Што кога не сте прифатени од страна на родителите на партнерот?

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Еве и друг пример со другата ќерка,и таа е мажена,но таму е подобра ситуацијата,
иако никој не им работи во фамилија,старите стечајци,зетот не работи,ќерка ми упорно бара работа(таа е магистерот,најдобра во генерација 2005) не некако,туку многу подобро жиеат. И тие се во иста населба. Но имат некаква слога и разбирање и е добро прифатена,се разбира со слаби и поретки караници.А најчест проблем е немањето пари. Имат деца,дал господ и ние помагаме,да не речам од цуцла до сега се е наше.
Но првион случај е изузеток во Македонија,а запознаени се и некој институции но од таму ништо не помагаат,џабе жалби.Иако таа зема плата,ние и купуваме карти за автобус и за јадење,само колку да оди да работи, и мислам дека ја чуваат само поради тоа што зема плата инаку не би ја држале ни пет минути.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
решение ... немора да живеете заедно и да се посетувате ... живеете некаде одвоено, само зетот и невестата и тоа е ... секако ако се има финансии за тоа ...
--- надополнето: 17 април 2013 во 21:59 ---
има една изрека ... зете, зете, што си така мрсулав ... а не гледаат дека невестата е куца ...
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Еве и друг пример со другата ќерка,и таа е мажена,но таму е подобра ситуацијата,
иако никој не им работи во фамилија,старите стечајци,зетот не работи,ќерка ми упорно бара работа(таа е магистерот,најдобра во генерација 2005) не некако,туку многу подобро жиеат. И тие се во иста населба. Но имат некаква слога и разбирање и е добро прифатена,се разбира со слаби и поретки караници.А најчест проблем е немањето пари. Имат деца,дал господ и ние помагаме,да не речам од цуцла до сега се е наше.
Но првион случај е изузеток во Македонија,а запознаени се и некој институции но од таму ништо не помагаат,џабе жалби.Иако таа зема плата,ние и купуваме карти за автобус и за јадење,само колку да оди да работи, и мислам дека ја чуваат само поради тоа што зема плата инаку не би ја држале ни пет минути.
Анчо извини вака, знам дека сум оф топик ама морам да те прашам. Од што живеат твоите ќерки и зошто стапувале во брак кога ни они ни нивните сопрузи немале работа, па и деца бе. Не сакам да те навредам, ама овие работи на време се мислат...
(се изреволтирав од постовите не само за постапките на младите туку и за ситуацијата во нашата земја)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Анчо извини вака, знам дека сум оф топик ама морам да те прашам. Од што живеат твоите ќерки и зошто стапувале во брак кога ни они ни нивните сопрузи немале работа, па и деца бе. Не сакам да те навредам, ама овие работи на време се мислат...
(се изреволтирав од постовите не само за постапките на младите туку и за ситуацијата во нашата земја)
Тоа не ми било проблем на почетокот,ми било мерак да створат фамилија,
па и јас тоа сум го викал од што ќе живеете - одговорот беше од љубов.
А од љубов само добив неколку внуки и внуци. Но помагав, мојот живот беше наредните 12 години:Секое утро во КАМ маркет и три кеси за три семејства и носи таму свој чеда, но тоа и не ми сметало.да не речам не ме болело, ме болело што кај едната не сум ни влегол.Инаку работиме јас и женами со примања вкупно до 45.ооо ден.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Тоа не ми било проблем на почетокот,ми било мерак да створат фамилија,
па и јас тоа сум го викал од што ќе живеете - одговорот беше од љубов.
А од љубов само добив неколку внуки и внуци. Но помагав, мојот живот беше наредните 12 години:Секое утро во КАМ маркет и три кеси за три семејства и носи таму свој чеда, но тоа и не ми сметало.да не речам не ме болело, ме болело што кај едната не сум ни влегол.Инаку работиме јас и женами со примања вкупно до 45.ооо ден.
Не е тоа решение бе Анчо, никој не е вечен. И не се само парите колку што гледам, едната ќерка има психичка тортура дома. Никогаш не е касно да и дојде паметот. Никој не сака фамилија да растура, но во ваков случај треба да си мисли на децата.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Не е тоа решение бе Анчо, никој не е вечен. И не се само парите колку што гледам, едната ќерка има психичка тортура дома. Никогаш не е касно да и дојде паметот. Никој не сака фамилија да растура, но во ваков случај треба да си мисли на децата.
Па баш тоа и вика жена ми на едната: Од што ќе живеете нас кога ќе не нема.
Ама никако да се отараси од таму. Ја заглавија и со кредити. А имаше и насилство.
А сега е веќе доцна. Ама тие како баш тоа да сакаат-чекаат да не нема,па да испограбат што имаме и сме печалеле со сопругава 40 години. Се таму им е паметот.
И панталоните што се на него се мој.Па дури и на крштевки не бевме поканети. А утредента кога ги однесов подароците и една плата во плик, не ни влегов внатре.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Па баш тоа и вика жена ми на едната: Од што ќе живеете нас кога ќе не нема.
Ама никако да се отараси од таму. Ја заглавија и со кредити. А имаше и насилство.
А сега е веќе доцна. Ама тие како баш тоа да сакаат-чекаат да не нема,па да испограбат што имаме и сме печалеле со сопругава 40 години. Се таму им е паметот.
И панталоните што се на него се мој.Па дури и на крштевки не бевме поканети. А утредента кога ги однесов подароците и една плата во плик, не ни влегов внатре.
Анчо, ако сето ова е вистина, тогаш чоек, стварно сте у тешка ситуација.

Која возраст ти се ќерката и зетот?

Па дај ако немаат работа, кажи што се по професија, работно искуство, отвори тема за тоа, може ќе с енајдат совети па и упатства каде би можеле да се вработи барем едниот.

Со жалење нишо не праиш, за жал.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.007
Поени од реакции
10.696
Анчо извини вака, знам дека сум оф топик ама морам да те прашам. Од што живеат твоите ќерки и зошто стапувале во брак кога ни они ни нивните сопрузи немале работа, па и деца бе. Не сакам да те навредам, ама овие работи на време се мислат...
(се изреволтирав од постовите не само за постапките на младите туку и за ситуацијата во нашата земја)
Зашто порано вистински се сакало, без оглед на финансиите, тие биле спореден фактор... ти текнува? :pipi:
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Во многу теми овде јас тоа сум го кажувал,со запослувањево и да не ја овде
пак раскараме работава зошто како - таква ни е државата,не ги запослува најдобрите.
Може да замислиш како живеат (не за леб ) него немат вода-мали деца а вода немаат.
Зетот ги заврши тие курсеви за обезбедување,дали важат незнам,ама се уште не работи, или негде почна еден-два месеци,не плаќаат не му иде на газдата и затвара.
Но во врска со темава,да се задржиме и покрај тоа што не е сакана си остана таму 12г.
Кога нема јадење и кучиња се дават,па така и таму поради тепачки полиција повеќе пати интервенирала но повеќе и таа не сака да доаѓа, тоа им бидна секојдневие.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Зашто порано вистински се сакало, без оглед на финансиите, тие биле спореден фактор... ти текнува? :pipi:
Абе и мајка ми и татко ми немале ништо кога се земале, немале ни место кај да живеат. Ама и двајцата почнале да работат од 21 година. Па станче им дале од погонот кај што работеше татко ми. Го исплаќаа 30 години. Се сеќавам, јас бев мала, татко ми црвени пиперки одгледуваше и грав, од што немаше работа, а човекот мотика во рака цел живот немаше фатено. И тоа пази не на наша земја, ја позајми нивата од чичко му и профит му даваше и нему од пиперките. Мајка ми кога остана под стечај, кромид вреќи со фичото на големо продаваше. Што ли не поминале и двајцата, и до ден денес не ги држи место, мора нешто да работат.
Ама тоа е, и двајцата не биле прифатени. Татко ми без татко цел живот, кога умре и мајка му го избркаа надвор од куќата, зошто нели копиле, јас не сум била родена тогаш. Мајка ми во комуњарско семејство, се за синот се гледа, на неа ништо... Ама љубов, разбирање и толерантност имале. Ако си трудољубив е дури тогаш вистински се сака. А не да гледаш цел ден во таван и да викаш немам што да јадам ама од љубов се оженив/омажив.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.007
Поени од реакции
10.696
Абе и мајка ми и татко ми немале ништо кога се земале, немале ни место кај да живеат. Ама и двајцата почнале да работат од 21 година. Па станче им дале од погонот кај што работеше татко ми. Го исплаќаа 30 години. Се сеќавам, јас бев мала, татко ми црвени пиперки одгледуваше и грав, од што немаше работа, а човекот мотика во рака цел живот немаше фатено. И тоа пази не на наша земја, ја позајми нивата од чичко му и профит му даваше и нему од пиперките. Мајка ми кога остана под стечај, кромид вреќи со фичото на големо продаваше. Што ли не поминале и двајцата, и до ден денес не ги држи место, мора нешто да работат.
Ама тоа е, и двајцата не биле прифатени. Татко ми без татко цел живот, кога умре и мајка му го избркаа надвор од куќата, зошто нели копиле, јас не сум била родена тогаш. Мајка ми во комуњарско семејство, се за синот се гледа, на неа ништо... Ама љубов, разбирање и толерантност имале. Ако си трудољубив е дури тогаш вистински се сака. А не да гледаш цел ден во таван и да викаш немам што да јадам ама од љубов се оженив/омажив.
да не ја разработуваме таа тема само на кратко... и твоите коа се земале знаеле во што влегуваат бидеејќи од двете страни имале проблеми и мајка ти сигурно не очекувала раскош нити па нагаѓала дека сјајна иднина ја чека со татко ти па го зела така?
ЉУБООООООООООООООООВ Врежи го ова у глава ..не е секад среќата во парите
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
да не ја разработуваме таа тема само на кратко... и твоите коа се земале знаеле во што влегуваат бидеејќи од двете страни имале проблеми и мајка ти сигурно не очекувала раскош нити па нагаѓала дека сјајна иднина ја чека со татко ти па го зела така?
ЉУБООООООООООООООООВ Врежи го ова у глава ..не е секад среќата во парите
Точно некој пат е и златото, дијамантите:P

Шала на страна, генерално е така како што велиш, ама јас сепак покрај ЉУБОВ, ќе го додадам можеби и клучниот фактор на кој сите забораваме - КСМЕТ батка. Без ксмет џабе е.
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Neznam kolku od vas cuvaat kuce? Koga treba da go param moeto baram kucka so PEDIGRE!!!
Koga moze za nego moze i za moite deca...zaebete vie ljubov...da ne si prajme bajram posho od takva LJUBOV najmnogu strada plodot na ljubovta t.e. decata...koga nema da mozes da mu obezbedis osnovni raboti...abe kuti bitno ljubov ima!! Drn drn jarinja!!!
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Neznam kolku od vas cuvaat kuce? Koga treba da go param moeto baram kucka so PEDIGRE!!!
Koga moze za nego moze i za moite deca...zaebete vie ljubov...da ne si prajme bajram posho od takva LJUBOV najmnogu strada plodot na ljubovta t.e. decata...koga nema da mozes da mu obezbedis osnovni raboti...abe kuti bitno ljubov ima!! Drn drn jarinja!!!
Е ова ти е точно,еве ти и факти за истиот наведен случај од моја страна.
Внукот кога се роди,бидеиќи тие немаат ништо(ни вода)го земав јас и беше добар,пркна што се вика,морав да им го дадам за да почне на школо,сега завршува 4 оделение,но сега внуката има 1г. и 6месеци,а јас им велев дека тешко ќе биде на тоа дете,но од друга страна време беше за второ дете.Кога направи една година немаше тежина ни да прими вакцина (6кгр)го одбија.За ова дете не помагав,поточно не го чувам јас, и јас си имам обавези и болести и одам уште на работа. Се уште е слабо и не може да застане на нозе,а кога ли ќе прооде незнам.Постојано се разболува.Нема имунитет.Ама љубов.А од љубов не се живее.Треба да му се пружи на тоа дете живот.
 
A

AnFem

Гостин
Neznam kolku od vas cuvaat kuce? Koga treba da go param moeto baram kucka so PEDIGRE!!!
Koga moze za nego moze i za moite deca...zaebete vie ljubov...da ne si prajme bajram posho od takva LJUBOV najmnogu strada plodot na ljubovta t.e. decata...koga nema da mozes da mu obezbedis osnovni raboti...abe kuti bitno ljubov ima!! Drn drn jarinja!!!
А твојот плод што ќе страда?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom