Што боли повеќе, психичката или физичката болка?

Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Долго време се мислам за ова и секогаш помислувам дека-психичката боли повеќе но всушност тоа не може да го кажеме зашто се работи за две различни болки кои се „мерат“ со различни мерки.Исто како да споредуваме или да се прашуваме што е повеќе...еден кг или еден метар?:)

Физички болки, за среќа немам претрпено многу освен некои помали но психички-да...Затоа и поголем страв имам од психичката, која може да биде и поопасна за човековото здравје или за неговиот нормален развиток, интегрирање во општеството како секоја нормална и здрава личност.:jaj:
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Мислам дека психичката болка...Да те испомлати некој например ќе ти помине,а ако некој ти каже све и свашта у фаца и те извреѓа...Можда ќе помине за некое време...ама никад нема да биде скрос излечено и ќе ти остане во сеќавање.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Игличка од хефталица во предел на десен тестис...
 
U

UnholY

Гостин
Мислам дека психичката болка...Да те испомлати некој например ќе ти помине,а ако некој ти каже све и свашта у фаца и те извреѓа...Можда ќе помине за некое време...ама никад нема да биде скрос излечено и ќе ти остане во сеќавање.
Добро бе, веќе напоменав и јас и уште неколку други како шо памтам мислам дека беше Necrophilia, ама тоа сега нема врска...
Се е до карактерот на личноста, мене на пример физичката болка повеќе ме боли од псхичката, таков тип на личност сум, зборовите, критиките, навредите шо ми се упатени не ме болат, можат само да ме направат нервозен моментално, ама да ме повредат не...

Очигледно само Јове_Бт ми е истомисленик на темава...
 

*^Ѕверче^*

**InVaLid TiTle**
Член од
15 февруари 2008
Мислења
168
Поени од реакции
10
Добро бе, веќе напоменав и јас и уште неколку други како шо памтам мислам дека беше Necrophilia, ама тоа сега нема врска...
Се е до карактерот на личноста, мене на пример физичката болка повеќе ме боли од псхичката, таков тип на личност сум, зборовите, критиките, навредите шо ми се упатени не ме болат, можат само да ме направат нервозен моментално, ама да ме повредат не...

Очигледно само Јове_Бт ми е истомисленик на темава...
Да точно е дека се е до карактерот ама психичката болка е многу повеќе
од зборови, критики, навреди или скрсено срце...сепак зависи од човекот.Не верувам дека има некој што не издржал физичка болка, ама верувам дека има многу што не почувствувале вистинска психичка болка
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Физичката нормално.
Само романтичарот Вертер, типови што не биле тепани, и типови што не гледале психопатски филмови ќе речат - психичката.
Плус, од огромна психичка болка не се умира (ви текнува, Вертер се самоуби со пиштол), а од огромна физичка секако дека да.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Што ќе памтиш подолго,еден шамар (умерен:) ) од дечко со кој си идела 2 години и кој го сакаш премногу или да го фатиш како збори лоши ствари за тебе дур те вара со твојата најдобра другарка?
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
Физичката нормално.
Само романтичарот Вертер, типови што не биле тепани, и типови што не гледале психопатски филмови ќе речат - психичката.
Плус, од огромна психичка болка не се умира (ви текнува, Вертер се самоуби со пиштол), а од огромна физичка секако дека да.
Грешка си цуцо, физичката болка е минлива, имаш рана, ке потрае време и ке ти помине, изгореница, ке ти остави лузна, гребаница 2-3 дена. ама психичката болка може да те доведе до самоубиство, со неа си цел живот, минато иднина, сегашност, пропаднати желби, љубови, обврски планови, се тоа се одразува.. и остава црнила на психата
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Грешка си цуцо, физичката болка е минлива, имаш рана, ке потрае време и ке ти помине, изгореница, ке ти остави лузна, гребаница 2-3 дена. ама психичката болка може да те доведе до самоубиство, со неа си цел живот, минато иднина, сегашност, пропаднати желби, љубови, обврски планови, се тоа се одразува.. и остава црнила на психата
1. не сум `цуцо`
2. Ти викаш дека цел живот си со психичката болка - епа сега замисли си цел живот да си со физичка болка.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Физичката боли многу повеке....

Да земат игла и да ти ја пикат у каналчето на пенисот(и вака напред назад 1 сат) :) или
Да ти раскине девојка/дечко ти?

Нема психичка болка,тоа болка е само како поим...за нешто...(не ми се пише,важно ме свативте)
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
1. не сум `цуцо`
2. Ти викаш дека цел живот си со психичката болка - епа сега замисли си цел живот да си со физичка болка.

Oк, ако ти така гледаш на работите слободно, сепак го почитувам твоето мислење:helou:
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Хм, наместо Прокулин, во око да ставиш сок од кромид4е...
 
U

UnholY

Гостин
Хм, наместо Прокулин, во око да ставиш сок од кромид4е...
Ај да се надоврзам :vozbud:

Да ти го бушат со бормашина почнувајќи од главчето, да ти ги стават тестисите на менгеме, на -20 да те камшикуваат гол...
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Психичка болело повеќе ... бах. Физичка болка нормално, и тоа како повеќе боли :S
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Кај различни личности и карактери нормално е дека и видот и интензитетот на болката е поинаков.
Мене лично психичката болка ме уништува, кога ја имам јас сум сосема друга личност, не се ни препознавам себеси.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom