма-Ста-Пе му се фрливте.
Па уше коа ќе видам која неписмена ретарда ја отворила темава све ми е јасно.
Нека повели сеа Дивне и компанија, да ми проповедаат за писменост и култура.
И онака скурчено ми е све.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Go MZT!!

Ultra, da ne ja citirase, nemase da znam deka imalo i extra bespoleznik na temava so svoe produhovenie bidejki mi e na ignor, ama ako, Kalimero, znam, nema pravidna za nekoi, zivotot sakale tie, nejkele, gi porazuva na sekoj cekor.


There was once a beauty, quality, bliss! Whence it went I now know!
It is gone, forever, never to return, nevermore, for we see endless stupidity, travesty.
Something really here is amiss!
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Check in the forum archives, I have been there, done that!

Имам отворано, но...турбофолк македонијава некако не сакаше да дискутира. Убаво ти рече Ултра Вк, се е претворено во Онур/Шајрезат/Ѓумуши и Цецини и други турбофолк кретенозоиди.

Викторе, оф топик си, нели :)
Цк, цк, цк :nenene:

Има темата наслов. Ионака ја отвори во мое име бидејќи не сакаше ТИ оваа дискусија да му го ремети мирот и благопомазанието на Мастапе и тоа во МОЕ ИМЕ, небаре јас сум ја отворил.

Отвори друга, каде ќе дискутираме за турбофолчарењата пусто-македонски и паѓањето под секое мерило на квалитетот во литературата и уметноста и вознесенијата на разноразните ретардирани болноумци во височини.
Почнувам да се прашувам дали навистина немаш сила да останеш во дискусијава и дали е бесполезна мини дебатава. Дали добро читам како ти погоре напиша “Sepak, da se zadrzime na temata, loja e samo pokazatel zosto Makedonija ne proizveduva i ceni kvalitetna literatura“

Па сега, бидејќи одлучувам да останам на муабетов, кажи ми кој од овие всушност е македонец, или махабхаратата ја сметаш за древна македонска творба бидејќи нели нашиот велик Александар стигна до Индија?!
Каде е твојот придонес да пофалиш македонец, да ни ја покажеш својата книга, да ја промовираме, да активираш нова тема да видиш дали од 2006/07 коа си ги отварал старите се сменило нешто, да им предочиш на “стихоклепците“ добра поезија, добри вредности, или се откажа од нив. Немаш веќе верба ни во Медеа, ни во Гадес оКеос, ни во Разиел? Шунд шунд шунд? Зошто би се трудел а? Бесполезно е. Па ако е, ако веќе немаш желба, остави ги и негативците како што очигледно си ги олабавил позитивците...

Неам ја таму ингеренции иначе може и нешто ќе напраев :Р ...
И не компарирај нешто што нема допирни точки. Ноле по професија е тенисер, од тоа заработува за живот и логично е што темата си е таму кај што си е, а тоа што го праи он со скечевите е само да добие на популарност. Клиповите во истата не и даваат лоша конотација на темата.
Од друга страна Ма-Ста-Пе не верувам дека е поет по професија, туку ова го праи у слободно време. Сето тоа е интересно, само за 5-6 реда од листата на подфорумите промашено.
Не можам да одолеам да не ти одговорам на ова. :)

Професија на Ма-Ста-Пе е златар... не знам шо е, нагаѓам. Хоби му е поезијата, тој не заработува од ова, го прави ова за забава, за популарност наречи го. Исто како Новак, по професија е тенисер, а од хоби се глупира и ги забавува гледачите. Некој мислат дека го уништува спортот, бидејќи нели тенисот е “Oh so elegant and aristocratic“ според енглезите, а оваа стокава балканска го уништува. Значи споредбата Ноле - Мале е совршена. :helou:
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
К Р А Ј

Во секој град
има по некој гад
што не осеча лад.

Кај нас во село
секогаш е весело.
Сите шмркаат нешто бело.

На секаде има канабис
сите го бараат на бис,
бидејќи ги дига во вис.

Садам ГРАШАК
од него правам прашак
и за никој не ме боли
.ашак.

За да земам пари еден тон
од мал садам афион.
Сега летам со АВИОН.

Имам судбина проклета
почна се да ми смета
АВИОНОТ само на прашак ми лета.

Немам мира
почна да ми трокира
земјата под мене како да ми вибрира.
И ова...
Мека љубовна.

Се мирисаме како да сме
од стопен карамел
па се лепи нота шеќерна
на ноздрите
во сите мали вдлабнатини
на телото, недовршено од животна неподоба.
Се гледаме, како капки дожд, слепени една до друга
на прозорецот лизгаво
разговараме
едниот побрзо паѓа од другиот
но секогаш долу се дочекуваме.
Се допираме, како рози случајно сретнати
стрепнати од трње и кадифе
меко одвоени од моминска рака
"ме сака, не ме сака, ме сака, не ме сака..."

Се живееме еден со друг.
Чај од карамел, топли ноздри и дожд на прозорец
пролетни свежи рози и никаде рабови.
Совршен круг.
Сепак мислам дека има други што заслужуваат своја посебна тема. И тоа баш ПОЕЗИЈА.
Мене лично, поезијата од мастапе ми личи на онаа од Стојан Тарапуза. Се сеќавам во четврто одделение добив книга на крај година со песни од Стојан Тарапуза. Од цела книга само корицата вредеше.

Човекот е генијалец, уживам да го читам понекогаш.
Според мене да се биде поет не значи да се пишуваат безвезни тралалајки кои што никој не може да ги разбере, туку треба да се пишува за реалноста моментална во овај случај македонска.
Човекот е нов Коста Солев Рацин затоа што и двајцата пишуваат за човековите социјални неправди.....
*човечешосесамоубиваналицеместо*
Немој те молам, му се превртуваат коските в гроб на Рацин!

Денови

Како на вратот ѓердани
ниски камења студени,
така на плешки денови
легнале та натежнале.


Денови ли се – денови
аргатски маки големи!


Стани си утре порано
дојди си вечер подоцна,
наутро радост понеси
навечер тага донеси –
ај, пуст да е, пуст да би
останал живот кучешки!


Роди се човек – роб биди
роди се човек – скот умри,
скотски цел живот работи
за други туѓи имоти.


За туѓи бели дворови
копај си црни гробови!


За себе само 'ргај си
за себе маки тргај си –
нижи си ѓердан денови
нижи си алки ковани,
нижи си синџир железен
околу вратот навезен!
Само спореди со тоа од Мастапе. Немој те молам Кочо Рацин со Мастапе да го споредуваш. Срамота и греота е!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
A be Darki, abe kaj onoj nikakvecon Racin ma rima!
Ne e toa poezija.
Nema rima.

Da bese Racin sega roden i da tvorese vo ova vreme i da posakase da bide cuen i objavi, garantiram deka Viktor i negovite kolegi ke go odbieja kako nekvalitet, deka nema rima.

Verojatno toa e makata na site vonvremenski poeti. Ni Racin ne objavil vo Makedonija.
Bidejki ni togas, a ni sega, vo Makedonija ne se cenel kvalitet.

Eh, moja mila tatkovino, crna zemjo biblijska, zalna si i tazna ti e sudbinata koga tvoite poeti von tebe tvorat, a za tebe i tvoite sinovi i kjerki isplaknati!
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Осум мислења се избришани како офтопик. Гарфилд, ти благодарам што ме сметаш за таков авторитет кој ја крои политиката на издавањето и уметноста во Македонија, сепак, секој нареден пост кој ќе ти биде офтопик ќе ти биде избришан или едитиран.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Маста пи, тоа шо го пишуваш е срање, па дури и ников ти е украден...јебемти македонски вонаби рапери аман веќе. Ради вас државава ни тоне...уметност, култура столб на општество а ова го сметате за поезија....трагикомедија
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Brisi Viktore, tuka mozes, no tragedijata e sto ne moze da se izbrisat sekjavanjata i popustite obidi edno parce nikakva takanarecena poezija da se brani i vospeva nebare megju nas se rodil i pojavil eden Esenin, Gete, Racin itn!
Ne moze da se izbrise sramot nanesen kon se ona sto e kultura i kvalitet so natamosnoto branenje travestija na literarurata, kulturata i umetnosta!
Ne moze da se izmie i izbrise faktot sto za zal mesto da se vozdignuvame i so toa ja vratime Makedonija na kartata na literaturnata rec na svoeto vistinsko mesto, nie toneme i natamuvo kic!
Traurijata narecena poezija na Mastape e za zal otslik na site nesta pogresni kaj nas.
Ne si ti vinoven, ne sum jas, nikoj ne e poedinecno, site sme vinovni zaedno za se toa i povekje.
Sepak ke rece nekoj ova e samo forum.
Da samo forum e. No e najposeteniot. Najmasovniot. Znaci deka kako takov e odraz na samite nas, makedoncite.
Poradi toa, ako sakame i na forum kvalitet i von nego, morame da razbereme i odvoime sto e dobro, a sto blujanici!
Neli!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom