Што ако вашата партнерка била силувана?

Член од
23 август 2011
Мислења
113
Поени од реакции
46
Веројатно девојчево е од Прилеп по муабетов ... туку не е важно тоа , битно е што за среќа израснала во колку толку нормална личност ( нормално со сите трауми и стравови кои ги доживеала како мала ) ... што се однесува до тоа дали да му кажи на моменталниот дечко или не , мислам дека и да не му кажи сега , ќе му кажи по некоја година ( ако останат до толку заедно ) , а дека ќе му кажи тоа е сигурно ( дали намерно или случајно ќе и се испушти не е важно ), и затоа е подобро да му кажи сега или никогаш во животот додека се заедно , иако мислам дека ваква работа кога тогаш ќе се случи да му ја кажи . Иначе чудно ми е што не им кажала на родителите уште тогаш кога се случило тоа ( без разлика дека имала само 4 години сепак била доволно голема да можи да им кажи ) ... јас имам ќерка од 4 години и секогаш кога ќе и се случи некоја необична работа ни кажува мене или на мајка и .
Zosto ti e bitno od kade sum i koja sum? A, sto se odnesuva do tvojata malecka sekogas ostani blizok tatko so nea, obidise da ja islusas prvo i da jas svatis pa posle da reagiras, ama na smiren nacin :)
Ne mozev da im kazam na moite, strav mi bese, posto ne sum blizna tolku.
 

ilijev08

Во виното е вистината,а во ракијата е глупоста!
Член од
18 август 2011
Мислења
64
Поени од реакции
16
Zosto ti e bitno od kade sum i koja sum? A, sto se odnesuva do tvojata malecka sekogas ostani blizok tatko so nea, obidise da ja islusas prvo i da jas svatis pa posle da reagiras, ama na smiren nacin :)
Ne mozev da im kazam na moite, strav mi bese, posto ne sum blizna tolku.
:((( Тоа е многу лошо :(
 
Член од
23 август 2011
Мислења
113
Поени од реакции
46
шо има везе ако била акната еднаш повеќе од онолку пати колку шо сакала?
било шо било порано, шо па другиве светци да не се, да не сме во 19 век за да чекаме прва брачна ноќ?
Tvoeto mislejne otvora drugo prasanje, ne se raboti za to kolku pati "aknata", ama milo mi e sto zivees posovremeno. Samo za svetci - nema svetci posto Lujge sme a Lujgeto gresat i ucat od greskite :)
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
58
Поени од реакции
21
Tvoeto mislejne otvora drugo prasanje, ne se raboti za to kolku pati "aknata", ama milo mi e sto zivees posovremeno. Samo za svetci - nema svetci posto Lujge sme a Lujgeto gresat i ucat od greskite :)
ne deka zivee posovremeno no toa e normalno sega i jas mislev kako tebe koga go imav prviot sex dali ke me zemi deckoto dali naredniot ke mu preci toa na naredniot decko ali veruvaj toa nisto ne znaci dobolno e da go pocituvas i da mu si verna na idniot decko iskreno mojot nareden decko voopsto ne me ni prasa so koj kolku sum imala toa e sega normalno ke svatis po nekoja godina pa i ne mora ni da znae sto ti se slucilo poveke stanuvas sumliva koga se pravdas.dovolno e pocituvanje i iskrenost.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719

Значи имаме силување = проблем.
Проблемот не е дали ќе те сака некој принц на бел коњ (он може не би те сакал дури и без да знае дека си силувана) и дали ќе се најде разбирање кај тој што евентуално ќе ти се допаѓа.
Проблемот не е физичката, туку психичката изнасиленост. Тоа што си го чувала цело време во тајна, сега се враќа на површина. Еве откако е отворена темата не престана да се оправдуваш. Потиснато чувство на вина можеби. Дали е оправдано воопшто не е важно.
Што е она што би го одвратило некого од ваквите личности? Тоа е моментот кога тој ќе треба да ги преживува сите трауми (сознанието тежи) низ кои минуваат жртвите. И сепак, ако некој доволно и искрено те сака ќе најде сили да ги поднесе таквите ситуации.
Така што, воопшто не треба да се замараш со тоа. Колку повеќе замараш толку поголема одбојност и фрустрација се создава. Разговарај отворено за тоа. Доколку некој се обиде да ја злоупотреби искреноста или да омаловажува тогаш проблемот не е кај тебе.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
Tvoeto mislejne otvora drugo prasanje, ne se raboti za to kolku pati "aknata", ama milo mi e sto zivees posovremeno. Samo za svetci - nema svetci posto Lujge sme a Lujgeto gresat i ucat od greskite :)
и кое прашање го отвора? мене не ми отвора друго, многу е едноставно, јас сум имал сексуални партнери во минатото- вакви или такви, таа имала сексуални партнери во минатото - вакви или такви, сега сме заедно, минатото е минато, иднината сега во моментов ја правиме
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.694
Поени од реакции
885
Zosto ti e bitno od kade sum i koja sum? A, sto se odnesuva do tvojata malecka sekogas ostani blizok tatko so nea, obidise da ja islusas prvo i da jas svatis pa posle da reagiras, ama na smiren nacin :)
Ne mozev da im kazam na moite, strav mi bese, posto ne sum blizna tolku.
Абе не е воопшто битно од каде си , така само ми заличи по муабетот :) , иначе се надевам дека ќерка ми секогаш ќе биде отворена и искрена со мене .
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
батето ќе биде кастрирано........или па на главата нема да му стои на рамена.....
 
Член од
23 август 2011
Мислења
113
Поени од реакции
46
ne deka zivee posovremeno no toa e normalno sega i jas mislev kako tebe koga go imav prviot sex dali ke me zemi deckoto dali naredniot ke mu preci toa na naredniot decko ali veruvaj toa nisto ne znaci dobolno e da go pocituvas i da mu si verna na idniot decko iskreno mojot nareden decko voopsto ne me ni prasa so koj kolku sum imala toa e sega normalno ke svatis po nekoja godina pa i ne mora ni da znae sto ti se slucilo poveke stanuvas sumliva koga se pravdas.dovolno e pocituvanje i iskrenost.
pa jas sega sum na pocetok vo vrska, ubavo si kaza deka ne me znael pred toa, me zapozna sega i mu se bendisuvam takva kakva sto sum, za bivsi ne ni saka da zboruvam, a jas uste pomalku, minatoto si e minato, znam deka ne e se crno, samo mi treba licnost sprema mene :) i ete barav da vidam mislenja od drugi i vidov deka ne se site maski idioti, tuku onie na koi jas sum nalepila ...
--- надополнето: Aug 24, 2011 8:50 PM ---
батето ќе биде кастрирано........или па на главата нема да му стои на рамена.....[/quo
батето ќе биде кастрирано........или па на главата нема да му стои на рамена.....
Ne e toa resenie, samo povejke problemi i nervozi, dovolno ke ti bidi da ja gusnis, namesto da izbuvnis, veruvaj sekoja devojka bi go cenela toa. Mene me narekoa glupava i mi sudea da recam zosto ne sum kazala na moite,a sum imala 4 godini samo.
--- надополнето: Aug 24, 2011 8:56 PM ---
Значи имаме силување = проблем.
Проблемот не е дали ќе те сака некој принц на бел коњ (он може не би те сакал дури и без да знае дека си силувана) и дали ќе се најде разбирање кај тој што евентуално ќе ти се допаѓа.
Проблемот не е физичката, туку психичката изнасиленост. Тоа што си го чувала цело време во тајна, сега се враќа на површина. Еве откако е отворена темата не престана да се оправдуваш. Потиснато чувство на вина можеби. Дали е оправдано воопшто не е важно.
Што е она што би го одвратило некого од ваквите личности? Тоа е моментот кога тој ќе треба да ги преживува сите трауми (сознанието тежи) низ кои минуваат жртвите. И сепак, ако некој доволно и искрено те сака ќе најде сили да ги поднесе таквите ситуации.
Така што, воопшто не треба да се замараш со тоа. Колку повеќе замараш толку поголема одбојност и фрустрација се создава. Разговарај отворено за тоа. Доколку некој се обиде да ја злоупотреби искреноста или да омаловажува тогаш проблемот не е кај тебе.
Probav da razgovaram, a kaj niv namesto podrska dobiv odbivnost i nesvajkajne. Znam deka ne me sakal i pred toa, zatoa sto tesko kaj mene koj bi steknal doverba. Mozebi se opravduvam za nekoi raboti, gi doobjasnuvam, no jas sum sosema vo red, samo me interesirase sto drug bi napravile i dali se site kako moite bivsi :) Ne se zamaram, sosema Ok sum :)
--- надополнето: Aug 24, 2011 8:58 PM ---
и кое прашање го отвора? мене не ми отвора друго, многу е едноставно, јас сум имал сексуални партнери во минатото- вакви или такви, таа имала сексуални партнери во минатото - вакви или такви, сега сме заедно, минатото е минато, иднината сега во моментов ја правиме
prasanjeto: dali bi vi precelo vasata devojka da ne e devica. a vo slucajov se raboti za siluvanje, ne e bas isto.
 

baksterski

Националист тип 500
Член од
22 февруари 2010
Мислења
431
Поени од реакции
277
За мене нема никаква врска дали девојката била силувана во нејзините рани години. Треба ли тоа да се дискутира, секој нормален човек би го разбрал тоа. Тоа не е по нејзина волја. Но на тој педофилот, би (да не бидам радикален, но се однесува на мајки, стринки и тетки) го претепал кај ќе го сретнам на лице место. И одново, одново, одново....
 
Член од
23 август 2011
Мислења
113
Поени од реакции
46
не не не, ја мислам Обична и Секси сака да каже дека низ игра имала секс, и подоцна се покајала, као размислила дека не требало така. Подоцна научила дека постои термин Сексуално силување, и она сега мисли дека тоа и се случило и нејзе.
Мое мислење Обична и Секси е дека не си била силувана, него само сексот не ти бил добар.
Ne se doizjasniv dovolno, ne mislev se da opisuvam, no dobro znam sto znaci siluvanje
 
Член од
23 август 2011
Мислења
113
Поени од реакции
46
Barav mislenje od site sto bi napravile vo takov slucaj kako mojov, so cel da vidam sto razmisluvaat drugite i dali ima licnosti so podrugo razmisluvanje od moite prethodni deckovci na koi im imav kazano. Blagodaram za sovetite i znam "Zivot ide dajle", taka i Jas :)
No, tuka naidov i na mnogu ljubopitnost za toa koja sum vsusnost Jas. Ama nema da gootkrijam svojot identitet.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom