Што мислите за Битолчани?

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
Fakt e, i toa ogromen, deka Bitola e daleku daleku poubav i pofin grad za ziveenje od Skopje.
Ne za dzabe go vikaat Gradot na konzulite, kulturata i klavirite. Toa e eden grad so dusa, so esnaf, dostoen za pocit.

Ne sakam voopsto da navleguvam vo toa koj od kade i zosto e dojden, ednostavno ne moze da se pravi sporedba pomegju Skopje i Bitola, pogotovo sto vo poslednite desetina godini Skopje skoro i da go izgubi smekot na grad metropola, ako nekogass voopsto i go imal.

Iako jas poteknuvam od prekrasnata jugoistocna Makedonija, i poslednite nekolku godini ziveam i rabotam vo Skopje, sepak moram da kazam deka koga prestojuvam vo Bitola (a toa e dosta cesto, zaradi rabotata i privatno zaradi toa sto cesto setam) se cuvstvuvam mnogu ubavo.
Ednostavno, samiot Sirok Sokak te pravi da uzivass.

Ima mnogu za zboruvanje, ama mislam deka e dosta za sega, da ne zabeguvam vo dolgi tekstovi, a i kasno e, ke si legnam.
 
V

VirtualA

Гостин
SeaGull напиша:
Fakt e, i toa ogromen, deka Bitola e daleku daleku poubav i pofin grad za ziveenje od Skopje.
Хммм, јас не мислам така
Не дека го бранам Скопје (напротив ич не го сакам), Битола е понеорганизиран град, урбанистички.
 
Член од
13 април 2005
Мислења
49
Поени од реакции
1
virtuala напиша:
SeaGull напиша:
Fakt e, i toa ogromen, deka Bitola e daleku daleku poubav i pofin grad za ziveenje od Skopje.
Хммм, јас не мислам така
Не дека го бранам Скопје (напротив ич не го сакам), Битола е понеорганизиран град, урбанистички.
oti taka... ? po sho zakluchi deka e neorganiziran?
 
V

VirtualA

Гостин
Па сигурно од тоа шо сум на честа релација Битола-Прилеп и Прилеп-Скопје
Ако е Скопје поголем, многу полесно можам да се снајдам одколку во БТ, незнам, можеби е до мене, али пак и други ми имаат речено дека Битола е лошо изградена, непланирано урбанистички, а пак за улиците да не ни почнувам, колата крш да си ја напрајш
 
Член од
13 април 2005
Мислења
49
Поени од реакции
1
virtuala напиша:
Па сигурно од тоа шо сум на честа релација Битола-Прилеп и Прилеп-Скопје
Ако е Скопје поголем, многу полесно можам да се снајдам одколку во БТ, незнам, можеби е до мене, али пак и други ми имаат речено дека Битола е лошо изградена, непланирано урбанистички, а пак за улиците да не ни почнувам, колата крш да си ја напрајш
:))) ne e do nas to so ulicite... a sepak zemi raboten den vo skopje i bitola da vidime kaj ima pojke metez po ulicite... tuka nema zapiranja po eden sat na semafor da sedish, a toa kolata za krsh toa da.. priznavam, ali sepak toa ne e do nas... ima institucii so treba da pripazat na toa, a nema dovolno vreme nikogash nikoj za Bitola, mislam od "pogornite ljuge" vo vladata... da naprat pat na primer:P
ali sepak Bitola se sredi, od ko se smena sepak vlasta ulici se napraveni, novi semafori mnogu novi raboti, so go praj Bitola mn. pojke otvoren grad..
 
V

VirtualA

Гостин
Абе дека се средува признавам, на многу подобро, а асфалтирањето на улици е на локално ниво :D
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Немојте така. Битола е убав град, само нема аеродром :pos: :pos: :pos: :twisted: !
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Garfield напиша:
Немојте така. Битола е убав град, само нема аеродром :pos: :pos: :pos: :twisted: !
Imame aerodrom pomal po skrien od vasiot se naoga kaj Orizari nakaj Prilep :twisted: :twisted:
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
А бе нели битолчанките беа тема на муабет и битолчаните, а не БИТОЛА.
За битолчанките no comment....закон :eek:jea: Што од искуство лично, што од лаф-муабет.
А битолчаните не се лоши момци, ама малку ми се поназад од девојките. Зоци не прашуј во што се поназад-во се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom