Што готвите во моментов?

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не е целосна смесата и ова повеќе е за манџа, отколку за руска салата. Компирот не се ни осеќа, а грашок и онака има во конзерви.
Кисели краставички, кашкавал нема, значи пак треба да се сечка нешто.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Не купувам замрзнати зеленчуци. Воопшто не ми се свиѓа вкусот.
Еве баш дур пишувам Форца Милан објасни и за мене. Едино грашокот е конзервиран зашто не секогаш тука можам да најдам свеж али и конзервираниот е подобар на вкус од замрзнатиот. Ма да, секако да има свеж грашок би го сварил, и онака варам компир, морков и паста...па не е екстра работа ниту време.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.749
Па и ја све сецкам. Ништо не ми е однапред исецкано. Додека се варат макароните и морковот сецкам се тоа, кога ќе се готови све бутам у еден сад, мајонез, сенф, сол, бибер и у фрижидер. Премногу лесно. Како што реков, карбонара е каде-каде покомплексно за правење и повеќе време одзема.



Они секогаш иделе на квантитет. Знаела мајка ми да направи некоја манџурија или мусака и два дена тоа ти е за јадење.
Кога ќе ми текне, едно кило јуфки, 200-300г сирење и туба кечап за два ручека.
Сум го молел брат ми да јаде повеќе за да мора да зготви утредента нешто друго.
Значи само јас сум будала што секој ден им готвам ново јадење..(n)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.383
Значи само јас сум будала што секој ден им готвам ново јадење..(n)
Кај нас се готви три пати на ден, дека на човеков мој лепче со нешто намачкано на него не му е опција, а ако нешто јадел за ручек, ретко кига сака да го јаде и за вечера. Освен ако не направам бурек, тогаш не му смета што е тесто, или што го јаде за сите три оброка. :D
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.749
Кај нас се готви три пати на ден, дека на човеков мој лепче со нешто намачкано на него не му е опција, а ако нешто јадел за ручек, ретко кига сака да го јаде и за вечера. Освен ако не направам бурек, тогаш не му смета што е тесто, или што го јаде за сите три оброка. :D
Ти со две деца, јас со 4..
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
20210323_205826.jpg
Навечер не треба тестенини ама...........Шпагети со болоњезе сос и печурки, во позадина овчо сирење со маслиново и оригано.:D
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Прегледај го приврзокот 289124
Навечер не треба тестенини ама...........Шпагети со болоњезе сос и печурки, во позадина овчо сирење со маслиново и оригано.:D
Си го крстил сосот Болоњезе, ама мевце не се гледа ич :( Мене Болоњезето ми се допаѓа ради месото и виното, све друго мање више:ROFLMAO:
Автоматски споено мислење:

Аферим, со стил! Единствена замерка што е прва оваа година, ние веќе ги потрошивме резервите од лозов лист, сега до нови:D
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.920
Поени од реакции
12.411
Пилешка салата со макарони.
Јас стварно не разбирам како мајка ми кога како копиљаци со брат ми ќе сме ја замолеле да направи руска или некоја ваква слична ладна салата, вртела очи или па немала време. Ова е прелесно и премногу едноставно. Па една карбонара ми одзема повеќе време. Едино тост е полесно и побрзо за правење од ова...
дај рецепта :D

од сабајлето
52D99796-9027-4DDD-AE12-557E0810C593.jpeg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom