Шпиони на Балканот и пошироко

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Предалеку сум от КГБ, но се гледа от шифтограмите како jгославските служби са организирали протести, цели кампании и така натаму.Не знам коj што сакал да земе ама погоре е напишано.
Епа пишува дека бугарија сакала Вардарска Македонија да ја земе а Албанија Косово.. добро како и да е,инаку добри документи браво.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Епа пишува дека бугарија сакала Вардарска Македонија да ја земе а Албанија Косово.. добро како и да е,инаку добри документи браво.
Или не си прочитал добро или не разбираш тамо што пишува. Тоа са jгославските стравове,за можна малка антанта мегу Грциa-Бугариja и Албаниja и стравот на Србиja от влегуването на Бугариja и Унгариja во НАТО уште преди повеке от 20 години.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Едно интересно видео со полковниот от запаса от военото разузнаване на Бугариja(бил воено аташе во Турциja, Иран и некои други држави от близкиот изток). Малце повеке за близкиот изток и терористичките групировки.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Един интересен и доста сериозен анализ на Националната разузнавателна служба на Бугариja (цивилното разузнаване во странство) за изминатата 2014 година.
Интересно е да се отбежели ,дека НРС регистрира засилуване активностите на туги разузнавателни интереси во Западните Балкани и радикални организации тамо.
Како цело Западен Балкан и конкретни соседни страни на Бугариja остануват нестабилни и останува заплаха за националната безбедност на Бугариja, заедно со проблемите во Ирак,Сириja, Украjна и Либиja.
Еве и официалното комунике на НРС на нивната сраница.
http://www.nrs.bg/za-nas/priority
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Бугарските служби создали македонската опозициja, редили и влади

Бугарските служби през 1990 и 1991 година имат преко отношение ком создаването на ВМРО-ДПМНЕ и македонската опозициja.

Това заeви во ефира на радио К2 депутатот Велизар Енчев, като дополни, дека много от министрите во владата на Лубчо Георгиевски са били сотрудници на бугарските служби.

Тоj наjaви оште, дека много от тези сотрудници са били привлечени от самиja него преди 10-ти ноември и запраша дали тоа е престопление .

Повод за разкритијата бе прашането по повод работата му като кадрови офицер в Прво главно управление на ДС. Не само, че не се срамувам, но смјатам, че изв'ршената от мен работа, главно в Република Македонија и Република С'рбија, има изклјучително важно значение, категоричен беше Енчев.

Велизар Енчев продолжи с разкритиjaта, дека през 1991 година Бугарија е платила, со согласието на президента Желу Желев, кампаниjaта на македонската опозиција, като самијат тот е участвал в това нешто.
http://news.ibox.bg/news/id_551444135
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Малце повеке за бугарското разузнаване.

Малце повеке за Белград 1999 година. Гостенин е бугарскиот амбасадор по тоа време во Белград

Уште малце за анализите за Милошевич от бугарскиот амбасадор во времето на бомбардировките
 
Последно уредено:

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Според едно от интеврутата на предишниот директор на цивиното разузнаване на БГ, ком 2012 година цивилното разнаване на БГ - НРС е во контакти со 140 туги разузнаваниja.

Малце повеке за секса и бугарското разузнаването.
Тук станува прашане за работа на разузнавачите како "Ромео" или "Жулиета",а во поново време и во геj обштествата.
Eдна от наjдобрите операции во изминатото време е вербуване на висок во ерархиjaта маж от БНД(немското разузнаване) от бугарска шпионка,коja го е накарала да се влуби во неja,а тоj j предоставал информации от БНД.
http://vbox7.com/play:94075d42d1[DOUBLEPOST=1436227179][/DOUBLEPOST]Друга долга опрациja от блиското минато на НРС е била освобождаването на бугарските медицински сестри от Либиja,каде НРС е активирало около 20 партниорски служби за да содеjстват.
Освобожданане на бугарски пилоти от Судан,кои са били во плен над 130 дни.
Освобождаване на бугарин от Иран.

http://tv7.bg/Жега/Видео/Родните-разузнавачи-променјали-световната-историја_l.67_i.10181106.html#.VZsUPRvhC1s[DOUBLEPOST=1436227802][/DOUBLEPOST]Уште неколко секретни опреации.
- 1996 година бугарските служби предотвратават терористички акт,коjто е подготвен от неколко лица со радиоактивен цезиj.
- Служба 7 е подготвела при потреба убиjство на грчкиот премиер Папандреу,а друга потенциална мишена е бил Вселенскиот патриарх. Интересни лица за този отдел за убиjства са били исто грчкиот крал Константин и Костас Караманлис.
- 2008 година разузнаването достава огромна количина на муниции во иракски Курдистан.

http://frognews.bg/news_25462/A_Dimitrova_DS_imala_Otdel_ubiistva/
https://alterinformation.wordpress.com/2013/09/23/9039238113955/
 
Последно уредено:

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
384
Поени од реакции
402
Интересно било бугарското разузнавање.
Не сум знаел дека до толку влијание има.

Ајде малку за најсилните разузнавачки служби и најпознатите шпиони од историјата па до ден денес.

Повеќето од нас ја гледаат силата на државите преку војската и воената опрема.
Но,што правиме со тајната војна ?

Според многумина експерти почнувајќи од историјата па до ден денес (севкупно земено ) руските тајни служби се најуспешни.
Военото контраразузнавање SMERSH имало екстремно висок успех во ловот на германски шпиони и пуштање дезинформации преку таканаречените "РАДИО ИГРИ".
КГБ е најуспешната тајна служба во разузнавачките активности во текот на Студената војна.
Успехот на Русите се должи во стратегијата (пуштање на дезинформации ),но и во големиот број на дефектори од странство кои поради идеологија или пари продавале информации на руското разузнавање.
Последен познат случај е Едвард Сноуден кој го нанесе најсериозниот удар на Американското и Британското разузнавање (во фајловите има многу поголеми работи од масовното прислушкување од страна на NSA ).

Најгомнојадачка разузнавачка служба е MI6.
Одговорни се за голем број на војни,конфликти,револуции и убиства највеќе во Европа.
Најуспешна операција им е Болшевичката револуција,се со цел да се уништи Русија.
Во голема мера имаат вина и за Првата светска војна и Втората светска војна.
Да не се лажеме.MI6 не се бори за Англија.Вистинскиот господар и е Ротшилд,но сето тоа е убаво замаскирано преку досегашните директори на оваа служба.

Мосад пак,е најуспешна во изведувањето на еднократни операции од типот:киднапирања и убиства.

ЦИА има највеќе неуспеси од сите овие служби.

Да не замарам многу,нека се разработи темава повеќе,па ќе дискутираме и за најпознатите шпиони и дефектори од историјата па до ден денес.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Според дикерктора на НРС до 2012 година, двете надворешни разузнаваниja на Бугариja (НРС и СВИ) са имали за приоритет следните региони: Балкани, Близкиот Изток, Северна Африка, Кавказ, Каспиjскиот регион и некои бивши советски републики.

Интересно е дека самиот шеф на разузнаването признава,дека Прво гравно управление и поточно 17 отдел е работило за разпада на Jгославиja. Еве и уште малце повеке,зашто Бугариja е работила за разпад на СФРJ

Другото интересно е дека, Кирчо Киров како директор на НРС е провеждал операции на териториjaта на РМ за придобиване на агентура.
Друг интересне момент е дека НРС е получила информациja,дека срешту Бранко Црвенсковски се е готвел атентат и таквата информациja е била предадена на македонската страна во лицето на Драги Гроздановски. Тоа е било некаде во периодот 2001-2005 година. Информациjaта е била предадена на македонска териториja во близина на границата.
Информациjaта е получена от агенти на териториjaта на РМ.

Интересен случаjе е верфуването на бивш френски министар на отбраната - Шарл Ерну,коjто е бил вербуван како млад.[DOUBLEPOST=1436738989][/DOUBLEPOST]Интересен момент е дека Бугарското разузнаване е давало пари за ВМРО-ДПМНЕ и поточно нивните печатни изданиja. Тоа деломно се е знаело от тогавашното раководство, делумно не.


Велизар Енчев е пратен како амбасадор во Загреб со неколко главни цели: Прво да работи от териториjaта на Хрватска со РМ и многу поконкретно со Доста Димовска. Работа против режима на Слободан Милошевич.
Интересен момент е и врзката на Марин Раjков (заменик министар на надворешните работи и бивш амбасадор во Франциja) со президентот Борис Траjковски. Марин Раjков е бил агент на СИВ ,но тоj e и проектант на декларациjaта от 1999 година мегу БГ и РМ.
Во тоа време НРС е направло пробив при премиер и лица около него,а СВИ во тоа време е направило пробив на ниво председател на РМ и луге около него.
 
Последно уредено:

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Интересно било бугарското разузнавање.
Не сум знаел дека до толку влијание има.
Ако се верува на френските служби по онова време, бугарското разузнаване е било треторо во източниот блок после КГБ и ШТАЗИ како квалитет и достоверност на информациите.
 

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
384
Поени од реакции
402
Ако се верува на френските служби по онова време, бугарското разузнаване е било треторо во източниот блок после КГБ и ШТАЗИ како квалитет и достоверност на информациите.
Не ме чуди да ти кажам право.
Освен КГБ и Штази,немало јаки служби во источниот блок.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
307
Не ме чуди да ти кажам право.
Освен КГБ и Штази,немало јаки служби во источниот блок.
Не за сите се пишува. Најинтересен момент е врската на Бугарската тајна служба со Мосад.
Дури и еден од главните лица од Мосад кој бил за време на акцијата во Ентебе Уганда 1976 е бугарски евреин.
Така да Не ме чуди за бугарите. Премногу се затворени и таинствени.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Не за сите се пишува. Најинтересен момент е врската на Бугарската тајна служба со Мосад.
Дури и еден од главните лица од Мосад кој бил за време на акцијата во Ентебе Уганда 1976 е бугарски евреин.
Така да Не ме чуди за бугарите. Премногу се затворени и таинствени.
Тоа само мал дел от иминja како Самуел Рафаел пренесал опита на елитната парушутна дружана на бугарската царската армиja во Израел и един от основачите на израелските специални части.
Габриел Ешкенази - началник на генералниот штаб на израелската армиja. Тук е интересно,дека за многу малце при операциja "Хорев" бугарските евреи не влегуват во боj со своите сонародници,кои подготвуват масово да избиjaт военоплениците египтjaни.

Ави Ешкенази - командир на командно-штабната академиja на израелската армиja.
и уште многу други, министри,депутати,но не ги споменавам,зашто не са поврзани со служби.

Черешката е сегашниот шеф на Мосад - Тамир Пардо.[DOUBLEPOST=1437300847][/DOUBLEPOST]
Не ме чуди да ти кажам право.
Освен КГБ и Штази,немало јаки служби во источниот блок.
Дали си сериозен? Полската, Унгарската, Романската?
 
Последно уредено:

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
384
Поени од реакции
402
Тоа само мал дел от иминja како Самуел Рафаел пренесал опита на елитната парушутна дружана на бугарската царската армиja во Израел и един от основачите на израелските специални части.
Габриел Ешкенази - началник на генералниот штаб на израелската армиja. Тук е интересно,дека за многу малце при операциja "Хорев" бугарските евреи не влегуват во боj со своите сонародници,кои подготвуват масово да избиjaт военоплениците египтjaни.

Ави Ешкенази - командир на командно-штабната академиja на израелската армиja.
и уште многу други, министри,депутати,но не ги споменавам,зашто не са поврзани со служби.

Черешката е сегашниот шеф на Мосад - Тамир Пардо.[DOUBLEPOST=1437300847][/DOUBLEPOST]
Дали си сериозен? Полската, Унгарската, Романската?
Добро.Можеби грешам.
Немам многу познавање за овие служби.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom