Што е Исус?

Што е Исус?

  • Господ/Бог (Отецот)

    Гласови: 14 3,6%
  • Божји Син (синот)

    Гласови: 183 46,9%
  • Светиот Дух (гулабот)

    Гласови: 6 1,5%
  • Божји Пратеник

    Гласови: 82 21,0%
  • Нешто друго...

    Гласови: 105 26,9%

  • Вкупно гласачи
    390
O

Omer el Faruk

Гостин
Еве тема за да продискутираме што всушност бил Исус.

Ве молам сите тврдења да бидат поткрепени со докази од Светите Книги, историските списи и сл.
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Што има овде да се дискутира , а и каква е оваа анкета.
Мислим ова појче е од провокација и навреда.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
isus bil nekoj tip so dobar karakter, a posle so 2000 godini preraskazuvanje na negovite dobri dela stanal glasnik na gospod, sin na "gospod" itn itn.

Istiot slucaj kako i so krali marko, so preraskazuvanje covekot diga bozdogani ko karpi i mafta so mec koj se dipli 12 pati pfff.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.614
Поени од реакции
33.980
Superficial representation of hypocritical, mythical figure?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Синот на Јехова.
Првото духовно битие креирано од Творецот.
Познат е и под името Михаил-архангел од висок ред тоест херувим.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Еве тема за да продискутираме што всушност бил Исус.

Ве молам сите тврдења да бидат поткрепени со докази од Светите Книги, историските списи и сл.
Погледни ја анкетата, таа ќе ти го даде одговорот.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Јас не можев да се одлучам..За мене е и Божји син и Господ..па и Светиот Дух..тие се едно..секој со свои дела и делување во точно определено време..


Отк. 1:17, "Јас сум Првиот и Последниот и Живиот, и умрев, и ете , Жив Сум во сите векови"
Јован 8:24, "Зашто ако не поверувате дека ЈАС СУМ, ќе умрете во своите гревови." Јован 8:58, "Вистина, вистина ви велам: уште пред да биде Авраам ЈАС СУМ"
Михеј 5:2, "А ти Витлееме Ефратов, најмалиот меѓу Јудините кнезови, од тебе ќе ми излезе Оној Кој ќе владее со Израел; Неговото потекло е од дамнини, од вечни времиња. "
Лука 1:35 Ангелот одговори и и рече: „Светиот Дух ќе дојде на тебе и силата на Сèвишниот ќе те осени; затоа Светото кое ќе биде родено од тебе - ќе се нарече Божји Син.
Јован 3:18 Кој верува во Него, нему не му се суди; а кој не верува веќе е осуден, зашто не поверувал во името на Единородниот Божји Син.
А пак ако го додадам и овој стих..
(Зашто тројца се Кои сведочат во небото: Таткото, Словото и Светиот Дух; и Овие Три се едно).
Тогаш е повеќе од јасно за што станува збор...
 
Член од
6 октомври 2009
Мислења
28
Поени од реакции
8
Тип што рендал печурки у хашишот и сите околу него мислеле дека праи чуда, уствари трипале. Обичен човек, син на незнаен јунак ама на мајка му и било срам да го признае тоа, па им праела филмови на селаните.

Ве молам сите тврдења да бидат поткрепени со докази од Светите Книги, историските списи и сл.
Чекај малку... Сакаш цитати од Библии да вадиме, како што гледам некој погоре прави? Ако веќе се учествува во дискусија, изнесете аргументи а не неразбирливи псалми.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Тип што рендал печурки у хашишот и сите околу него мислеле дека праи чуда, уствари трипале. Обичен човек, син на незнаен јунак ама на мајка му и било срам да го признае тоа, па им праела филмови на селаните.



Чекај малку... Сакаш цитати од Библии да вадиме, како што гледам некој погоре прави? Ако веќе се учествува во дискусија, изнесете аргументи а не неразбирливи псалми.
Синко..ова е Мојот Бог или дискутирај со почитување или ќе леташ од подфорумот...немој јас да ти направам филм
 
Член од
6 октомври 2009
Мислења
28
Поени од реакции
8
Синко..ова е Мојот Бог или дискутирај со почитување или ќе леташ од подфорумот...немој јас да ти направам филм
Ја го почитувам твојот Бог, само очигледно ви смета тоа што реков дека е обичен смртник, зарем не?

Океј, како и да е, банирај ме, ќе имам уште еден доказ дека банирате без причина ;)
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ја го почитувам твојот Бог, само очигледно ви смета тоа што реков дека е обичен смртник, зарем не?

Океј, како и да е, банирај ме, ќе имам уште еден доказ дека банирате без причина ;)
Ми смета тоа што се фолираш на форумот со хашиш и рендани печурки..ако сакаш да дадеш некое саглам мсилење па макар и негативно повели..ако сакаш да изиграваш Џек..:helou:
 
Член од
6 октомври 2009
Мислења
28
Поени од реакции
8
Ми смета тоа што се фолираш на форумот со хашиш и рендани печурки..ако сакаш да дадеш некое саглам мсилење па макар и негативно повели..ако сакаш да изиграваш Џек..:helou:
Дефинитивно не ме сфати :)
Вчера во овој форум прочитав мислење дека свештено лице ја одобрува марихуаната. Имам од многу места слушнато а и прочитано дека во Библијата (во оригиналната верзија) на многу места се спомнуваат психоделични дроги. Што ако нема ни Ч од чудата кои ги прокламира Црквата?

Никого не навредив. Само дадов претпоставка.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Која е таа оригинална Библија..и како ти од цитат на свештено лице заклучи дека Исус шиткал хашиш..а сите околу него трипале..
Да дадеш вакво мислење за Мухамед или Алах..Муслиманите ќе дигнат прашина како метеор да удирл..ама кога е Исус во прашање секој може да си прави екскурзии на мозокот..

Омер мислам дека ја постигна целта...:nenene:
 
Член од
6 октомври 2009
Мислења
28
Поени од реакции
8
Ете, гледаш дека неможе да има дискусија? :)
Кажав една МОЖНА теорија, и одма хардкор верниците се против, не сакаат ни да ме ислушаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom