Шпиони на Балканот и пошироко

Solaire of Astora

A Hoonter must hoont
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.992
Поени од реакции
11.179
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Уште двама дипломати от руската амбасада беха фатени во шпионажа во Бугариja.
Единиja е први секретар во амбасадата во Софиja,а вториот е дел от трговската служба на Русиja во Софиja.
Очекува се лицата да бидат прогласени за персона нон грата и да им се дадат 24 саати да напуштат Бугариja.

Интересно дека само за неколко месеца броjката на веке прогонените шпиони на Русиja во Софиja ке стаса 4 лица. Знае се и дека лицата са собирали информации за изборниот процес во Бугариja и енергетската сигурност на државата и тази информациja е предавана во централата во Москва.
Се тоа става след като бугарското обвинителство започна изтрага за обид за убиjство на бугарски бизнесмен от воениот комплекс на Бугариja. Осамничени са 3 руски државjaнина, кои се предпоставува дека са агенти на ГРУ.
 
Последно уредено:

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Не за сите се пишува. Најинтересен момент е врската на Бугарската тајна служба со Мосад.
Дури и еден од главните лица од Мосад кој бил за време на акцијата во Ентебе Уганда 1976 е бугарски евреин.
Така да Не ме чуди за бугарите. Премногу се затворени и таинствени.
Еве преди време зборевам за Ашкенази, коj беше началник на штабот, ева стаса до надворешен министар на Израел
 

Kajgana Shop

На врв Bottom