Што ако ставите батерија на телефонот со појака ампеража од фабричката?

Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Ништо нема да му биде за толку мала фалинка.
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Ај овде да прашам и така во темава се збориТ за батерии :)
Колку саати треба да биди првото/првите понење/ња?
Значи не ми е прв пат ова да го правам, на некои телефони беше 3 х 12 саати, на некои 24саати.
Е сега разбарав на интернет за Галакси С 3 и видов многу разни и спротивни мислења. Едни велат дека треба од 8-12 саати (еднаш), други од 24-48 саати, а пак трети велат дека бидејки е литиумска батеријата повеќе такви работи не морало да се прават, туку едноставно празниш-полниш (дур се наполни до 100% од прилика за 2саати) и толку.
Ваше мислење/искуство?
Фала.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Ај овде да прашам и така во темава се збориТ за батерии :)
Колку саати треба да биди првото/првите понење/ња?
Значи не ми е прв пат ова да го правам, на некои телефони беше 3 х 12 саати, на некои 24саати.
Е сега разбарав на интернет за Галакси С 3 и видов многу разни и спротивни мислења. Едни велат дека треба од 8-12 саати (еднаш), други од 24-48 саати, а пак трети велат дека бидејки е литиумска батеријата повеќе такви работи не морало да се прават, туку едноставно празниш-полниш (дур се наполни до 100% од прилика за 2саати) и толку.
Ваше мислење/искуство?
Фала.
На сите телефони досега што сум ги имал со литиумска батерија директно од кутија ја допразнувам до крај батеријата и ја полнам до 100% и си терам така, без никаков проблем со времетраењето. За андроид телефоните ова се прави првите три пати по ред (празни до крај - полни до крај) заради battery stats на телефонот. Тоа со меморијата на батериите т.е. полнење по 8, 12 и не знам колку саати умре заедно со кадмиумските батерии. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom