Што ви е најчудно во сонот?

Член од
22 јуни 2014
Мислења
25
Поени од реакции
8
Jas bi ja kazal moj slucaj gledan sonovi mnogu cesto sekakov vid no naj intersni mi se gledam kako avioni pagat ne sum vo avion tuku ki gledam kako pagat...

Sent from my GT-I9295 using Tapatalk
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Sleep paralyses халуцинациите. :unsure:
Мене најчудно ми е тоа што во сонот сум спротивен од јаве, во сонот си ги бранам ставовите и сум арогантен, дури и не се срамам од ситници од што се срамам во живо, а за Sleep Paralyses халуцинациите сум најблагодарен што исчезнаа, оти секогаш мислев дека ми е последна ноќ тоа. :D
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Пред недела дена ми се случи нешто заебано. Накај 5:30 сабајлето почна нешто да ме гуши, да претам. Јас сум свесен, но спијам. Некои 15 минути така. Преку глава ми дојде, дигнав глава и гледав накај телевизорот. И гледав едно црвено кдвадратче пред мене, после тргам погледот накај ѕид и повторно го гледам. Т.е не ми се ни изгуби, затварам око и пак го гледам. Легнав пак, ама цело време осеќав дека има некој околу мене...
Нема врска ова со парализата, само една чудна дешавка.
 
Член од
11 јуни 2015
Мислења
145
Поени од реакции
18
Најчудно ми е што на пр. чекам нешто да видам и ќе се разбудам момент пред да се открие :(
 
Член од
25 јуни 2015
Мислења
462
Поени од реакции
416
Чудно ми е она кога при пад од висина во сонот реално ја чувствувам инерцијата чак што више ми се случило и да паднам од кревет.
Или пак оној момент кога си во ситуација да бегаш а ти се сечат нозете и ни милимитетар не можеш да се помрднеш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Веќе се плашам да заспијам од соновите, повторно се случи несреќа во семејството, а соновите ме измачуваа преку месец дена, потсвесно очекував дека нешто лошо пак следи, но не можев ни да претпоставам што точно. Нажалост уште научно немам сретнато добро објаснување што се случува во вакви моменти, како е можно да се “предвидат“ некои случувања и истите да не прогонуваат во сонот, дали некое сетило кое уште не еволуирало или пак изумрело со текот на еволуцијата или што конретно не знам, но искрено се надевам дека човекот ќе успее скоро да го разбере мозокот во целост, како функционира и како да го контролира.
 

IzzY_R0CkeR59

аудофил, металофил, емофил, чоколаденфил
Член од
9 септември 2014
Мислења
118
Поени од реакции
31
Чудно ми е она кога при пад од висина во сонот реално ја чувствувам инерцијата чак што више ми се случило и да паднам од кревет.
Или пак оној момент кога си во ситуација да бегаш а ти се сечат нозете и ни милимитетар не можеш да се помрднеш.
тоа всушност е кога мозокот се поврсува со физичкиот дел од телото, кога заспиваш се исклучува за да не преташ во кревет, а кога се спојува имаш чуство дека паѓаш и се будиш[DOUBLEPOST=1446730535][/DOUBLEPOST]
Веќе се плашам да заспијам од соновите, повторно се случи несреќа во семејството, а соновите ме измачуваа преку месец дена, потсвесно очекував дека нешто лошо пак следи, но не можев ни да претпоставам што точно. Нажалост уште научно немам сретнато добро објаснување што се случува во вакви моменти, како е можно да се “предвидат“ некои случувања и истите да не прогонуваат во сонот, дали некое сетило кое уште не еволуирало или пак изумрело со текот на еволуцијата или што конретно не знам, но искрено се надевам дека човекот ќе успее скоро да го разбере мозокот во целост, како функционира и како да го контролира.
зависи за што вид несреќа збориме; зошто ако некој стално вози невнимателно, и да не сонуваш знаш дека некогаш ќе се бапне негде, ако некој е тешко болен (или многу стар) и да не сонуваш знајш дека скоро ќе умре. само би рекол дека во сонот мозокот си праи слика за случката,
 

Dimitar :)

SA-MP lover
Член од
29 јануари 2015
Мислења
160
Поени од реакции
33
Најчудно во сонот е тоа што, кога треба да те убијат или паѓаш од нешто ти се будиш

Докажано е дека во сонот неможеш да умреш
 
M

MysteryMan23

Гостин
Најчудно ми е тоа што се имам самоубиено во сон поточно во луциден сон каде свесно си пукав во главата и замисли не се разбудив туку се беше црно околу мене и после неколку секунди почна некој звук да ми зуе и се најдов во еден врртлог од повеќе бои во кој паѓав со голема брзина и на крај се најдов во простор во кој се беше бело и немаше крај, и толку памтам. Иначе после тој сон се чувствувам исполнето нз неможам да објаснам како да не сум истиот јас.. Хаос :confused:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom