Што кога имаш се, а сепак нешто недостасува?

Ganimed

La Petite Seduction
Член од
18 јули 2008
Мислења
303
Поени од реакции
18
nikogash se nemoze da imate, ako ste pomladi ke nemate toa sho go imaat postarite i obratno:smir:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Да имаш се е невозможно.
Што е тоа се, всушност?
Здравје, пари, друштво и дечко?
Далеку е тоа од се. Барем за мене не е.

Човекот е суштество кое е невозможно да се осети задоволно и исполнето до крај. И баш тоа го одржува во живот. Помислата дека има уште толку многу подвизи кои треба да ги направи, толку многу планови кои треба да ги исполни. Тоа е она што не тера да стануваме наутро.
Без таквиот двигател во себе, веројатно би се самоубиле.

И монотонијата, запаѓањето во рутина, не значи дека имаме се. Едноставно значи дека немаме, во дадениот момент, идеа што е она следното кое сакаме да го постигнеме, за кое сакаме да се бориме.
И со девојката која ја отвори темата е сличен проблем. Таа едноставно западнала во монотонија. Доволна ќе и биде и мала промена за да искочи од нејзе.
 
Член од
27 август 2008
Мислења
17
Поени од реакции
1
Знам кој е делот што ти недостасува....тебе ти фалат проблеми.
хаха...нема човек без проблеми..ги има таа ама или не им придава значење или тие не и придаваат значење нејзе
 

The_DaRKeR

~Мрчатор~
Член од
26 јули 2008
Мислења
110
Поени од реакции
8
Вака , морам ова што го чувствувам да го споделам со некого и решив да го направам тоа на овој начин.

Во мојот живот секогаш имав се што ќе посакав како и до ден денес.
Но постојано во мене се јавува чувство како еден дел од мене да недостасува.
Незнам што се случува со мене !!

Јас не бегам од реалноста, мислам дека ќе бидам добро.
Од сега ќе пробам да бидам оптимист.
Фала ви на коментарите , какви такви

epa vaka... coveckiot mozok po priroda e takov sto sekogas treba da ima cel kon koja ke bide svrten i nasocen da ja ostvari! samo toa kaj site e normalno a kaj tebe ocigledno te spukuva nekoja post - pubertetska kriza niso strasno idi malce setkaj i uzivaj i prekini da kapes pred komp:coffee:!!!
:helou::helou::helou:
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
A zosto ti e da imas se!!!so ke prais ako nisto ne ti nedostasuva,ke ti bide ok nekoe vreme i posle pak monotonija,vo prirodata na coevekot e kockite na mozaiko na ne bidat site na mesto...toa e i sustinata na zivotot,da tragas da baras,da sklopuvas.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Никогаш неможиш да имаш се, треба само да си задоволен со она што го имаш, и да го пазиш да не го изгубиш, можиш да имаш само повеќе , но никогаш да имаш се.
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
За жал,ако некогаш нешто недостасува,тоа значи и дека тоа се го нема..Ама тоа е природата на човекот и заради тоа што фали,тој постојано се надоградува како личност,а тоа е еден плус за него.
 
Член од
23 септември 2008
Мислења
313
Поени од реакции
7
Na covekot sekogas nesto mu fali. Kolku i da ima sekogas nesto ke nedostasuva : Coveckoto oko e NENASITNO !!!!

Вака , морам ова што го чувствувам да го споделам со некого и решив да го направам тоа на овој начин.

Во мојот живот секогаш имав се што ќе посакав како и до ден денес.
Но постојано во мене се јавува чувство како еден дел од мене да недостасува.
Незнам што се случува со мене !!

Јас не бегам од реалноста, мислам дека ќе бидам добро.
Од сега ќе пробам да бидам оптимист.
Фала ви на коментарите , какви такви
Sto ti fali tebe toa moras sama da si ukopcas. Nitu ja nitu pak nekoj drug na forumov ne cita misli itn pa zatoa sredi si se psihicki, najdi si nekoe hobi sto znam kupi si kuce ili mace ili hrcak. Moras ti da go najdes resenieto SAMA.
 
M

MIL

Гостин
Чудна работа - секогаш мора нешто да фале .
Никогаш не можиш сложувалката да си а сложиш колку и да си паметен.
Имам се , моите ми пружат се сето тоа со љубов ми е дадено , но сепак сум сам - еднинец ете ми фали нешто.Тешко е да се живее сам без брат , сестра ,тие што го имаат тоа не го веруваат дека е така , но така е . Едноставно чувствувам празнина ... фали
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Значи немаш се.Никој нема се...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Имаш се... тешко. Може да се речи дека горе долу работите се дојдени на свое место, но секогаш ќе фали нешто, секогаш ќе има што да се подобри.

Е сега финтата е, имаш се, ама не знаеш да го цениш она што го имаш. Па доаѓаме до моментот, бараш преку лебот погача.

И ете го клучното прашање што никогаш нема да можам да го одговорам... оти луѓето не се задоволни со себе? Не знаат да ценат што имаат, туку само гледаат што им недостасува?
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Додека не знаеш кој си, секогаш ќе фали нешто. Секогаш може да фали нешто, но битно е дали од тоа ќе си правиш проблем.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
незнам само како може да имаш се.
Убаво рекле старите човечкото око е ненаситно.
Никогај нема да имаш се .
Погледни на светот вака:
Ти се движиш у круг и секогаш ке има некој пред тебе и секогаш позади тебе.
А репер од друга страна за СЕ е уствари тоа што го имаат другите а го немаш ти , или обратно тоа што го имаш ти а го немаат другите:) (Само тоа СЕ е лажно)
хахахахахха парадокс све што ти треба уствари веке го имаш.

Додека не знаеш кој си, секогаш ќе фали нешто. Секогаш може да фали нешто, но битно е дали од тоа ќе си правиш проблем.

Како и обично у право си другар.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Тема: Што кога имаш се, а сепак нешто недостасува?

Ако имаш се и нешто недостасува, значи немаш се. Само си мислиш дека имаш.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Од "How I met your mother" имаше ваков quote:
"I think, for the most part, if you're really honest with yourself about what you want out of life, life gives it to you."
Тачно е. Меѓутоа главниот проблем е што човек многу ретко знае што точно му недостасува, што точно сака од животот, односно многу ретко може РЕАЛНО да предвидува како би изгледал неговиот живот ако го направи тоа што го сака у моментот. Тоа предвидување е битно, посебно ако е битна одлука шо онака одредува за цел живот. Обично во глава има милион идеи, меѓутоа во пракса секогаш испаѓа полошо отколку во претходно направените амбициозни оптимистички планови, дури и ако е песимист, either way, испаѓа ПОИНАКУ од замисленото. Затоа не треба многу да се замислува, едноставно невозможно е да се биде целосен реалист кога уште не сме искусиле нешто. Треба да се делува, да се обидува човек да стигне до тоа што го сака, по разни патишта. Легални.:) Понекогаш не сме ни свесни дека го имаме тоа што го сакаме, од што сме негативци и не гледаме внимателно. Ова е доста чест случај.
Можда забегав од темата, секогаш фали нешто, пошто не постои совршенство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom