Што би направиле со богатството на МПЦ

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.650
Поени од реакции
34.921
Тебе не те замара зошто олигарсите имаат толкави имоти,возат скапи коли,ти се закачи за поповите.Ако не сакам коцкарница да заработи од мене не одам.Ако не сакам да давам пари на поповите не одам.Толку ли е тешко да сватиш.Ти адвокат да не си им на верниците,кој те ангажира тебе.
Олигарсите не викаат дека работат за госпо, тие работат за пари, лоша ти е споредбата.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Не го врти муабетот на погрешна страна и врати се на она за кое те прашувам...
Сакам да ти кажам дека кога плаќаш на државата нешто добиваш, а кога плаќаш на црквата не добиваш ништо.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Сакам да ти кажам дека кога плаќаш на државата нешто добиваш, а кога плаќаш на црквата не добиваш ништо.
Штом плаќаш сметка, значи добиваш „нешто„.
Така е и во Црквата-се наплаќа за службата од свештеникот.
Но, ако ти пречи, ич не влегувај во црковните храмови па нема да ти наплатат...
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Штом плаќаш сметка, значи добиваш „нешто„.
Така е и во Црквата-се наплаќа за службата од свештеникот.
Но, ако ти пречи, ич не влегувај во црковните храмови па нема да ти наплатат...
Што добиваш за 1500 денари дозвола да фотографираш?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.074
Поени од реакции
3.224
Некој што знае да каже што се плаќа кога се оди во џамија, колку наплаќаат оџите за погреби, крштевки (како се вика незнам) и слични услуги.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Јас комплетно ги поддржувам сите давачки кои ги наплаќа МПЦ и апелирам до воведе и нови, уште поголеми. Се дури луѓето се доволно глупи да одат по црквите за да слушаат баснословни глупости заслужуваат да бидат стрижени како овци.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Штом плаќаш сметка, значи добиваш „нешто„.
Така е и во Црквата-се наплаќа за службата од свештеникот.
Но, ако ти пречи, ич не влегувај во црковните храмови па нема да ти наплатат...
Па не влегувам, али има моменти у животот кога со сила те тераат да влезеш и да им искешираш на попојте, тоа ми е муабетот.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Олигарсите не викаат дека работат за госпо, тие работат за пари, лоша ти е споредбата.
Не го мешај Господ,Црквата е институција,плаќа вода,струја,осигурување за вработените,пари за материјали,се сѐ тоа средства кои треба да се обезбедат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Не го мешај Господ,Црквата е институција,плаќа вода,струја,осигурување за вработените,пари за материјали,се сѐ тоа средства кои треба да се обезбедат.
Тоа 1500 денари за сликање сигурно е за да се плати клисарот.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Па не влегувам, али има моменти у животот кога со сила те тераат да влезеш и да им искешираш на попојте, тоа ми е муабетот.
Велиш дека „...со сила те тераат...? Кој, попојте? Роднините?

А дали „...со сила те тераат...„ кога идеш на одмор у Грчка? Или на викенд во Солун? Или на бензинска? Или во некој од салоните од мобилните оператори за да стајш кредит на „мобиљката„?...

Живо ме занима дали и на наведените места „...со сила те тераат...„ да влегуваш и да плаќаш...:icon_lol:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Велиш дека „...со сила те тераат...? Кој, попојте? Роднините?

А дали „...со сила те тераат...„ кога идеш на одмор у Грчка? Или на викенд во Солун? Или на бензинска? Или во некој од салоните од мобилните оператори за да стајш кредит на „мобиљката„?...

Живо ме занима дали и на наведените места „...со сила те тераат...„ да влегуваш и да плаќаш...:icon_lol:
Толку мизерни аргументи даваш што ме мрзи да ти реплицирам, ја што и да правам и платам за нешто значи добивам нешто назад за моите пари, ако ставам кредит можам да зборам ете пример, попојте ништо не ми даваат мене, само ме уценуваат да им ги дадам парите. Сфаќаш?
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Тоа 1500 денари за сликање сигурно е за да се плати клисарот.
Не е важно тоа,парата на пара оди,не плаќа сиромавиот.Може ли млад фотограф започнува самостоен бизнис и за две-три години купува џип,дуќан на добро место.За такво нешто треба заработка од 1000 евра месечно за македонски стандард.Не залудно тој бизнис е најдоходовен во државата.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Толку мизерни аргументи даваш што ме мрзи да ти реплицирам, ја што и да правам и платам за нешто значи добивам нешто назад за моите пари, ако ставам кредит можам да зборам ете пример, попојте ништо не ми даваат мене, само ме уценуваат да им ги дадам парите. Сфаќаш?
Да-да, потпуно те сфаќам и имам разбирање до таа мерка, што можам да ти порепорачам уопште да не влегуеш по црквите, да не плаќаш за свештеничките служби, а заштедените пари да ги потрошиш у Солун и со то‘ да им помогнеш на кутрите грци да можат да го „закрпат„ месецот, оти, нели, грците се у длабока криза...:pos:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Не е важно тоа,парата на пара оди,не плаќа сиромавиот.Може ли млад фотограф започнува самостоен бизнис и за две-три години купува џип,дуќан на добро место.За такво нешто треба заработка од 1000 евра месечно за македонски стандард.Не залудно тој бизнис е најдоходовен во државата.
И сликарите се ко поповите, све тоа иде у пакет, само да се дојде до парата на луѓето. Тоа ти е од продавање ветар и магла да правиш пари.[DOUBLEPOST=1508693060][/DOUBLEPOST]
Да-да, потпуно те сфаќам и имам разбирање до таа мерка, што можам да ти порепорачам уопште да не влегуеш по црквите, да не плаќаш за свештеничките служби, а заштедените пари да ги потрошив у Солун и со то‘ да им помогнеш на кутрите грци да можат да го „закрпат„ месецот, оти, нели, грците се у длабока криза...:pos:
Абе ни ме знаеш ни ме познаваш, ниеднаш не ни имам идено ни у солун ни у грција, не си врти филмови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom