Политиките на Бугарија кон Македонија

Член од
12 јули 2018
Мислења
1.490
Поени од реакции
4.730
За Кирил и Методиј.

Веројатно никогаш не сте чуле за апокрифната приказна, дури и во Бугарија, за двајцата браќа Св. Кирил и Методиј !?

Малку е познато за фактот дека Светите браќа потекнувале од бугарско семејство бојари, а исто така дека покрај Солун тие зборувале и на родопски бугарски дијалект. Во своето дело „За Кирил и Методиј“ А. Хофер Едл фон Фултмал и М. Маргаритов опишуваат низа факти во прилог на тврдењето дека вистинските имиња на нашите просветители се Црква и Страв. Истражувачите исто така истакнуваат дека овие антропопними се типично бугарски.

Од животот на Св. Кирил (Ц'рхо) станува јасно дека тој имал дедо, голем и богат, но кога дошол во туѓа земја (Византија) станал сиромашен. Според научниците, дедото на солунските браќа бил принуден да стане егзил за време на владеењето на принцот Кардам, а причината мора да се бара во бурните политички настани што ја зафатија нашата земја во периодот 739-803. Иако дедото на Кирил и Методиј (Ц'рхо и Страхота) ја напушти Татковината, продолжува да го цени својот јазик и потекло со пренесување на неговиот дијалект (од регионот на Родоп) на синот и внуците. Овој непознат бугарски благородник им ја пренел на своите потомци loveубовта кон античката бугарска култура. Сосема е можно Светите браќа да го добиле знаењето за античкото тракиско-пелазгиско писмо (глаголица) од нивниот дедо.

Еве неколку извори, според кои Ц'рхо и Страхота се вистинските имиња на нашите просветители.


1. Хавел Салански - 1567-1691.


2. Павел Странски - 1583-1657.


3. Јан Амос Комениус - 1592-1670.


4. М. Вацлав Стајер - 1683 година.


5. А. Копијаш - 1727 година.


... има и други


Почитувани Македонци, ние не ве присилуваме да станете никој друг - бидете Македонци. Вие само го признавате бугарското потекло и сето ова станува дел од вашата историја!
А Исус, го заборае Исус, како му било бугарското име?
 
Член од
3 ноември 2020
Мислења
118
Поени од реакции
63
Еден коментар (можеби и два не сум сигурен) ми беа избришани на темава, додека странци се одобрени да коментираат за како тоа јас, македонецот, сум требал да се чуствувам...за да ме прифателе во некое опшество.

Не дека сум навреден, ама нема математика некако. Која е поентата да смее профил на нација што не оцрнува, да шири политика на Македонски форум? :kuracc:
Каде според моите мислења видовте политика?!
Зборувам само за факти и историски информации! Дали сум во заблуда? Ако не сум во право - поправи ме. Користете факти и побивајте ме ако грешам!
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Гоце е Македонец не бил Бугарин.
1. Потекнува од Македонија, а во Македонија никогаш не живееле Бугари
2. Зборувал Македонски јазик, и му бил мајчин. После научил Бугарски во училиште и бил странски за него.
3. Имал Македонска култура, не Бугарска
4. Имал Македонско име не странско
5. Се борел за независна Македонија
6. Бил под насилен притисок и уценуван од Бугарите за да се Бугаризира.
7. Има некој документ кој е најверојатно фалсификат дека кажал дека е Бугар дури и да не е јасно е дека немал бугарски идентитет и се разликувал од Бугарите (точки 1-6).
 
Член од
3 ноември 2020
Мислења
118
Поени од реакции
63
Македонија има историја од 10пне. Од кога има пишани документи од тогаш е историјата на Македонија, нека не ве лажат Бугаристи, Грци и Северџани.
Македонците се споменуваат во историјата на светот дури и порано од „10 г. пр. Н.Е.“

Овие Македонци сепак немаат никаква врска со денешните Македонци! Тие биле антички Грци. Постои и едно од многуте тракиски племиња, во кое тие биле нарекувани „МакедоНИ“, но тоа е затоа што тие ја населувале тогашната територија на Македонија - денес Беломорска Тракија и Одрин.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Македонците имаат потекло од Античките Македонци и многу други народи кој биле тука во Македонија подолго и пократко. Генетски се со потекло од нив и има елементи во културата и идентитет на Македонецот и од античко и средновековно време од многу народи вклучувајќи и Пајонците и Античките Македонци. Од некои повеќе од некои помалку.
 
Член од
3 ноември 2020
Мислења
118
Поени од реакции
63
Гоце е Македонец не бил Бугарин.
1. Потекнува од Македонија, а во Македонија никогаш не живееле Бугари
2. Зборувал Македонски јазик, и му бил мајчин. После научил Бугарски во училиште и бил странски за него.
3. Имал Македонска култура, не Бугарска
4. Имал Македонско име не странско
5. Се борел за независна Македонија
6. Бил под насилен притисок и уценуван од Бугарите за да се Бугаризира.
7. Има некој документ кој е најверојатно фалсификат дека кажал дека е Бугар дури и да не е јасно е дека немал бугарски идентитет и се разликувал од Бугарите (точки 1-6).
Како ви текна дека она што го напишавте е вистина?
Каде го прочита?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Чиста логика е...секој кој бил во Македонија може да го заклучи тоа.
 
Член од
3 ноември 2020
Мислења
118
Поени од реакции
63
Ке ти дадам пример како те лажат во Македонија!
09.jpg
Надпис откриен во 1956 година. во градот Битола. Во него, објавена од современата македонска историографија „македонскиот“ цар Иван Владислав, внук на покојниот цар Самуил, објавува дека тој е „Бугарин по род“, „бугарски автократ“ и дека го градел во 1016 година. Битолска тврдина за „спас на Бугарите“.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
1. Во 10 век непостеле Бугари
2. Натписот не е на Бугарски
3. Јазикот и културата во средновековна Македонија е различен од средновековниот во Бугарија
4. Смешно е ако некој кој пишал Бугарин со име дека бил тоа а некој кој пишал Македонец не бил ( случај од среден век и антика)
5. Дури и да се водиш по имиња тоа нема врска со реалноста на пример тема Македонија била во Бугарија денешна а тема Бугарија бил во сегашна Македонија за време на среден век.
Така да вулгарно упростување е ова што го пишуваш и површно разбирање на работите. Има цела заврзлама на имиња во Балканот. Нормално бугаризмот како политичка шовинистички идеологија нема солидни основи се е магла огледала и илузии и не се базира на контесктуално толкување на работите туку на вулгарно упростување и селективно користење на историските извори.
 
Член од
3 ноември 2020
Мислења
118
Поени од реакции
63
1. Во 10 век непостеле Бугари
2. Натписот не е на Бугарски
3. Јазикот и културата во средновековна Македонија е различен од средновековниот во Бугарија
4. Смешно е ако некој кој пишал Бугарин со име дека бил тоа а некој кој пишал Македонец не бил ( случај од среден век и антика)
5. Дури и да се водиш по имиња тоа нема врска со реалноста на пример тема Македонија била во Бугарија денешна а тема Бугарија бил во сегашна Македонија за време на среден век.
Така да вулгарно упростување е ова што го пишуваш и површно разбирање на работите. Има цела заврзлама на имиња во Балканот. Нормално бугаризмот како политичка шовинистички идеологија нема солидни основи се е магла огледала и илузии и не се базира на контесктуално толкување на работите туку на вулгарно упростување и селективно користење на историските извори.
Битолската плоча е историска пролет! Нешто што е препознаено низ целиот свет!

Сè што имате напишано се невистини и филозофираат во „македонски стил“. Научени фрази и целосно одбивање да се согласите со очигледното и докажано! Докажано во науката историја!
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Освен "погледни пишува бугарски" немате други аргументи. Пишува и на многу места Македонски ама тоа не се важи. Како малоумни деца сте....без можност за размислување и расудување. Текстот не е ни на бугарски јазик...
Дури и самата теорија на право на историско самоопределување на починати личности кои освен во некои случаи се пишале Бугари а немале бугарски идентитет и јазик и култура нема ништо. Иако со векови имало разлики меѓу народите.
Ако сакаш игра на банално ниво "погледни пишува" и јас можам ама има и друга тема и подфорум историја за ова.
 
Член од
3 ноември 2020
Мислења
118
Поени од реакции
63
Освен "погледни пишува бугарски" немате други аргументи. Пишува и на многу места Македонски ама тоа не се важи. Како малоумни деца сте....без можност за размислување и расудување. Текстот не е ни на бугарски јазик...
Дури и самата теорија на право на историско самоопределување на починати личности кои освен во некои случаи се пишале Бугари а немале бугарски идентитет и јазик и култура нема ништо. Иако со векови имало разлики меѓу народите.
Ако сакаш игра на банално ниво "погледни пишува" и јас можам ама има и друга тема и подфорум историја за ова.
Сакам игра! Дајте документи, дадете факти, дајте фотографии!
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Слави Трифонов: Северномакедонците да ги прифатат бугарските корени, ИЛИ НЕМА ЕУ

Автоматски споено мислење:



Ne zboruvaj od imeto na site Bugari.
Автоматски споено мислење:

БГНЕС: 83 проценти од Бугарите се против преговорите на С. Македонија со ЕУ, сè додека не се признае историското минато.

Таква е вистинската состојба во Бугарија во однос на Македонија.
Добро и шо потоа?Дали во Бугарија подобро ќе се живее?Дали ќе бидите посрекни како нација?Зарем не гледаш дека вашите политичари место да му понудат на обичниот народ подобар живот тие ви продаваат национализам.Ловат гласови на Македонското прашање.Зарем со блокада на Евроинтеграции ќе го развиваме братството меѓу нас?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom