Што е Исус?

Што е Исус?

  • Господ/Бог (Отецот)

    Гласови: 13 3,3%
  • Божји Син (синот)

    Гласови: 183 47,0%
  • Светиот Дух (гулабот)

    Гласови: 6 1,5%
  • Божји Пратеник

    Гласови: 82 21,1%
  • Нешто друго...

    Гласови: 105 27,0%

  • Вкупно гласачи
    389

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.727
Поени од реакции
19.890
Добро зошто дозволувате на кој му текне секакви теми да си отвара, аман веќе нешто попаметно па и анкета згора на се, јас колку што знам и колку ме учеле Исус вака велел:
-Јас сум патот
-Јас сум светлината
-Јас сум се она што е околу нас

И што има толку да се дискутира кога општо познато сите христијани си знаат кој е и што претставува Исус.

Или сега да отидеме контра да прашаме па што бил Мухамед????
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
трага останата од некој морбиден ум
 

skywallker77

realen pragmaticar
Член од
1 октомври 2009
Мислења
223
Поени од реакции
28
Ете, гледаш дека неможе да има дискусија? :)
Кажав една МОЖНА теорија, и одма хардкор верниците се против, не сакаат ни да ме ислушаат.

Ti ne kaza mozna teorija ti gi napravi Isus i Apostolite dileri i narkomani i ne stanuva zbor za hard kor vernici zatoa sto na primer jas ne sum takov a sepak neubavo se custvuvam koga nekoj zboruva taka za mojata religija.
Imaj postovanje prema verata na sekogo bez razlika na koja vera i pripaga i ne e bitno ti dali si vernik ili ne,bitno e so svoite iskazuvanja da ne navreduvas na verska osnova zatoa sto toa ako ne e za mene za nekogo mozebi e mnogu custvitelno prasanje i mislam deka bolnu segi na verska osnova ne se potrebni,da e nekoja druga tema ne e problem ce zboruvame i ce se zaebavame kolku sakas.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Син на Јосиф Марија, по татко му Јосиф беше потомок на царската лоза на Давид. Се обиде да крене револуција против Римската окупција на Јудеја но е заробен од страна на Римската војска, и од страна на Рим осуден како неприател на царството на смрт и распнат.
Неговата борба против Рим стана дел од фолклор и легенда која после 4 века стана и религија така да денес и еским и јапанац и африканец се моли да тој престолонаследни на евреите го спаси и му даде рај на оној свет.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Совршена Волја БОЖЈА, Мудрост БОЖЈА, Милост БОЖЈА, во човек отелотворена
За спасените души: Врата Небесна, ширум отворена!
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Син Божји. Исто колку што е секој од нас, со таа разлика што тој станал свесен за тоа.
Цитати? Тие цитати служат за тоа човек да ги сфати, не слепо да ги цитира. А лично си е лично.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
44
Поени од реакции
2
Што е Исус: просто и едноставно кажано сето она што треба да се постигне во животот,норма или стремеж за идеал ѕвезда водилка низ животот.

Сепак во истражувањата посветени на христијанството и неговото потекло,можат да се разграничат три насоки:



1. Натприродното,кое ги обединува приврзаниците на различни цркви,кои веруваат во Исус „Синот Божји“,кој умрел воскреснал,а потоа се вознесол во небото.


2. Природното,кое ги обединува приврзаниците на еден можно најземски Исус,без оглед дали е водач на политичко движење со антиримска насоченост или пак обичен мистичар.


3. Митолошкото,кое ги обединува приврзаниците на еден сосема измислен Исус,легенда за кого е изградена постепено мешањето на традициите со различно потекло и преку слевањето на историските елементи,кои припаѓаат на неколку лица со името на Христос.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Синот на Јехова.
Првото духовно битие креирано од Творецот.
Познат е и под името Михаил-архангел од висок ред тоест херувим.
Најголемата заблуда (да не кажам лага) на „Стражарската Кула“...:kesa:

Ова го немаше како избор во анкетата:

Единиот Господ Исус Христос, Син Божји, Единороден, Кој е роден од Отецот пред сите векови: Светлина од Светлината, вистински Бог од Бога вистински; роден, нестворен, едносуштен на Отецот, преку Кого сè станало;
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Значи, нема бегање од феудалното у нас овде, а?

„Ќути, не збори за тоа“
„Не се вика така“
„Не кажувај, ќе ти замерат“
„Немој, ќе те стигне малер“

Добро, бе, п***а ли му м***р, толку ли е тешко да се разбере што е демократија. Луѓе живеат у 21 век, седат пред компјутер, сомобилен се у џеб, а страв им е да кажат што мислат... уште потажно, страв им е воопшто да чујат нешто што е неортодоксно!

СРАМОТА!!!
Вратете се у среден век, мутавци уплашени!

Со одушевување ја поддржувам „теоријата“ на Демонов, пошто на овиедве страни тоа беше единственото оригинално мислење што го прочитав.

Гласам за mushroom-мастер!

(без заебанции, ова ми се чини како најлогично објаснување на феноменот со чудата, доколку такви навистина се случиле, а не се само фолклор кој треба да ја разубави ионака фиктивната приказна)
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Значи, нема бегање од феудалното у нас овде, а?

„Ќути, не збори за тоа“
„Не се вика така“
„Не кажувај, ќе ти замерат“
„Немој, ќе те стигне малер“

Добро, бе, п***а ли му м***р, толку ли е тешко да се разбере што е демократија. Луѓе живеат у 21 век, седат пред компјутер, сомобилен се у џеб, а страв им е да кажат што мислат... уште потажно, страв им е воопшто да чујат нешто што е неортодоксно!

СРАМОТА!!!
Вратете се у среден век, мутавци уплашени!

Со одушевување ја поддржувам „теоријата“ на Демонов, пошто на овиедве страни тоа беше единственото оригинално мислење што го прочитав.

Гласам за mushroom-мастер!

(без заебанции, ова ми се чини како најлогично објаснување на феноменот со чудата, доколку такви навистина се случиле, а не се само фолклор кој треба да ја разубави ионака фиктивната приказна)
Овие твои глупости, ама баш никаква врска немаат со христијанската вера... Ти си очигледно најмалку повикан да ја цениш и проценуваш. Или веруваш или не, трето нема. Но и да не веруваш, не трошиш време другите да ги „просветлуваш“ , остави ги да умрат во „незнаење и страв“.
П.С. Нормално и не ги навредуваш, нели ?
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Овие твои глупости, ама баш никаква врска немаат со христијанската вера... Ти си очигледно најмалку повикан да ја цениш и проценуваш. Или веруваш или не, трето нема. Но и да не веруваш, не трошиш време другите да ги „просветлуваш“ , остави ги да умрат во „незнаење и страв“.
П.С. Нормално и не ги навредуваш, нели ?
Калиопсо, ај, плиз, зачитај се внимателно и обиди се да најдеш каде тоа јас критикувам христијанство! Те молам.

Прочитај го постот бар два пати, пошто очигледно нешто си „забележал“ нешто што го нема, или едноставно, како посветен христијанин си си нашол некаква мува за бркање.

Све што ја кудам во постот се ограничените луѓе кои живеат во феудален мод на живот! Никаде не спомнав религија. Тоа си го накалеми ти самиот. Ти пишува погоре.

Луѓето во феудалниот свет верувале дека има еден абвторитет, една вистина, дека зборовите се привилегија, а вистината дадена од еден, дека е вечна и неменлива.

Денешниот свет е мнооооогу поинаков. Во денешниот свет, луѓето се борат за слобода, за индивидуални права и за избор. Ако некој некому му каже „не зборувај за тоа“, за мене, тоа е порекнување на моето демократско и човечко право да размислувам и да се искажам.

А ти читај малку пополека и повнимателно. Сега сум и љут малку. Ме навреди.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
44
Поени од реакции
2
Значи, нема бегање од феудалното у нас овде, а?

„Ќути, не збори за тоа“
„Не се вика така“
„Не кажувај, ќе ти замерат“
„Немој, ќе те стигне малер“

Добро, бе, п***а ли му м***р, толку ли е тешко да се разбере што е демократија. Луѓе живеат у 21 век, седат пред компјутер, сомобилен се у џеб, а страв им е да кажат што мислат... уште потажно, страв им е воопшто да чујат нешто што е неортодоксно!

СРАМОТА!!!
Вратете се у среден век, мутавци уплашени!

Со одушевување ја поддржувам „теоријата“ на Демонов, пошто на овиедве страни тоа беше единственото оригинално мислење што го прочитав.

Гласам за mushroom-мастер!

(без заебанции, ова ми се чини како најлогично објаснување на феноменот со чудата, доколку такви навистина се случиле, а не се само фолклор кој треба да ја разубави ионака фиктивната приказна)

Се работи за вера,духовно убедување на луѓето ако сакаш и морален принцип,а токму таа вера ти го одржала идентитетот и те води во животот,значи се работи за духовен принцип а не за материјално убедување.А ти своето мислење можеш да го искажеш слободно бидејки е демократија.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Калиопсо, ај, плиз, зачитај се внимателно и обиди се да најдеш каде тоа јас критикувам христијанство! Те молам.

Прочитај го постот бар два пати, пошто очигледно нешто си „забележал“ нешто што го нема, или едноставно, како посветен христијанин си си нашол некаква мува за бркање.

Све што ја кудам во постот се ограничените луѓе кои живеат во феудален мод на живот! Никаде не спомнав религија. Тоа си го накалеми ти самиот. Ти пишува погоре.

Луѓето во феудалниот свет верувале дека има еден абвторитет, една вистина, дека зборовите се привилегија, а вистината дадена од еден, дека е вечна и неменлива.

Денешниот свет е мнооооогу поинаков. Во денешниот свет, луѓето се борат за слобода, за индивидуални права и за избор. Ако некој некому му каже „не зборувај за тоа“, за мене, тоа е порекнување на моето демократско и човечко право да размислувам и да се искажам.

А ти читај малку пополека и повнимателно. Сега сум и љут малку. Ме навреди.
Ти си на подфорумот религија, нели ? Или на философија ? А темата беше....Што е Исус. А слобода имаш, нормално...и право на избор имаш...Ако си лут, еве ќе ти се извинам, ОК ?
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Значи, нема бегање од феудалното у нас овде, а?

„Ќути, не збори за тоа“
„Не се вика така“
„Не кажувај, ќе ти замерат“
„Немој, ќе те стигне малер“

Добро, бе, п***а ли му м***р, толку ли е тешко да се разбере што е демократија. Луѓе живеат у 21 век, седат пред компјутер, сомобилен се у џеб, а страв им е да кажат што мислат... уште потажно, страв им е воопшто да чујат нешто што е неортодоксно!

СРАМОТА!!!
Вратете се у среден век, мутавци уплашени!

Со одушевување ја поддржувам „теоријата“ на Демонов, пошто на овиедве страни тоа беше единственото оригинално мислење што го прочитав.

Гласам за mushroom-мастер!

(без заебанции, ова ми се чини како најлогично објаснување на феноменот со чудата, доколку такви навистина се случиле, а не се само фолклор кој треба да ја разубави ионака фиктивната приказна)
Абе седи не Ме знаеш. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom