Што би направиле во ситуација кога...

David^^

Ристовски
Член од
9 декември 2011
Мислења
165
Поени од реакции
42
Глуп народ - народ силна држава.... затоа се законите. Не треба да се очекува од другите да не го прават она што е со закон забрането туку да не напрачиш нешто па да очекуваш законот да те заштити. И дилер на дрога е забрането па нема ако ти му побараш на некого да ти продај тој да ти речи извини несмеам законот ми забрани. Ако си го бараш ќе си го најдеш... или народски “кој дробел ќе си исрка“
Хахахахахахахахах е што убаво ме изнасмеа од сабајле :pos::pos: демек он сам отишол кај професорот и барал да го удри :pos: ако не носи опрема професорот може да го запише во забелешка или да го избрка од час, трето НЕСМЕЕ. Кој е глуп нека ќути и нека трпи, кој е паметен ќе опне една тужба што веќе нема да му текне не само на тој професор, туку и на другите такво нешто да направи. Еден да се изгори како пример, на другите има да им е страв да ги погледнат накриво учениците, а не пак нешто друго. Реков, нека повели нека ме удри некој професор.... :)
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.262
Поени од реакции
3.613
Aко некогаш заборавам да однесам и тоа ли значи дека се правам мангуп??? А тебе шефот на работа ако те удри нема ли да се пожалиш на неговиот претпоставен или директорот???

Јас го почитуавам професорот, и не сум јас крив за проблемот туку тој е затоа што тој го направил не јас нели може едноставно да ме опомени нареден пат да понесам инаку ке ме запише во дневник-ке ми стави единица, туку веднаш да преоѓа на насилство???
А зошто би те удрил? Мислиш дека лесно на некого ќе му текне да крене рака кон друг само пора неизвршување на некои обврски?
Ама наспроти тоа направи му некоја фаца или зборни нешто што не е ни време ни место а никогаш и не треба да му биде па ќе видиш што може да те снајде... ако мислиш дека тие не размислуваат и одма маваат многу се лажиш.
Очигледно увидел дека неоправдани/единици/намалено поведение и друго слично немаат удел кон децата кои земаат сила кога се во група и с еправат мангупи пред другите надеваќи се дека законите ќе ги заштитат.
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
И што ќе направиш со тоа?
Ќе ти дојде на место душичката
--- надополнето: 30 јануари 2012 во 11:20 ---
Затоа што ако таткоти те карал и тепал на времето ќе си знаел како треба да се однесуваш и да имаш почитување кон тие што треба да го имаат твоето почитување. Не да ги омаловажуваш и да им се подсмеваш.
Кај прочита ти дека го правел тоа,а пријателе ? како така одма со заклучоци се вадите,што генерации ќе бевте вие,све пред време знаете како е,што е,зашто е.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.262
Поени од реакции
3.613
Хахахахахахахахах е што убаво ме изнасмеа од сабајле :pos::pos: демек он сам отишол кај професорот и барал да го удри :pos: ако не носи опрема професорот може да го запише во забелешка или да го избрка од час, трето НЕСМЕЕ. Кој е глуп нека ќути и нека трпи, кој е паметен ќе опне една тужба што веќе нема да му текне не само на тој професор, туку и на другите такво нешто да направи. Еден да се изгори како пример, на другите има да им е страв да ги погледнат накриво учениците, а не пак нешто друго. Реков, нека повели нека ме удри некој професор.... :)
Кој е паметен со “поглед“ ќе му стави на знаење дека не смее така да реагира професорот. Гледаќи од сегашно време на времето кога учев сваќам дека најголемите мангупи во друштво на врсниците што се чудат и немаат никаков став пред возрасни.
 

David^^

Ристовски
Член од
9 декември 2011
Мислења
165
Поени од реакции
42
А зошто би те удрил? Мислиш дека лесно на некого ќе му текне да крене рака кон друг само пора неизвршување на некои обврски?
Ама наспроти тоа направи му некоја фаца или зборни нешто што не е ни време ни место а никогаш и не треба да му биде па ќе видиш што може да те снајде... ако мислиш дека тие не размислуваат и одма маваат многу се лажиш.
Очигледно увидел дека неоправдани/единици/намалено поведение и друго слично немаат удел кон децата кои земаат сила кога се во група и с еправат мангупи пред другите надеваќи се дека законите ќе ги заштитат.
Гледам ме игнорираш, можеби дека немаш што да кажеш....али треба да знаеш дека ништо не се решава со ќотек. Тоа особено треба да го знае еден професор, кој пред се е педагог. Треба да се врати на факултет и да се присети што полагал.... али не ме чуди, овие стариве професори веќе имаат попуштено и со живци и нив така ги воспитувале, па мислат и сега може така. Хехее, е тоа во минатиот век, таков примитивизам во 21 не се прифаќа. Само пријава во полиција и тужба е лекот за таквите :)
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
У Коменски у Тавталиџе имаше еден професор по физичко што беше мераклија на тепање деца. Еднаш по грешка истепа девојче. Кога разбра таткото на девојчето фино лепо си дојде со палица (даска) у школската сала и го преби на мртво професоров. Крвта 2 недели ја чистеа. Има навика али има и одвика од такви професорски глупости
 

David^^

Ристовски
Член од
9 декември 2011
Мислења
165
Поени од реакции
42
Кој е паметен со “поглед“ ќе му стави на знаење дека не смее така да реагира професорот. Гледаќи од сегашно време на времето кога учев сваќам дека најголемите мангупи во друштво на врсниците што се чудат и немаат никаков став пред возрасни.
Со поглед? СО ПОГЛЕД? Ти ме заебаваш или озбилен си? а зошто професорот со поглед не му даде дознаење на ученикот дека не треба така да прави?
--- надополнето: 30 јануари 2012 во 11:25 ---
Сите што се праите паметни во темава и оправдувате "воспитна" мерка ќотек од страна на професор/било кој, тогаш да ве прашам нешто: Дали ќе ви биде сеедно ако шефот на работа ве удри затоа што касните од пауза, не носите униформа, не сте ја завршиле работата во определеното време, не сте на своето работно место итн...?
Специјално за шака уште еднаш прашањево :)
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
А зошто би те удрил? Мислиш дека лесно на некого ќе му текне да крене рака кон друг само пора неизвршување на некои обврски?
Ама наспроти тоа направи му некоја фаца или зборни нешто што не е ни време ни место а никогаш и не треба да му биде па ќе видиш што може да те снајде... ако мислиш дека тие не размислуваат и одма маваат многу се лажиш.
Очигледно увидел дека неоправдани/единици/намалено поведение и друго слично немаат удел кон децата кои земаат сила кога се во група и с еправат мангупи пред другите надеваќи се дека законите ќе ги заштитат.
Како бе другаре,така ти све знаеш,дај жити све кажи ? ај објасни ми,како тоа не маваат од прва,кога прв ден у школо му доаѓа дете,седнуваме на клупа,и едно од децата се насмеа,му кажаа нешто или незнам како беше,и јакиов го фати за глава,го бутна од клупа и му мавна 2 клоци.

Ајде просветли ме со твојот памет,и кажи дека ова го барал,го предизвикал,и имал право на такво нешто ?

Јас напишав мое мислење на прва страница,отиди и види,не сум за да се иде и да се жали,туку како ти напраил,така да вратиш,али преку глава ми е од такви мангупи кои,се со затрупани глави во песок и мислат дека уште се во комунизам.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.262
Поени од реакции
3.613
Кај прочита ти дека го правел тоа,а пријателе ? како така одма со заклучоци се вадите,што генерации ќе бевте вие,све пред време знаете како е,што е,зашто е.
Па нека каже што навистина се случило. Убеден сум дека ако ништо немало и професорот тукутака го истепал немало да пишува по форуми туку дека одма ќе пошол кај класен кај педагог кај директор... Знаеш моето “искуство“ кажува дека онај кој одпосле бара правда и дупки во законите сака ги прикрие вистинските причини. апсолутно невозможно е дека ако некој истепал ученик пред сите не се нашло апсолутни никојод соучениците или воопшто било кој друг да му рече а бе ајде кај директор или кај некој друг... сигурно сите виделе дека “си го барал“ ...
 

David^^

Ристовски
Член од
9 декември 2011
Мислења
165
Поени од реакции
42
Како бе другаре,така ти све знаеш,дај жити све кажи ? ај објасни ми,како тоа не маваат од прва,кога прв ден у школо му доаѓа дете,седнуваме на клупа,и едно од децата се насмеа,му кажаа нешто или незнам како беше,и јакиов го фати за глава,го бутна од клупа и му мавна 2 клоци.

Ајде просветли ме со твојот памет,и кажи дека ова го барал,го предизвикал,и имал право на такво нешто ?

Јас напишав мое мислење на прва страница,отиди и види,не сум за да се иде и да се жали,туку како ти напраил,така да вратиш,али преку глава ми е од такви мангупи кои,се со затрупани глави во песок и мислат дека уште се во комунизам.
Само со едно не се согласувам, МОРА да отиде да се пожали и да превземе мерки ако сака да си помогне и на себеси и на другите. Затоа што и да го истепа заедно со другари професорот, тој пак ќе продолжи со својата "навика" и ќе тепа други деца, а може и ученикот да си попие тужба и да си го најде тоа што си го барал. Да не збориме дека тоа го прави ист со професорот - насилник и примитивец.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Aко некогаш заборавам да однесам и тоа ли значи дека се правам мангуп???
Ти мене ме дупиш во здрав мозок или ми се прајш мангуп?

Заборајл да однесам, џанум имав 5000 работи денес да напрам, остана шлеперот на граница, детето не ми беше арно трчав по лекари, колата ми се расипа... па не стигнав од дома дресот да го земам. Освен едно училиште шо обавези имате? Ништо... и пак заборајв да однесам. Оти не заборајш дека мочањето се прави во ВЦ, па наместо таму да се измочаш в гаќи?

А тебе шефот на работа ако те удри нема ли да се пожалиш на неговиот претпоставен или директорот???
Од една страна училиште е едно, работа е друго. Колку шо ме држи умо, се викаше физичко и здравствено образование предметот, а целото тоа училиште иди од училишно - воспитен процес кој шо сите треба да го поминат. Работата е неморален систем, пошо можам и да си одам ако не ми е по ќеиф.

Сите што се праите паметни во темава и оправдувате "воспитна" мерка ќотек од страна на професор/било кој, тогаш да ве прашам нешто: Дали ќе ви биде сеедно ако шефот на работа ве удри затоа што касните од пауза, не носите униформа, не сте ја завршиле работата во определеното време, не сте на своето работно место итн...?
Еве ти и тебе, исто.... работа и училиште е мешање баби и жаби

Од друга страна, шо ако сум јас шефот?
 

David^^

Ристовски
Член од
9 декември 2011
Мислења
165
Поени од реакции
42
Па нека каже што навистина се случило. Убеден сум дека ако ништо немало и професорот тукутака го истепал немало да пишува по форуми туку дека одма ќе пошол кај класен кај педагог кај директор... Знаеш моето “искуство“ кажува дека онај кој одпосле бара правда и дупки во законите сака ги прикрие вистинските причини. апсолутно невозможно е дека ако некој истепал ученик пред сите не се нашло апсолутни никојод соучениците или воопшто било кој друг да му рече а бе ајде кај директор или кај некој друг... сигурно сите виделе дека “си го барал“ ...
Абе човек како не разбираш дека не е тоа поентата на муабетот?? Значи не е важно дали овој направил фаца или рекол нешто.....важно е тоа што професорот е пред се ПЕДАГОГ а секој педагог е СВЕСЕН дека со НАСИЛСТВО НИШТО НЕ се решава.
--- надополнето: 30 јануари 2012 во 11:31 ---
Ти мене ме дупиш во здрав мозок или ми се прајш мангуп?

Заборајл да однесам, џанум имав 5000 работи денес да напрам, остана шлеперот на граница, детето не ми беше арно трчав по лекари, колата ми се расипа... па не стигнав од дома дресот да го земам. Освен едно училиште шо обавези имате? Ништо... и пак заборајв да однесам. Оти не заборајш дека мочањето се прави во ВЦ, па наместо таму да се измочаш в гаќи?

Од една страна училиште е едно, работа е друго. Колку шо ме држи умо, се викаше физичко и здравствено образование предметот, а целото тоа училиште иди од училишно - воспитен процес кој шо сите треба да го поминат. Работата е неморален систем, пошо можам и да си одам ако не ми е по ќеиф.

Од друга страна, шо ако сум јас шефот?
ВОСПИТНО-ОБРАЗОВЕН систем, а од кога тоа децата се воспитуваат со ќотек? :facepalm:
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Па нека каже што навистина се случило. Убеден сум дека ако ништо немало и професорот тукутака го истепал немало да пишува по форуми туку дека одма ќе пошол кај класен кај педагог кај директор... Знаеш моето “искуство“ кажува дека онај кој одпосле бара правда и дупки во законите сака ги прикрие вистинските причини. апсолутно невозможно е дека ако некој истепал ученик пред сите не се нашло апсолутни никојод соучениците или воопшто било кој друг да му рече а бе ајде кај директор или кај некој друг... сигурно сите виделе дека “си го барал“ ...
Да не се сватиме погрешно,и јас знам за такви мангупи кои што го барале и од обезбедување и од професор.Сега,обезбедувањето неможеш да бараш да трпи некое копиле,ама од професор можеш.Тие нели,барем се сметаат за негде највисоки интелектуалци,и треба да трпат такви работи.Значи,да,може да го барал,но и моето искуство кажува дека,може и да е курчало-да го добил ќутекот-но СЕПАК по закон не смеело,но по оној закон на улица,смеело.Али сепак,го тепа на работно место+школо=казна.

Е сега,имам гледано и ситуации каде што,како што ја напишав таа погоре,за без потреба се мава ученик.И од професор,и од обезбедување.Не дека ми се случило мене тоа,никој не покушал такво нешто,дека знаат што ќе ги снајде,али затоа и имам почит према професори и обезбедувања(зборем у школо) е сеа,за професори,колку можеш даваш почит,некој повеќе некој помалце,али сепак има почит.

Муабетот ми е,да почнеме да се тргаме од тоа заклучување пред време,и ваљда од тоа исксутво знаеш дека СЕ Е МОЖНО.

фалачаопријатно.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.262
Поени од реакции
3.613
Со поглед? СО ПОГЛЕД? Ти ме заебаваш или озбилен си? а зошто професорот со поглед не му даде дознаење на ученикот дека не треба така да прави?
--- надополнето: 30 јануари 2012 во 11:25 ---

Специјално за шака уште еднаш прашањево :)
Гледаш дека има наводници или не ?
мојот збор поглед , значи став, говор на тело, поглед очи во очи, повишен/остар глас ... за машко правиме маубет или за кокошка упм...
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
885
Поени од реакции
912
ShakaZulu Значи ти дозволуваш доколку некој ученик не носи опрема на час по физичко а притоа има добирно единица од професорот и забелешка професорот има право да го удри???? И еве ајде да не зборуваме само за професорот по физичко, што се случува со класните раководители дали и тие имаат право доколку некој ученик СЕ ПРЕМЕСТИ ОД МЕСТОТО КАДЕ ШТО МУ КАЖАЛ ПРОФЕСОРОТ и седне на друго место, дали тогаш класниот има право да го утепа со клоци и боксови како што бесе случајот пред некое време во мојот клас, но тој ученик дали затоа што е глуп или е нешто друго причината само се врати на местото и си седна како ништо да не било (пред тоа му кажа на професорот дека ке се жали на директорот а професорот му вика јас тоа го правам за твое добро! ).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom