Што мислите за медиумскиот пазар во Р.М? Дали и на кои медиуми им верувате?

На кои македонски медиуми им верувате во информативните програми/статии? (ПОВЕЌЕКРАТЕН ИЗБОР)

  • Сител

    Гласови: 9 9,7%
  • Канал 5

    Гласови: 7 7,5%
  • Алфа ТВ

    Гласови: 18 19,4%
  • Телма

    Гласови: 11 11,8%
  • Курир

    Гласови: 4 4,3%
  • Плусинфо

    Гласови: 4 4,3%
  • А1 ОН

    Гласови: 5 5,4%
  • Мкд.мк

    Гласови: 6 6,5%
  • Останати

    Гласови: 5 5,4%
  • Ниту еден

    Гласови: 64 68,8%

  • Вкупно гласачи
    93
  • Гласањето е завршено на .

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Постои ли бизнис исплатливост за отварање на информативни портали, или тв станици, или е тоа пред се наменето за политичко агитирање? Дали е профитабилен овој бизнис, и дали сметате дека ја заслужуваат вашата доверба. Ајде на дебата!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Сите се ебиветер, т.е. партиски гомнојадни машинерии, специјализирани за ширење небулозни глупости на тони.
Затоа, гласав за послеедната опција: Ниту еден!
Да не ги финансираат партиите, односно разноразни организации блиски до нив, не би имале за леб, а камоли медиум да држат.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Сите се ебиветер, т.е. партиски гомнојадни машинерии, специјализирани за ширење небулозни глупости на тони.
Затоа, гласав за послеедната опција: Ниту еден!
tvoe pravo :) sepak glasanjeto e tajno nemora da ni kazes ;)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.732
Поени од реакции
9.850
Ниту еден,секој си тегне на своја страна,само ќорав неможе да го види тоа и тој што е определен го гледа.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Мене Алфа ТВ ми е најобјективна, мислам дека тој впечаток повеќе ми произлегува од тоа што, толку многу Сител е Шител па затоа Алфа ми делува понормална
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Нема во Македонија објективен медиум и нема простор за реален медиум бидејќи сите исто работат, кој повеќе, кој помалку кој во екстрем како Шител. Профитабилен е секако, лани шител и канал5 имаа 500% зголемување на добивката, тоа го нема никаде на свет. Тоа како да измислиле лек за ракот па го уновчиле.
Ниту еден во Македонија, ниту еден!
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
А каде е сМРТВ?
таа е диквалификувана од почеток мислам нема да ми замерите ама не ми ни текна да ја понудам како опција, може ќе имаше висок процент затоа што од иронија и зафрканција ќе гласавте за неа :)
--- надополнето: 27 август 2012 во 23:27 ---
Нема во Македонија објективен медиум и нема простор за реален медиум бидејќи сите исто работат, кој повеќе, кој помалку кој во екстрем како Шител. Профитабилен е секако, лани шител и канал5 имаа 500% зголемување на добивката, тоа го нема никаде на свет. Тоа како да измислиле лек за ракот па го уновчиле.
Ниту еден во Македонија, ниту еден!
da ama da ne bea vladinite reklami neznam dali ke imaa 500% profit, i ako a1 ne se zatvorese. taka da se soglasuvam i jas so toa deka toj profit e pod politicka kontrola a ne po biznis logika
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Сите ти се исти :гомце: На никој не верувам... Исто :гомце: само другиот ден во друга варијанта ќе ти го сервираат
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Секако, далеку од економска логика. Во време н криза да заработиш од рекламирање, не 10% зголемен профит туку 500% тоа е ван памети у историја на економија како пример ќе ги вртат за најапашки и најперачки потфат за една година.
Ќе дојде ден ќе се смени власта, абе ќе згнијат у Шутка како А1.
Само што нашите пари, дадени во вид на даноци нема да ни се вратат.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Ту уште нема некој јунак да гласа за Сител или Курир да им го скрши мразот малку :ROFLMAO:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Нема во Македонија објективен медиум и нема простор за реален медиум бидејќи сите исто работат, кој повеќе, кој помалку кој во екстрем како Шител. Профитабилен е секако, лани шител и канал5 имаа 500% зголемување на добивката, тоа го нема никаде на свет. Тоа како да измислиле лек за ракот па го уновчиле.
Ниту еден во Македонија, ниту еден!
Нема да се согласам со тебе во делот каде велиш дека нема простор за навистина објективен медиум... ама навистина НАВИСТИНА ОБЈЕКТИВЕН.
Простор има, ама нема независен извор на пари.
Абе сакам да чујам вести каде ќе ми биде пренесена веста. Доста ми е од филување на вестите, извртување на истите, селективни презентации на истите.
Ако тргнам по умот на Сител, уште малце рај на земјата ќе настапи... и обратно ако се потпирам на информациите на... хммм... плусинфо на пример... кај и да е ќе влеземе во деветтиот круг на дантеовиот пекол ебаго.
Медимите кај нас се финансирани директно или индиректно од центри на моќ управувани од власт или опозиција.
Се додека е така, ќе имаме медиуми какви што имаме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom