Што ако ставите батерија на телефонот со појака ампеража од фабричката?

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Доколку ставите батерија со поголема ампеража од таа што ви е понудена со телефонот, можете да го зафркнете телефонот, но може и не ако имате среќа. 80% телефоните страдаат хардвердски. Тоа е нож со две острици.
Имало и некои поквалитетни, но и за тие е несигурно. Затоа што ги нема во Македонија и во соседство. Anker, Mugen, Chichitech. Доколку некој имал батерија од овие три нека сподели искуства.

Маани:

-Повеќе време се полнат (на компјутер дупло)
-Многу потешко се полнат до 100%
-Не издржуваат многу долго (година-две максимум, ако имаш среќа)
-Го зафркнуваат хардверот со нестабилната струја

Ваши искуства?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.202
Од приложеното тука може да се заклучи дека допирни точки немаш со електроника или техника.
И за да ти стане појасно ке ти објаснам како на мало дете за да ме сватиш. ПОТРОШУВАЧОТ СЕКОГАШ КЕ ПОВЛЕЧЕ СТРУЈА ОНОЛКУ КОЛКУ ШТО МУ Е ПОТРЕБНО. Значи ако него му требаат 100 мили ампери а ти му обезбедиш извор на струја кој може да даде 1000 ампери тој пак ке си повлече 100 мили ампери. И за да не се буниш струја и напон се два различни поими. Значи ако тој работи на 3.7 волти а ти го приклучиш на 12 тогаш биди сигурен дека тоа последно ке му биди. Батериите се декларирани во волти и ампер часови. Гледај волтите да ги погодиш, а ампречасовите колку повеќе толку подобро.
Се надевам дека разјаснив некои дилеми во врска со ова.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Од приложеното тука може да се заклучи дека допирни точки немаш со електроника или техника.
И за да ти стане појасно ке ти објаснам како на мало дете за да ме сватиш. ПОТРОШУВАЧОТ СЕКОГАШ КЕ ПОВЛЕЧЕ СТРУЈА ОНОЛКУ КОЛКУ ШТО МУ Е ПОТРЕБНО. Значи ако него му требаат 100 мили ампери а ти му обезбедиш извор на струја кој може да даде 1000 ампери тој пак ке си повлече 100 мили ампери. И за да не се буниш струја и напон се два различни поими. Значи ако тој работи на 3.7 волти а ти го приклучиш на 12 тогаш биди сигурен дека тоа последно ке му биди. Батериите се декларирани во волти и ампер часови. Гледај волтите да ги погодиш, а ампречасовите колку повеќе толку подобро.
Се надевам дека разјаснив некои дилеми во врска со ова.
Детско и лаичко размислување,а ќе ти кажам дека си во голема заблуда

Колку повеќ ah толку подобро.Ќе може да работиш повеќе работи истовремено и поспоро ќе се троши батеријата,нема да се загрева и полнењето ќе трае подолго.
Само за волтите си во право ама ќе те надополнам.На батерија од 3.7,а измерен напон од 3.9 или 4.2 волти,ако и падне напонот на 3.68 телефонот нема да се стартува.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Од приложеното тука може да се заклучи дека допирни точки немаш со електроника или техника.
И за да ти стане појасно ке ти објаснам како на мало дете за да ме сватиш. ПОТРОШУВАЧОТ СЕКОГАШ КЕ ПОВЛЕЧЕ СТРУЈА ОНОЛКУ КОЛКУ ШТО МУ Е ПОТРЕБНО. Значи ако него му требаат 100 мили ампери а ти му обезбедиш извор на струја кој може да даде 1000 ампери тој пак ке си повлече 100 мили ампери. И за да не се буниш струја и напон се два различни поими. Значи ако тој работи на 3.7 волти а ти го приклучиш на 12 тогаш биди сигурен дека тоа последно ке му биди. Батериите се декларирани во волти и ампер часови. Гледај волтите да ги погодиш, а ампречасовите колку повеќе толку подобро.
Се надевам дека разјаснив некои дилеми во врска со ова.
А демек ако му ставиш батерија со повеќе ампери и ништо нема да му биде нели? Купи СГС 2 и тестирај го. Ако рикне телефонот, рикне. Не е 1.000 евра, 300 и нешто се. ;) Пробај и кажи ни што ќе се случи со телефонот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.202
Детско и лаичко размислување,а ќе ти кажам дека си во голема заблуда

Колку повеќ ah толку подобро.Ќе може да работиш повеќе работи истовремено и поспоро ќе се троши батеријата,нема да се загрева и полнењето ќе трае подолго.
Само за волтите си во право ама ќе те надополнам.На батерија од 3.7,а измерен напон од 3.9 или 4.2 волти,ако и падне напонот на 3.68 телефонот нема да се стартува.
А оти што кажав јас. Ајде убаво препрочитај посебно за ампречасовите и кажими во што моето се разликува од твоето.
п.с далеку сум од дете а за лаичко размилсување само ке ти кажам дека имам огромно практично познавање од електроника, ама сега не е тоа муабетот.
--- надополнето: 7 јули 2012 во 20:53 ---
А демек ако му ставиш батерија со повеќе ампери и ништо нема да му биде нели? Купи СГС 2 и тестирај го. Ако рикне телефонот, рикне. Не е 1.000 евра, 300 и нешто се. ;) Пробај и кажи ни што ќе се случи со телефонот.
Ај објасними како ти си го замислуваш тоа со повеќе ампери. Види на батеријата и кажими кај гледаш таму повеќе ампери, па после ке ти одговорам.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
А оти што кажав јас. Ајде убаво препрочитај посебно за ампречасовите и кажими во што моето се разликува од твоето.
п.с далеку сум од дете а за лаичко размилсување само ке ти кажам дека имам огромно практично познавање од електроника, ама сега не е тоа муабетот.
--- надополнето: 7 јули 2012 во 20:53 ---

Ај објасними како ти си го замислуваш тоа со повеќе ампери. Види на батеријата и кажими кај гледаш таму повеќе ампери, па после ке ти одговорам.
Па нели си стучњак? Ајде стави на СГС 2 3.000 милиампери батерија.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.202
Па нели си стучњак? Ајде стави на СГС 2 3.000 милиампери батерија.
Ајде сега да не се препукуваме, види на батеријата што точно пиши и кажими што те буни. И обрни внимание на волтажата и ампречасовите ( не се ампери тие туку амперчасови, а тоа се два различни поими). И нема врска дали се работи за СГС 2, дали се работи за најглуп мобилен од пред 10 години или трактор. Батериите се обележуваат со напон (волти ) и ампречасови( при што ако пиши 3000 ампер часа тоа значи не дека тој дава толку туку значи дека при напон од толку и толку волти ако потрошувачот влече 3000 мили ампери батеријата ке издржи да ја обезбеди таа струја еден час). Појасно од ова стварно не можам да ти објаснам.
--- надополнето: 7 јули 2012 во 21:39 ---
Што бидна со батеријата, виде или ти се разјасни. Дај кажи не ме држи во дилема, можеби нови батерии имат извадено сега на пазарот па поинаку пиши. Од овие кинезите се бива, дури и фрекфренција на батеријата да пишат:)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.202
Алала да тие за ова.Одамна се немав убаво изнасмеано
А за погоре ке ме поправиш или виде подобро дека исто напишавме и јас и ти. Чисто онака ме интересира пошто читам читам што имам јас напишано, што имаш ти и никако да видам кај тоа згрешив со амперчасовите.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
А за погоре ке ме поправиш или виде подобро дека исто напишавме и јас и ти. Чисто онака ме интересира пошто читам читам што имам јас напишано, што имаш ти и никако да видам кај тоа згрешив со амперчасовите.
Читано не дочитано.Грешка моја
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
А за погоре ке ме поправиш или виде подобро дека исто напишавме и јас и ти. Чисто онака ме интересира пошто читам читам што имам јас напишано, што имаш ти и никако да видам кај тоа згрешив со амперчасовите.
Добро тогаш смени го тоа горе од ампеража во волтажа. Да не се препукуваме веќе.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Брат немој да ставаш појака батерија пошто повеќе струја ќе ти троши.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Јас имам батерија од 3,6 волти и сега порачав од интернет батерија од 3,7 волти зошто не можев да најдам од 3,6. Дали ова би претставувало некој проблем?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom