Што е љубовта?

Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Љубовта е жар и пламен година дена, а пепел наредните години.

Љубовта е како песочен часовник: кога ќе се исполни срцето, се испразнува мозокот.

Подобро е да сакаш, отколк да бидеш сакан. Далеку е посигурно.

Љубовта е како цигара: ако се угасни, можеш повторно да ја запалиш, но веќе го нема истиот вкус.

Љубовта е лудост на мудрите, а мудрост на лудите.

Љубов со најдолг век е онаа невозвратената.

Љубовта е едноначочна улица.

Љубовта и јајцето се подобри кога се свежи.

Што помалку сакаш некоја жена, толку си посигурен дека ја имаш.

Љубовта е како супа ...... ако не ја загреваш од време на време ќе се олади и не е вкусна

Доста е ако ми текнит уште нешто ќе допишам





 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
А од кога почнавте да ја дефинирате љубовта? Нели беше [edit: нешто] за кој нема дефиниција..???:eek:jea:
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Клетва и Благослов у исто време.
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
Pa ljubovta e custvo koe ne moze da se opise vistinski.Nekoi go opisuvaat kako opsesija,nekoi kako zavist,a nekoi pa kako kako del od zborovi kazani ili napisani na parce hartija .Jas ljubovta ja svakam kako nesto najubavo sto moze nekumu da mu se sluci i zatoa ne baram objasnuvanje od nekogo sto predstavuva !!!
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Have you ever been in love? Horrible isn't it? It makes you so vulnerable. It opens your chest and it opens up your heart and it means that someone can get inside you and mess you up. You build up all these defenses, you build up a whole suit of armor, so that nothing can hurt you, then one stupid person, no different from any other stupid person, wanders into your stupid life...You give them a piece of you. They didn't ask for it. They did something dumb one day, like kiss you or smile at you, and then your life isn't your own anymore. Love takes hostages. It gets inside you. It eats you out and leaves you crying in the darkness, so simple a phrase like 'maybe we should be just friends' turns into a glass splinter working its way into your heart. It hurts. Not just in the imagination. Not just in the mind.
It's a soul-hurt, a real gets-inside-you-and-rips-you-apart pain. I hate love.


Го пронајдов на еден блог е апсолутно точен!
Не можам да го преведувам и така ќе изгуби пола од шармот.Инаку, тоа е љубовта!
Бар за мене во моментов.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
А јас мислам дека уствари ние сме само заљубени во идејата дека треба и имаме потреба да сакаме некој.
Или не..:icon_roll
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Или пак, да се заљубиш значи свесно да молиш да те повредат..
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Дефиниција за љубов немам. Ама веројатно ја препознаваш вака:
1. Недостатоците не ти се битни или се помируваш со нив
2. Времето не е лош фактор, напротив уживаш во повторувањето и во средбите пак и пак и пак, среќна што ќе откриеш нешто ново за него макар ситница
3. Присуството на некоја нападна жена до него не ти ги кине живците.
4. Го сакаш дури и неизбричен (брадест), ненамирисан и нераспожен.
5. Ја гледаш својата иднина со него.
И...ја има некој почуствувано или... фактиве се too good to be true ?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom