Што е љубовта?

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Цитат од филмот Meet Joe Black.
Вилијам Периш (Ентони Хопкинс) ќе рече:

Love is passion, obsession, someone you can't live without. If you don't start with that, what are you going to end up with? Fall head over heels. I say find someone you can love like crazy and who'll love you the same way back. And how do you find him? Forget your head and listen to your heart. I'm not hearing any heart. Run the risk, if you get hurt, you'll come back. Because, the truth is there is no sense living your life without this. To make the journey and not fall deeply in love - well, you haven't lived a life at all. You have to try. Because if you haven't tried, you haven't lived.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Цитат од филмот Meet Joe Black.
Вилијам Периш (Ентони Хопкинс) ќе рече:

Love is passion, obsession, someone you can't live without. If you don't start with that, what are you going to end up with? Fall head over heels. I say find someone you can love like crazy and who'll love you the same way back. And how do you find him? Forget your head and listen to your heart. I'm not hearing any heart. Run the risk, if you get hurt, you'll come back. Because, the truth is there is no sense living your life without this. To make the journey and not fall deeply in love - well, you haven't lived a life at all. You have to try. Because if you haven't tried, you haven't lived.

Убаво кажано.

Надвор од темата,бајги убав филм.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
-"Љубовта е една тешка психоделија која секој човек мора да ја помине ако сака да го разбере животот !!!" by me

end
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.693
Поени од реакции
13.328
Љубовта се раѓа од срцето, прво ги забележуваш убавите карактеристики кон нештото, се заљубуваш во него, подоцна ги запознаваш мааните, следува мало разочарување за на крај да го прифатиш нештото такво какво што е и како такво го сакаш.

by me
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Љубовта нема дефиниција и не се опишува со зборови,неа ја создаваат чувствата:cheeky2:
 

Pretty bItCh

..::feel the ♥::..
Член од
20 септември 2007
Мислења
317
Поени од реакции
1
љубовта?нишо посебно:icon_lol: нема посебна дефиниција.љубовта е...доверба(без граници),разбирање,карање,после знаеш дека за џабе си се карал ко неможиш ни една секунда да останиш на то шо си го кажал.смеење,громогласно и без престан,понекогаш и без причина,за глупост,но сепак се смејш.
кога сакаш да избегаш од цел свет,но сепак само еден сакаш покрај себе,неможиш без него.
неможиш без неговиот поглед,насмевка,допир,прегратка..
има уште многу но за мене на кратко ова претставува љубов!
вистинска без граници и одрекувања!:wub:
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
40
Поени од реакции
1
Љубовта е како цвет. Треба да го негуваш да не свене. Така и љубовта.
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
Ljubovta e pred se pocituvanje na samiot sebesi..ako se pocituvas ke te pocituvaat i ke znaes sto i kako mozes da trpis.Ako se pogazuvas sebesi iskreno sakas,no ne uzivas vo ljubovta....

Ljubovta e uzivanje...sakanje,cenenje,doverba i cuvstvo koe nemoze da se opise a sepak e najubavo nesto vo zivotot sto moze da i se sluci na edna licnost!

...nesto sto sepak te pravi da se cuvstvuvas vredna....
....i sekogas treba da zapoznaes mnogu pogresni luge koi mislis deka bi mozele da te napravat srekna/sreken za da doznaes sto vistinski sakas,kakva licnost ti treba,a koga ke ja zapoznaes togas se naviknuvas na nejzinite mani i sakas bezrezervno i ponekogas nesfatlivo mnogu,prostuvas poveke odkolku sto treba i srekna si sto sepak postoi...:wub:


zatoa...if you are in love..be happy for this moment,
this moment is your live:pipi:
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
И јас мислев дека во љубовта мора да постои болка,но сретнав една личност која ми го докажа спротивното.Љубовта е најубаво чувство.Кога ќе станеш сабајле и почувствуваш силна потреба за прегратка,а навечер посакуваш таа личност да е до тебе да те гушне и да спиете заедно.Кога се смеете заедно.Кога ќе ја погледнеш и знаеш дека тоа е личноста на твојот живот.
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Љубов е, кога на твои старечки години, со гордост ќе покажеш на некоја старица и ќе кажеш "Оваа старица е љубовта на мојот живот, ми беше голема чест да ја сакам!"
Ете тоа е љубов!
 
Член од
8 декември 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
tezok odgovor za tesko prasanje

Љубовта е тој. Љубениот. Но како да знаеме дека е љубен. Можеби е само една обична секојдневна потреба или пак навика.

Мног пати се прашуав што е тоа што ми се случува? И покрај 4 години поминати со личност, за која сметам дека ја сакам и почитувам најмногу на свет, не сум сигурна дали можам да дадам точен одговор на ова прашање:

Љубовта се пеперутки во стомакот. Секој пат кога чекаш да ти се јави, да го чуеш неговиот глас. Кога срцето забрзано ти чука и немаш разумно објаснување за тоа, се додека не сфатиш дека е покрај тебе. Енергијата што те обзема кога гледаш. љубовта.

Првиот состанок поминат под отворено небо.
Првиот невин поглед. Првиот допир. Бакнеж. Блискост.
Секој звук на негова воздишка што можеш да го доживееш кога си покрај него.

Кога рацете се заедно, кога телата се допираат, кога топлината е доволна да те стопи. Кога немаш причина за лутина и нервоза.

Кога срцето ти пее. Кога првото нешто со кое се будиш и заспиваш е тој. Кога секој пат кога ќе се насмееш, неговата насмевка ти доаѓа пред очи. Кога не знаеш да опишеш што ти е. Кога зборовите немаат никакво значење. Кога трепериш. Кога единствена цел во денот е да бидеш покрај него. Кога не можеш да спиеш. Кога сакаш времето да запре.

кога сакаш. кога љубиш. кога леташ. кога си будна. кога си среќна....
кога сите овие работи ти се случуваат, има само една причина за тоа...љубов...ете..тоа е љубов..
 
Член од
9 февруари 2008
Мислења
542
Поени од реакции
15
Дефиниција на љубовта

Љубов е појава во меѓусебните односи меѓу луѓето, кој не е целосно определуван и кој се опишува со здружување и меѓусебно помагање на две или повеќе лица. Најчесто се вели дека „љубовта не може да се определува“, но некои особини кај појавите кои луѓето ги назначуваат како љубов се еднакви или многу слични, па од нив би можело да се извлече некое појасно определување.
Околу љубовта има многу различни мислења (посебно бидејќи таа е лична, па секој човек си има свое сопствено определување). Од „здравото мнозинство“ љубовта се определува како крајно блиска врска меѓу машко (маж/момче) и женско (жена/девојка), но од тие кои не припаѓаат на ова мнозинство (како нпр. хомосексуалци) доаѓаат и други определувања. Една од нив е дека „љубовта е најголемата врска меѓу две или повеќе човечки суштества, без разлика на нивниот пол, вера, народност и раса“.

(ova e copy paste) kako vie ja definirate ljubovta?:smir:
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
па вака некако

Love is like sand if you hold on too tight it might slip away
 

Kajgana Shop

На врв Bottom