Што е Исус?

Што е Исус?

  • Господ/Бог (Отецот)

    Гласови: 13 3,3%
  • Божји Син (синот)

    Гласови: 183 47,0%
  • Светиот Дух (гулабот)

    Гласови: 6 1,5%
  • Божји Пратеник

    Гласови: 82 21,1%
  • Нешто друго...

    Гласови: 105 27,0%

  • Вкупно гласачи
    389

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И што да правиме сега, ние, непросветлените?
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
И што да правиме сега, ние, непросветлените?
Да склопите раце, да клекнете на колена и непрестано да мантрате молитви додека не се просветлите. Тоа треба да го знаеш, нели?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да склопите раце, да клекнете на колена и непрестано да мантрате молитви додека не се просветлите. Тоа треба да го знаеш, нели?
Дибек, по козјнае кој пат пишуваш погрешни работи, ама ај....да не должам со објаснувања.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Назарет не постоеше во времето на Исус.
Тој е Исус назарен, припадник на назаренците а не од градот Назарет кој настанал мнооогу покасно.
Се согласувам. Кур'анот првите следбеници на Исуса ги нарекува Назаренци.

Ова историски е точно. Зборот "христијани" бил само прекар, кој го користеле Римјаните после Исусовата смрт. ( Дела на Светите Апостоли,11:26): " И прво во Антиохија учениците ги нарекоа христијани. "
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
67
Поени од реакции
11
بسم الله الرحمن الرحيم


Во Името на Аллах џ.ш, Милостивиот Самилосен.

че ги цитирам испичани во црвено че го опишам судниот ден кога Аллах џ.ш че зборува со иса а.с(исус) па следиме внимателно:

Потоа ќе биде повикан Иса а.с(исус) а кога че дојде ќе биде запрашан Дали ти им зборуваше на луѓето:

Прифатете те ме
мене и мојата мајка за две божества покрај Аллах џ.ш (Куран 5-116)

Иса а.с(исус) најпрвин ќе го спомене Возвишениот Аллах фалејчи го и славејчи го а потоа че зборува за себе не придавајчи за себе никаков посебен значај ниту пак вредност Покрај тоа ќе рече слава тебе мој Господару Мене не ми доликува да го зборувам она за што немам право.
Ако тоа јас сум го рекол ти тоа веќе го знаеш ти знаеш што е во мојата душа а јас не знам што е во твојата душа

бидејќи ти си навистина оној кој го знае се што е скриено.(Куран 5-116)

Возвишениот Аллах џ.ш ќе се насмее(онака како што нему му доликува) и че рече:

Овој е ден во кој на искрените нивната искреност ќе им биде од голема корист(Куран 5-119)

Вистината ја кажа о Иса

И сигурно ќе ги прашаме оние на кои пејгамбери и испративме а ќе ги прашуваме и прјгамберите(Куран 6-7)

Оние зборуваа: Бидете евреи и христијани ќе бидете упатени Кажи Не ние ја следиме верата Ибрахимова Вистинската вера а тој не беше меѓу Многубошците.(КУран Ел-Бекаре 135)

зборови од Аллаховиот пратеник Мухаммед а.с:

нека Аллах биде задоволен со него :

Не правете како што правеле евреите Тие користејќи се со примитивни трикови и подлост Аллаховите забрани ги направиле дозволени.

За тоа по сите овие докази е жалосно така да се постапува за кој во еден хадис Мухаммед а.с вели:

Се колнам во оној во чии раце е мојов живот секој оној кој ќе слушне за мене од мојот народ Христијани и евреи па ако не поверува во мене ќе биде во Џехннем(Пекол).(Ахмед)

Секое новороденче се раѓа со здрава природа додека не почне чисто да изговараа Неговие родители ќе го направат или евреин или христијанин или поклоник на огнот. (Бејхеки)

Енес ибн Малик кажува: Кога се разболел некој евреин кој му служел на Мухаммед а.с Мухаммед а.с го посетил. Седнал покрај неговата глава Па вообичајниот рзговор со момчето му рекол:
-Прими ислам Момчето погледнало во татко му кој седел покрај него Татко му рекол:
Послушај го Ебу Касима Момчето веднаш примило ислам а Аллаховиот Пејгамбер излегол од куќата и рекол:
-Благодарноста му припаѓа на Аллах кој го спаси од огнот.(Бухари)
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
44
Поени од реакции
2
Исус е просветлен.

Христијаните не се.
Aко Исус е просветлен,а христијаните како негови следбеници се просветлени -нели по логока :helou::helou::helou:

Што е Исус: просто и едноставно кажано сето она што треба да се постигне во животот,норма или стремеж за идеал ѕвезда водилка низ животот.

Сепак во истражувањата посветени на христијанството и неговото потекло,можат да се разграничат три насоки:



1. Натприродното,кое ги обединува приврзаниците на различни цркви,кои веруваат во Исус „Синот Божји“,кој умрел воскреснал,а потоа се вознесол во небото.


2. Природното,кое ги обединува приврзаниците на еден можно најземски Исус,без оглед дали е водач на политичко движење со антиримска насоченост или пак обичен мистичар.


3. Митолошкото,кое ги обединува приврзаниците на еден сосема измислен Исус,легенда за кого е изградена постепено мешањето на традициите со различно потекло и преку слевањето на историските елементи,кои припаѓаат на неколку лица со името на Христос.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom