Политиките на Бугарија кон Македонија

Член од
3 ноември 2020
Мислења
118
Поени од реакции
63
Зошто?

Ова е токму позицијата на Бугарија во моментот!

Бугарските корени и сегашниот идентитет се две различни работи.

Првиот е поврзан со неоспорните факти, а вториот е прашање на личен избор!
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.927
Поени од реакции
3.485
Модератори има нешто тука да забришат членови, постови, гомнарии? До кога треба да се толерираат луѓе од соседни држави да дркаат овде?
 
Член од
3 ноември 2020
Мислења
118
Поени од реакции
63
Модератори има нешто тука да забришат членови, постови, гомнарии? До кога треба да се толерираат луѓе од соседни држави да дркаат овде?
Подобро задржете добар тон.

Мислам дека живееш во слободна земја каде што секој може да има свое мислење!? Не сакам да навредам никого.

Само се борам за вистината! Тоа е различна работа за секого, но секој треба да ги признае фактите!
Автоматски споено мислење:

Во науката наречена историја, работиме со факти. Кога фактите не се земени во предвид, се добива фантастично толкување. Од таму води кон кражба на историјата!

Ова се случи во доктрината за македонизам, која најмногу се потпира на омраза кон Бугарија и сè што е бугарско!

Забележи!

Не судам за тоа што те озрачив со македонизмот. Пропагандата може да биде многу погубна, особено кога е засадена кај човекот уште од рана возраст. Се што е бугарско, вие Македонци, асоцирате на ужасни слики. Пресудете сами - за момент барем видете дека реалната слика е поинаква!

Не ти судам затоа што ми е жал, но и затоа што си деца на моите дедовци.

Само македонизмот не дели! Но, јас, како и повеќето Бугари, ве поддржувам да се дефинирате како што сакате.

Не ти судам, само те повикувам да не крадеш историја!
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.932
Поени од реакции
15.952
Здраво, браќа Македонци!

Имам намера да пишувам на Македонски јазик, бидејќи го почитувам твоето право да го повикуваш јазикот што го зборуваш и да пишуваш онака како што сакаш и сакаш. Јас ќе користам google translator за оваа намена.

Се надевам дека ќе разговарам со вас не само на братски начин, туку и на пријателски начин!

Читав многу написи во бугарски форуми и што сè уште нема напишано… Конечно, добив потреба да разговарам директно со обични луѓе од Македонија.

Мене навистина ме интересира прашањето зошто македонскиот народ не сака да ја признава историјата пред таканаречената фашистичка Бугарија да стане фашист. Очигледно е дека овој период е нешто, што најмногу ги навредило денешните граѓани на Македонија и е нешто што со право може да им се налутите на Бугарите. Затоа се согласуваме со вас, дека токму затоа сте се разделиле како друга нација и го признаваме тоа. Нормално е секој Бугарин, како и секој Германец, на пример, да се срами од овој период.

Но, да се вратиме само неколку години порано. За жал, оттогаш нема преживеани, но сите факти и документи покажуваат дека овие жители на територијата на Македонија (не само денешната држава) се нарекувале Бугари. Овие (и нашите предци), дури и да ве поддржуваат да бидете посебна и независна нација, сигурно се вртите во нивните гробници, затоа што не сакате да признаете што тогаш тие, вашите предци, мислеа дека е исправно.

Мене ми е многу лошо од тоа што направи српската пропаганда во твоите глави и затоа каква слика создаде за нас Бугарите. Не сум лут на тебе, дури и кога се обидуваш да ме навредиш. Јас знам колку е силна пропагандата кога започнува на рана возраст! Размислете за тоа - она што го научивте на училиште може значително да се разликува од вистината за нас! Прошетајте низ Бугарија, дали гледате некаде татарски или азиски лица?! Не, се разбира...


Се надевам дека разбирате колку пријателски го напишав ова!?

На здравје: Ники
ВРОНГ !!
лага е, не се нарекувале сите блгари... дедоми е осуден 1946 во Флорина како симпатизер на Блгарија, а нема врска, тој отиде службено во Софија за време на ВВ2 само еднаш, во главна команда на Вермахт, да бара надомест за запленетите камиони... ако имало главна команда во Тхесалоники, сигурно таму ќе одел а не во Софија; дедоми, бабами и тетками емигрирале во ФНРЈ, во Белград и се изјаснувале срби...таткоми студирал до бомбардирањето на Софија таму, а по тоа бил во грчкомакедонски партизански одред кој 1944/45 преминал преку Албанија во ФНРЈ. По војната таткоми отишол и студирал во Загреб,таму се изјаснувал македонец... само чичкоми, кој за време на ВВ2 одел во друштвото на симпатизери на Блгарија во Тхесалоники, по падот на Блгарија емигрирал во Блгарија, но од таму избегал( не можел легално) 1966 во Белград, кај сестраму (тетками), се населил таму и се изјаснувал србин...
Патем зошто користиш Гоогле Транслате, нели исти јазици се ?????????
еве, мене ни за српски ни за хрватски не ми треба Гоогле транслате ...
ЕУ ги призна и српскиот и хрватскиот, сега и црногорскиот јазик, а никој од никого не бара да кажува дека има туѓи корени !!!
Патем, ЛАГА е дека од 1944 се признава македонски јазик, уште во Кралевина Југославија, поетот Коста Рацин објави во Загреб дела на македонски јазик
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.344
Поени од реакции
37.038
Ако сакате Европа, мора да признаете всички исторически факти. За Гоце, за самос'знанието на населението по тија земи до 1945, за Коминтерна, јазика...
Па нека вашите политичари ги облекат в приемливи за населението форми, но мора да б'дат јасно разписани.
Иначе EU през крив макарон...
Да, ги признаваме историските факти дека сте татарско племе, немате никаква врска со Словените, и дека единствен начин да влезете и да се чувствувате како Словени ви е преку Македонија и Македонците. Красимировци и Аспаруховци, азијци татари крадци на историја.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
Да, ги признаваме историските факти дека сте татарско племе, немате никаква врска со Словените, и дека единствен начин да влезете и да се чувствувате како Словени ви е преку Македонија и Македонците. Красимировци и Аспаруховци, азијци татари крадци на историја.
Сега, кога го испеа целииот репертоар, се надевам дека ти олесна и ќе може да спиеш добро.:D
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.111
Поени од реакции
8.387
Модератори има нешто тука да забришат членови, постови, гомнарии? До кога треба да се толерираат луѓе од соседни држави да дркаат овде?
Dodeka iq33 plaka ne ocekuvaj reakcija, ovie od kajgana ispadnaa polosi od Gero I Milcin, ovie vtorive barem svatija deka se izigrani.
 
Член од
3 ноември 2020
Мислења
118
Поени од реакции
63
Внимавај!

Полесно е да се докаже како современите Македонци потекнуваат од Бугарите отколку како се формирани самите модерни (и антички) Бугари!

Избегнувајте плукање по братските Бугари, затоа што наскоро ќе ги разберете историските факти! Така плукате на себе, и тоа не е европско однесување!

Ако одиме уште подалеку во времето, ќе разбереме како луѓето потекнуваат од мајмуни ... Само Македонците се привилегирани затоа што потекнуваат од Бугари;) (не толку одамна)

Историчарите од Бугарија (и од светот) сè уште бараат и наоѓаат делови од сложувалката поврзана со потеклото на Бугарите, културата и неверојатното знаење што го поседувале античките Бугари (само на пример - прочитајте за античкиот бугарски календар)! Постојат многу други работи со кои треба да се гордееме со Бугарите (и Македонците, признавајќи ги нивните корени), на пример: бугарската држава е глобално признаена како една од првите (ако не и првата) создадена држава во Европа, која постои и денес. И ова не го смета времето на Стара Велика Бугарија (! Така е напишано на картите пред VI век!). Петте браќа, синови на последниот владетел на оваа земја, ја напуштија Стара Велика Бугарија. Двајца од нив се Кан Аспарух и Кан Кубер. Веројатно знаете за првиот син, но вториот (Кубер) тешко се споменува во македонско училиште, бидејќи тој се населува таму каде што е денешната територија на Македонија со сите луѓе што ги води! Интересна е и судбината на другите тројца браќа, но не на темата

Сакам да истакнам дека сè што пишувам овде може лесно да се провери во денешно време! Се додека погледнете од фалсификуваната модерна македонска историја во Србија и Русија!
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.556
Поени од реакции
5.058
Ако сакате Европа, мора да признаете всички исторически факти. За Гоце, за самос'знанието на населението по тија земи до 1945, за Коминтерна, јазика...
Па нека вашите политичари ги облекат в приемливи за населението форми, но мора да б'дат јасно разписани.
Иначе EU през крив макарон...
Ниту европа ја сакаме, ниту со вас во сојуз ѓубриња татарски фашистички. И вие сте тие кои треба да ги признаат историските факти за македонската историја, јазик идентитет... Ама од малоумни татари тоа нема да го дочекаме, кога главна историска личност ви е Аспарух, па немате со што да го оправдате вашиот „словенски“ идентитет и се нафрливте на македонската историја и македонскиот идентитет.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
Ниту европа ја сакаме, ниту со вас во сојуз ѓубриња татарски фашистички. И вие сте тие кои треба да ги признаат историските факти за македонската историја, јазик идентитет... Ама од малоумни татари тоа нема да го дочекаме, кога главна историска личност ви е Аспарух, па немате со што да го оправдате вашиот „словенски“ идентитет и се нафрливте на македонската историја и македонскиот идентитет.
Покрај Аспарух, имаме уште 1.000 главни историски личности - царе ,патриарси , книжовници,воеводи ..... Не е като да немаме - имаме доволно ,та да ги крадеме од вас ,кои немате ни една .
Uppps не сум прав - имате.. главни исторички личности са ви Тито и Лаже Ристовски ..:D
 
Член од
3 ноември 2020
Мислења
118
Поени од реакции
63
За Кирил и Методиј.

Веројатно никогаш не сте чуле за апокрифната приказна, дури и во Бугарија, за двајцата браќа Св. Кирил и Методиј !?

Малку е познато за фактот дека Светите браќа потекнувале од бугарско семејство бојари, а исто така дека покрај Солун тие зборувале и на родопски бугарски дијалект. Во своето дело „За Кирил и Методиј“ А. Хофер Едл фон Фултмал и М. Маргаритов опишуваат низа факти во прилог на тврдењето дека вистинските имиња на нашите просветители се Ц'рхо и Страхота. Истражувачите исто така истакнуваат дека овие антропопними се типично бугарски.

Од животот на Св. Кирил (Ц'рхо) станува јасно дека тој имал дедо, голем и богат, но кога дошол во туѓа земја (Византија) станал сиромашен. Според научниците, дедото на солунските браќа бил принуден да стане егзил за време на владеењето на принцот Кардам, а причината мора да се бара во бурните политички настани што ја зафатија нашата земја во периодот 739-803. Иако дедото на Кирил и Методиј (Ц'рхо и Страхота) ја напушти Татковината, продолжува да го цени својот јазик и потекло со пренесување на неговиот дијалект (од регионот на Родоп) на синот и внуците. Овој непознат бугарски благородник им ја пренел на своите потомци loveубовта кон античката бугарска култура. Сосема е можно Светите браќа да го добиле знаењето за античкото тракиско-пелазгиско писмо (глаголица) од нивниот дедо.

Еве неколку извори, според кои Ц'рхо и Страхота се вистинските имиња на нашите просветители.


1. Хавел Салански - 1567-1691.


2. Павел Странски - 1583-1657.


3. Јан Амос Комениус - 1592-1670.


4. М. Вацлав Стајер - 1683 година.


5. А. Копијаш - 1727 година.


... има и други


Почитувани Македонци, ние не ве присилуваме да станете никој друг - бидете Македонци. Вие само го признавате бугарското потекло и сето ова станува дел од вашата историја!
 
Последно уредено:

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.281
Поени од реакции
16.299
Абе од кј никнувате на форумов ебате крлежите гадни, пууу писен народ.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.556
Поени од реакции
5.058
Покрај Аспарух, имаме уште 1.000 главни историски личности - царе ,патриарси , книжовници,воеводи ..... Не е като да немаме - имаме доволно ,та да ги крадеме од вас ,кои немате ни една .
Uppps не сум прав - имате.. главни исторички личности са ви Тито и Лаже Ристовски ..:D
Ако имате гледајте си ги вашите аспаруховци кубрати и не знам какви монголоидни татарски историски личности, македонските нема што да бараат меѓу овие мелези.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.003
Македонија има историја од 10пне. Од кога има пишани документи од тогаш е историјата на Македонија, нека не ве лажат Бугаристи, Грци и Северџани.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
Еден коментар (можеби и два не сум сигурен) ми беа избришани на темава, додека странци се одобрени да коментираат за како тоа јас, македонецот, сум требал да се чуствувам...за да ме прифателе во некое опшество.

Не дека сум навреден, ама нема математика некако. Која е поентата да смее профил на нација што не оцрнува, да шири политика на Македонски форум? :kuracc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom