Што мислите за Жан Митрев?

Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.738
Дека имаат кожно одделение, очно или уво нос грло одделение на место од 7000 жители на друг тоа да му го кажеш! Можеби амбуланта ама одделение јок. Псебно ако има на 25 километри поголем град.

Проблемот во Прилеп е што имаат вакви одделенија а немаат кревети за вистински болните пациенти од интерна медицина кои сочинуваат едно 70% од акутните заболувања и животно загрозувачките состојби!

Ретко кој умрел од кожна болест, болки во зглобови на рамо или колк кои траат со месеци. Ама од инфаркт да!
Nikade ne napishav deka se raboti za Nekakvo oddelenie!
Tuku za speicalisti lekari so Opremeni Ordinacii na Vrvno Nivau kade shto se vrshat tekovni pregledi! A vo Prilep Nema Nishto asolno takvo!
Lekari od Bitola i od Kavadarci doajgaat.

I kako shto Kazhav 80% od personalot vo Prilep se za so lastegarka da gi tepash i ako prashaat zoshto ushte ednash da mu se vratish!

Maticen , Internist i Nerven lekar lecat povejce od edna godina pacient shto ima (Vrtoglavici, Malaksanost, Nestabilen Krven Pritisok, .....) od zraznorazni diagnozi i go kokaat so Kg lekovi i nikoj ne se interesira (Ili tolku im e znaenjeto) da razmisli shto bi mozhelo da bidi i da ja Proveri shtitnata zhlezda se dodeka jas so mojata medicinska GOOGLE Shkola na svoja raka ne go odnesov covekot Da proveri vo Krv T3 i T4.

I zamisli odish kaj Lekarot nazad i ushte ti veli, zoshto ne ste go odnesle porano pacientov porano da ja proveri shtitnata zhlezda!!!
Kako jas da sum lekarot a ne toj!

I sea,
Za smrdeno Echo na Shtitna zhlezda i krv pregled za istata treba vo Prilep Noze da iskrshish i + Bitola da odish!

Ovde za 20min si gotov so se. I toa vo mestence kako Makedonski Brod!!!!
I ako imash potreba od Bolnica dodeka da izlezish od kaj lekarot i ako ne si vo sostojba sam da odish do Bolnica te ceka Brza Pomosh pred vrata.
ili vo Hitni slucaevi Helihopter!

Dodeka cekash rezultat od Krvta ti pravat Echo i posle direkt kaj Lekarot i pravec na Apteka shto e 200m ponatamu si zemash lekovite.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.296
Nikade ne napishav deka se raboti za Nekakvo oddelenie!
Tuku za speicalisti lekari so Opremeni Ordinacii na Vrvno Nivau kade shto se vrshat tekovni pregledi! A vo Prilep Nema Nishto asolno takvo!
Lekari od Bitola i od Kavadarci doajgaat.

I kako shto Kazhav 80% od personalot vo Prilep se za so lastegarka da gi tepash i ako prashaat zoshto ushte ednash da mu se vratish!

Maticen , Internist i Nerven lekar lecat povejce od edna godina pacient shto ima (Vrtoglavici, Malaksanost, Nestabilen Krven Pritisok, .....) od zraznorazni diagnozi i go kokaat so Kg lekovi i nikoj ne se interesira (Ili tolku im e znaenjeto) da razmisli shto bi mozhelo da bidi i da ja Proveri shtitnata zhlezda se dodeka jas so mojata medicinska GOOGLE Shkola na svoja raka ne go odnesov covekot Da proveri vo Krv T3 i T4.

I zamisli odish kaj Lekarot nazad i ushte ti veli, zoshto ne ste go odnesle porano pacientov porano da ja proveri shtitnata zhlezda!!!
Kako jas da sum lekarot a ne toj!

I sea,
Za smrdeno Echo na Shtitna zhlezda i krv pregled za istata treba vo Prilep Noze da iskrshish i + Bitola da odish!

Ovde za 20min si gotov so se. I toa vo mestence kako Makedonski Brod!!!!
I ako imash potreba od Bolnica dodeka da izlezish od kaj lekarot te ceka Brza Pomosh ili vo Hitni slucaevi Helihopter!

Dodeka cekash rezultat od Krvta ti pravat Echo i posle direkt kaj Lekarot i pravec na Apteka shto e 200m ponatamu si zemash lekovite.
Очен, кожен, уво нос грло има и во Прилеп амбуланти. Муабетот е за болница. А во тоа твоето село и таму не добиваш термин за 3 месеца на амбуланта кај кожен, ушен и очен ако воопшто ги има. Очигледно не ти притребале па така збориш.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.738
Очен, кожен, уво нос грло има и во Прилеп амбуланти. Муабетот е за болница. А во тоа твоето село и таму не добиваш термин за 3 месеца на амбуланта кај кожен, ушен и очен ако воопшто ги има. Очигледно не ти притребале па така збориш.
Prijatele,
Za kontrolen Pregled na svoja raka se ceka od 2-6 Meseci.
Za Pregled so Upat od Maticen od VEDNASH do 2-3 Denovi vo zavisnost od Diagnozata i potrebata.

I ne e selo tuku Grad! I kako shto napishav pogore gi ima site Lekari Specijalisti so kompletni labaratorii i se Bezplatni ( Znaci drzhavata gi plajca!)!

I od site raboti shto gi napishav ti se fati za najbanalnite.

Kaj Risteski vo Prilep na Ludjeto im e strav da vlezat! Makar shto e soliden lekar!
VO Kozho da ti e strav da ne fatish nekoja Bolest!


Ovde pred se Pishuvam za Odnesuvanjeto na Personalot so Pacientite i za opremata (Drzhavata).
Imam respakt za sekogo i mozham da svatam deka i na Medicinskive lica vi e preku "Takvoto" od raznorazni stoki shto shetaat po hodnici
i od Toa shto rabotat so Aparati od 1va Svetska Vojna ama Vie ste tie prvite shto treba da ste na toa niveau barem na Bolnite da im obrnite Vnimanie i Interes za toa shto ste dojdeni.

Ushte ednash, Sekoja cest za za tie 20%. Ima navistina dobri lekari ama ima i stoka nevidena.

Inace shto se odnesuva za kozhno oddelenie vidi ja slikava podolu!
Screenshot 2023-02-13 at 20-48-37 Дерматовенерологија.png
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.315
Поени од реакции
4.702
Ќе има ли судење на директорите на државна заради непружање на медицинска помош на болните од ковид и зошто?
Јас само на поминување да ѕирнам дали се разговара на тема :
Што мислите за Жан Митрев?
Ако не, да подзачистам малце... herbst-blaetter-smilie_032.gif
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.631
Поени од реакции
34.822
I sega prilepcani za sekoe sranje trba da tepaat po 45 Km vo eden Pravec i da verglaat do bitola???
Koja i onaka e prepolna i nema Termini za pregledi po 2 Meseci za nekoi Oddelenija.


Pogotovo shto na Prilep gravitiraat mnogu sela shto se i po 25km od Prilep oddaleceni.
Znaci im trebaat u Picku Materin dengubenje ako se odi po tvojava filozofija.

Ne prijatele!
Na prilep mu treba Kvalifikuvana Bolnica, shto e salam sredena i im treba brigada Cuvari so pendreci Za da gi tepaat i pacientite shto unishtuvaat sekoj den kako stoka a i za lekarite i pogotovo Sestrite shto izigravaat kralevi i nemaat absolutno nikakov pocit kon Pacientite. Se razbira sekoja Cest na Isklucocite.



Zhiveam na Zapad vo mesto so 7000 Zhiteli i Ima Specijalisticka Ustanova za Absolutno sekakvi pregledi
Ocen lekar, Zhenski Lekar, Urolog, Uvo Grlo, Rentgen so CT i Echo, Internist , Ortoped, Kozni lekar. Site opremeni so najsovremena oprema i site plateni od Socijalno.
Maticni lekari vo bliskava okolinava ima edno 6-7.
Brza Pomosh so 4 Vozila i 24 Casoven Not Lekar
Gradot so 100 000 ima 4 Bolnici i e na 25 KM. Samo edna od bolnicite ima 1200 Kreveti.
I shto bi rekol ti??
Neka odaat v grad na 25 Km ?
...дискутабилно, ама и таму во Германија, не е цвеќе за мирисање иако тоа убаво го опишуваш, ама за време на коронавирус пандемија не се баш покажаа на своја задача, моја роднина во тешка респираторна состојба еден саат ја вртеле со брза помош и немаше болница каде да ја примат, па ја вратија назад дома, за да по два дена во многу влошена респираторна ситуација ја однесоа на север едно 70 км во сосема друга помала болница со директор Виетнамец што одвај и' најдоа место.
...инаку болниците во провинција на МКД не би рекла дека се болници, со никакви здравствени критериуми, кадар никаков несоодветен, посебна траума ми остави болницата во Кичево, не можам да ви опишам, тоа мора да го доживеете со посета онака за арно како историски споменици што се посетуваат, стар мувлосан објект, од еден кабел од еден штекер се покриваат 6 одд. и тоа отпорникот им паѓа на секој 15 мин и само ќе сменат, нешто невидено од нечисто, старо и засмрдено, кога ги гледам овие министриве кои се од тој град, ене го тој од економија, Бектеши, иди бе направи нешто арно за твоите сограѓани, не туку мудризирај на ТВ интервијуа.
...офф за Жан Митрев темава, е ако де, све е тоа поврзано и дотичниот потекнува од Штип, па ете направил нешто со кардихирургијава во МКД.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.296
...дискутабилно, ама и таму во Германија, не е цвеќе за мирисање иако тоа убаво го опишуваш, ама за време на коронавирус пандемија не се баш покажаа на своја задача, моја роднина во тешка респираторна состојба еден саат ја вртеле со брза помош и немаше болница каде да ја примат, па ја вратија назад дома, за да по два дена во многу влошена респираторна ситуација ја однесоа на север едно 70 км во сосема друга помала болница со директор Виетнамец што одвај и' најдоа место.
...инаку болниците во провинција на МКД не би рекла дека се болници, со никакви здравствени критериуми, кадар никаков несоодветен, посебна траума ми остави болницата во Кичево, не можам да ви опишам, тоа мора да го доживеете со посета онака за арно како историски споменици што се посетуваат, стар мувлосан објект, од еден кабел од еден штекер се покриваат 6 одд. и тоа отпорникот им паѓа на секој 15 мин и само ќе сменат, нешто невидено од нечисто, старо и засмрдено, кога ги гледам овие министриве кои се од тој град, ене го тој од економија, Бектеши, иди бе направи нешто арно за твоите сограѓани, не туку мудризирај на ТВ интервијуа.
...офф за Жан Митрев темава, е ако де, све е тоа поврзано и дотичниот потекнува од Штип, па ете направил нешто со кардихирургијава во МКД.
Замисли брза помош од МК да те вози 70 километри.

Значи треба да си на бело за да помислиш за тоа да воопшто дојде, а не за да те разнесува 70 километри.

Државна болница во Скопје подобра е од Кичево?

Од искуство ти кажувам дека една универзитетска клиника во Скопје нема таква амбулантна апаратута како една селска германска амбуланта во место од 7000 жители.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.738
...дискутабилно, ама и таму во Германија, не е цвеќе за мирисање иако тоа убаво го опишуваш, ама за време на коронавирус пандемија не се баш покажаа на своја задача, моја роднина во тешка респираторна состојба еден саат ја вртеле со брза помош и немаше болница каде да ја примат, па ја вратија назад дома, за да по два дена во многу влошена респираторна ситуација ја однесоа на север едно 70 км во сосема друга помала болница со директор Виетнамец што одвај и' најдоа место.
...инаку болниците во провинција на МКД не би рекла дека се болници, со никакви здравствени критериуми, кадар никаков несоодветен, посебна траума ми остави болницата во Кичево, не можам да ви опишам, тоа мора да го доживеете со посета онака за арно како историски споменици што се посетуваат, стар мувлосан објект, од еден кабел од еден штекер се покриваат 6 одд. и тоа отпорникот им паѓа на секој 15 мин и само ќе сменат, нешто невидено од нечисто, старо и засмрдено, кога ги гледам овие министриве кои се од тој град, ене го тој од економија, Бектеши, иди бе направи нешто арно за твоите сограѓани, не туку мудризирај на ТВ интервијуа.
...офф за Жан Митрев темава, е ако де, све е тоа поврзано и дотичниот потекнува од Штип, па ете направил нешто со кардихирургијава во МКД.
A zamisli odish vo WC vo prilepskata bolnica i ti pajga tavanot na glava i namesto da ja zemish receptata za roditelot zavrshuvash na ortopedija so iscukana glava i celiot si vo traumi.

Ili kako shto imashe pred nekoe vreme, pacient ostaven na klupa pred bolnica so otvorena rana i posle dva dena sedenje na klupa si pocina pred nosot od cela bolnica.

I da tokmu zaradi vakvi slucki narodecon prodava i kujci i kolibi i odi kaj Zhan Mitrev i toj gi "dokusuruva".
Pred 2-3 godini vrtev po site bolnici niz Skopje za privaten pregled od Internist i negovata bolnica beshe ubedlivo najskapata a pregledot trebashe nekoj Random lekar da go izvrshi.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.631
Поени од реакции
34.822
A zanisli odish vo WC vo prilepskata bolnica i ti pajga tavanot na glava i namesto da ja zemish receptata za roditelot zavrshuvash na ortopedija so iscukana glava i celiot si vo traumi.
Ili kako shto imashe pred nekoe vreme, pacient ostaven na klupa pred bolnica so otvorena rana i posle dva dena sedenje na klupa si pocina pred nosot od cela bolnica.
... ти вервам, ама мора да ми верваш и ти дека сите работи на починатата во болница и ги украдоа таму во германската болница, што накит, што ајфон, оксиметар, апарат за притисок, куфер со лични работи, појела маца, а претходно дале 1500 е да „ја гледаат подобро“, па истите не се смириле додека не добиле потпис и дозвола да ја вклучат на респиратор, без никаков претходно даден лек, па да си почине во агонија по некој ден, пишуваме за ЕУ, не за екс југославенски болници во МКД со ништо изменето, недоградено уште пред 50 години, море и више, барем кај Жан Митрев е све под конец, не ме наведувај на други коментари темава е за Жан Митрев, пиши на др. тема за здравството во МКД.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.296
... ти вервам, ама мора да ми верваш и ти дека сите работи на починатата во болница и ги украдоа таму во германската болница, што накит, што ајфон, оксиметар, апарат за притисок, куфер со лични работи, појела маца, а претходно дале 1500 е да „ја гледаат подобро“, па истите не се смириле додека не добиле потпис и дозвола да ја вклучат на респиратор, без никаков претходно даден лек, па да си почине во агонија по некој ден, пишуваме за ЕУ, не за екс југославенски болници во МКД со ништо изменето, недоградено уште пред 50 години, море и више, барем кај Жан Митрев е све под конец, не ме наведувај на други коментари темава е за Жан Митрев, пиши на др. тема за здравството во МКД.
Не кажа до каде стигнаа со судскиот процес?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.738
... ти вервам, ама мора да ми верваш и ти дека сите работи на починатата во болница и ги украдоа таму во германската болница, што накит, што ајфон, оксиметар, апарат за притисок, куфер со лични работи, појела маца, а претходно дале 1500 е да „ја гледаат подобро“, па истите не се смириле додека не добиле потпис и дозвола да ја вклучат на респиратор, без никаков претходно даден лек, па да си почине во агонија по некој ден, пишуваме за ЕУ, не за екс југославенски болници во МКД со ништо изменето, недоградено уште пред 50 години, море и више, барем кај Жан Митрев е све под конец, не ме наведувај на други коментари темава е за Жан Митрев, пиши на др. тема за здравството во МКД.
Gi citav tvoite pistovi ushte vo vremeto.
I za toa se najverojatno pak krivi nekoi od dojdencite , cistacki, bolnicari i raznorazna stoka dojdena od ( Bugarija, Ex YU ili Rumunija)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.296
Gi citav tvoite pistovi ushte vo vremeto.
I za toa se najverojatno pak krivi nekoi od dojdencite , cistacki, bolnicari i raznorazna stoka dojdena od ( Bugarija, Ex YU ili Rumunija)
Убаво рекле луѓето:

Кисело е грозјето.

Сиромав човек, жив ѓавол.
 

Миља

Човек пред се, во секоја смисла те речи.
Член од
9 февруари 2023
Мислења
20
Поени од реакции
18
Го оцрниа човекот за два века. Нешто премногу почна да им смета на некои луѓе. Човекот лично познавам луѓе што ги оперирал без скршен денар да им земе. Шом видеше сиромашни ептен, а болни им правеше операции цели срца им вадеше за нецели 200 евра само. Така да, мислам дека на некој јако почна да им смета Жан Митрев и со сите сили тргнаа против него. За жал, тоа е нашата Македонија, да си останеше у Германија, подруго ќе беше. Ќе го ценеа и поштуваа за век и векови.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Го оцрниа човекот за два века. Нешто премногу почна да им смета на некои луѓе. Човекот лично познавам луѓе што ги оперирал без скршен денар да им земе. Шом видеше сиромашни ептен, а болни им правеше операции цели срца им вадеше за нецели 200 евра само. Така да, мислам дека на некој јако почна да им смета Жан Митрев и со сите сили тргнаа против него. За жал, тоа е нашата Македонија, да си останеше у Германија, подруго ќе беше. Ќе го ценеа и поштуваа за век и векови.
Трогателно... Јас пак знам случај кај што не примаа итен случај додека не уплати..
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Трогателно... Јас пак знам случај кај што не примаа итен случај додека не уплати..
Нормално, тоа е приватна клиника и таму итни случаи носат само по барање на пациентот или фамилијата која знае унапред дека треба да платат...не е Жан мајка Тереза па да прима се што ке му донесат како што работат јавните здравствени установи
Секаде е така во светот, кој има пари може да си дозволи поквалитетно приватно лекување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom