Шпиони на Балканот и пошироко

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.573
Dajte bar da se smeeme koga vekje trujat so izborite - eve neshto za dosie "Paraziti". Vo Bugarija ne se znae koj kogo kodoshel......:kesa:


СИМЕОН САКСКОБУРГГОТСКИ БИЛ АГЕНТ НА КГБ


Поранешниот бугарски премиер и актуелен лидер на Националното движење „Симеон Втори“ (НДСВ), Симеон Сакскобургготски бил агент на некогашниот советски Комитет за државна безбедност (КГБ), објави денеска рускиот електронски весник „Коментатор“.

Весникот наведува дека Сакскобургготски бил врбуван да работи за тајните органи поради меговите големи коцкарски долгови.

- Има неоспорни факти и документи кои потврдуваат дека Симеон бил забележан од КГБ на почетокот од 60-тите години (на минатиот век) и руските тајни служби му понудиле пари за да си ги исплати долговите во замена за соработка, изјави лидерот на бугарската опозициска партија „Ред, закон и правда“ Јане Јанев.

Минатата недела софискиот весник „Стандарт“ повикувајќи се на изјава на поранешниот руски разузнувач, генерал Христо Велчев објави дека некогашниот советски лидер Јосиф Џугашвили - Сталин лично го заштитувал поранешниот цар Симеон Сакскобургготски.

Според Велчев, кој е автор на голем број книги под псевдонимот Петар Христозов, по Втората светска војна Сталин лично му наредил на тогашниот генерален секретар на Бугарската комунистичка партија, Георги Димитров на Симеон „да не му фали ниту влакно од главата“.

- За царот и неговото семејство биле собирани информации, а досието се вика „Паразити“, соопшти Методи Андреев, поранешен шеф на Комисијата која ги обработува архивите на тајните служби од комунистичкиот период.

Андреев нагласи дека Симеон бил жртва, а не соработник на овие служби.

http://www.sitel.com.mk/vesti_detmk.asp?ID=21096&kategorija=%D1%E2%E5%F2

.......................................................................................................................


Бугарската јавност последниве денови е окупирана со коментари по повод информацијата што ја пласираше Политичкиот совет на партијата "Ред, законитост и правдина" со која поранешниот цар и премиер, лидерот на Националното движење "Симеон Втори" (НДСВ) Симеон Сакскобурготски е прогласен за шпион кој соработувал со тајните служби на живковистичка Бугарија, со агенти на СССР, со служби на западноевропски и азиски земји, користејќи ги своите монархистички врски. Од партијата РЗС тврдат дека тоа го правел за да спечали пари од "дошепнувањата" за да ги покрие своите големи коцкарски долгови.

После демократските промени организирано е враќање на Симеон во Бугарија за да ја стабилизира социјалистичката партија. Како дел од зделката тој добил повеќе државни имоти, за што има и податоци во архивите на тајните служби. Симеон добивал и скапи подароци од ЦК на БКП во времето додека шефувал со државата Тодор Живков. Затоа, народот треба да знае и детали од неговото шпионско минато, а избирачите треба да видат каков човек е на чело на партијата НДСВ пред да гласаат, го објаснува својот став и потег, дистрибутерот на информацијата, раководството на РЗС.

Од наведените извори, за кои се тврди дека ги дале податоците за минатото на Симеон, демантираат дека од нивните архиви произлегле овие детали и дека некој од нив тоа го барал.

По повод грубите клевети, како што ги нарече, Симеон Сакскобурготски тој со соопштение се огласи преку агенцијата "Фокус". (ova "Fokus" se shpionite na Karakachanov)

"За време на последните години навикнав да бидам објект на незаслужени инсинуиации и клевети, но не очекував некои луѓе да паднат толку ниско и да станат автори на една таква долна кампања," изјави Сакскобурготски.

поред мене има неколку причини за таквите негативни тенденции. Многу луѓе со нечисто минато и со се уште грижа на совест не можат да се помират со фактот дека јас, долгогодишниот изгнаник, следен од режимот, јас што го преживеав погромот на чичко ми и на редица блиски луѓе, кои беа погубени од агенти на туѓа сила и идеологија, сум го сочувал и достоинството и името на Бугарија во секој момент од својот живот.

Некои уште не разбираат дека иднината не се гради со ретроградни компромитирачки и жални памфлети. Очигледно оваа клеветничка кампања е сврзана и со претстојните локални избори. Таа има за цел да ме компромитира не само мене, но и втората по големина партија во бугарскиот парламент - НДСВ
," заклучува Симеон Сакскобурготски.

По повод компромититрачките информации за поранешниот цар и премиер во Бугарија имаше повеќе реагирања од граѓани, парламентарци и политички партии, кои главно ги оценија како атак врз неговата личност и како стратегија пред локалните избори.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=FB82E67D0915AB4FBFF5F527A226AB76
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.164
Поени од реакции
687
Шпијуни су при наште ст'рни - Сајмон 007

Мисирков, нашата де бе ка :vozbud:
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.573
Serpiko, vidi kako toa se pravi vo poseriozni drhavi kade shto postoi mnogu povisoko nivo na svest:Imeno, ruskiot major Segej Jurenja se predal na Federalnata sluzhba za bezbednost (FSB) i javno se pokajal deka na teritorijata na Belorusija bil zavrbuvan od polskata sluzhba za bezbednost. Zadno so nego, ushte 4 beloruski oficeri bile isto taka zavrbuvani koi Jurenja gi izdal. Glavna zadacha na ovaa grupa bilo sobiranjeto podatoci za prochueniot sistem na PVO - S300. Podatocite bile sobirani na flesh kartichka i podocna dostavuvani do NATO.

Ruskata FSB im gi dostavila podatocite na beloruskata sluzhba KGB koja gi uapsila chetvoricata (dobile zatvor od 7-10 godini prinudna rabota). No celoto rakovodstvo na KGB e smeneto zaradi incidentot.

Jurenja izjavil deka se kae i deka nema da se zhali na donesenata presuda.

http://news.tut.by/politics/97064.html


Dali vo Bugarija ili pak na Balkanot nekoj nekogash se pokajal? Nikogash! Tamu rakot na prodazhba na chovekovata dusha metastazira i toj rak se brani so site sredstva.
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.573
Da gi ostavime bugarskive budalashtini, i da se prefrlime na pointeresni temi.

Vchera (13ti noemvri 2007 godina), Putin mu dodeli posthumno odlikuvanje na Vladimir Koval, verojatno najgolemiot ruski shpion. Koval e chovekot koj kako "deep cover" operativec na ruskata GRU gi otkradna amerkanskite tajni za atomskata bomba. Informaciite na Koval napravija Rusija da ima paritet vo nuklearnoto vooruzhuvanje po 4 godini otkako ja testiraa prvata bomba vo Semipalatinsk.

Interesno e toa shto Koval za malku kje bil faten pa na dramatichen nachin se vratil vo togashniot Sovetski Sojuz. Umre minatata godina na 92 god. vozrast. Detali:

http://news.independent.co.uk/europe/article3155089.ece
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.573
Ova pak e fantastichno jak upad na Kina vo sistemot za elektronska i signalna shpionazha na SAD.

Spored napisot na Washingotn Times, Amerikancite imaat spionski centar na Havaite preku koj ja prislushkuvaat Azija. Kinezite otvorile na Havaite kompanija za preveduvanje od kineski na angliski i ja registrirale kako da e amerikanska.

Centarov na Havaite ja iznajmil kompanijata za da gi preveduva site tajni dokumenti i podatoci koi gi sobrale. Taka Kinezite imale celosen pristap do site informacii shto bile snimeni od strana na SAD.


China's intelligence service gained access to a secret National Security Agency listening post in Hawaii through a Chinese-language translation service, according to U.S. intelligence officials.

The spy penetration was discovered several years ago as part of a major counterintelligence probe by the Naval Criminal Investigative Service (NCIS) that revealed an extensive program by China's spy service to steal codes and other electronic intelligence secrets, and to recruit military and civilian personnel with access to them.

According to officials who spoke on the condition of anonymity, China's Ministry of State Security, the main civilian spy service, carried out the operations by setting up a Chinese translation service in Hawaii that represented itself as a U.S.-origin company.

The ruse led to classified contracts with the Navy and NSA to translate some of the hundreds of thousands of intercepted communications gathered by NSA's network of listening posts, aircraft and ships.

NCIS agents discovered that the translation service, which officials did not identify by name, had conducted contract work for the National Security Agency facility at Kunia, an underground electronic intelligence post some 15 miles northwest of Honolulu that conducts some of the U.S. intelligence community's most sensitive work.

Kunia is both a processing center and a collection point for large amounts of Chinese- and other Asian-language communications, which are translated and used in classified intelligence reports on military and political developments.

Naval intelligence officials familiar with the Chinese spy penetration said the access to both „raw” and analyzed intelligence at Kunia caused significant damage by giving China's government details on both the targets and the sources of U.S. spying operations. Such information would permit the Chinese to block the eavesdropping or to provide false and misleading „disinformation” to U.S. intelligence.

The officials did not say how long the Chinese operation lasted before being detected.

NCIS also discovered a major Chinese intelligence operation that sought to recruit Chinese Americans as spies, and to recruit Navy and civilian intelligence workers with access to Kunia's secrets.

According to the officials, China's program to recruit intelligence workers was discovered in 2005 after a Navy cryptographic technician was caught accepting a no-cost visit to China, paid for by Beijing's government.

The case led to an NCIS probe that discovered other intelligence personnel, many of them nearing the ends of their careers, who were targeted by Chinese intelligence for recruitment.

The ethnic recruitment effort involved similar tactics. China's intelligence service used intelligence officers and supporters to identify Chinese Americans with access to secrets who would be approached and offered free visits to China, often to meet relatives. The Chinese would then use the visit to attempt to recruit the Americans as spies.

Chinese-American ethnic groups in the past have denounced the U.S. government for singling out Asian Americans as spy targets, accusing counterintelligence officials of racism. But the Chinese recruitment program shows that Beijing actively seeks to develop spies through such ethnic targeting.

NSA and NCIS spokesmen declined to comment when asked about the Chinese intelligence-gathering operations in Hawaii.

I.C. Smith, a former FBI special agent, said both China's civilian MSS and military spy service, known as „2 PLA” for the Second Department of the Chinese military, are targeting NSA.

„There can be no higher target for an intelligence service, and that includes China's MSS and 2 PLA, than gaining access to an adversaries' codes and electronic intelligence,” he said, because it is the ultimate in „foreknowledge” advocated by ancient Chinese strategist Sun Tzu.

Getting U.S. electronic intelligence and codes would give China specific information on what is known and allow Beijing to take defensive measures „based on knowledge, not supposition,” Mr. Smith said, adding that „it also allows for disinformation to be done with confidence and it basically gives the intelligence service every advantage over the enemy.”

The NSA Hawaii operations center employs several thousand people and was recently expanded at a cost of more than $350 million. An NSA press release in August stated the expansion is „one facet of the agency's efforts to evolve a global cryptologic enterprise that is resilient, agile and effective in prosecuting a dynamic threat environment.”

The facility was singled out for criticism in the past by intelligence reform advocates because of its restrictive policies on information-sharing.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.340
Поени од реакции
3.049
Нашите чпијони се јавни и на влас(Т)!
Се одзвиваат на називот политичари.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.491
Лелел Мисир... кој филинг да ги читаш овие шпиунски дешавки, кој кого и како заебал, ептен филм.

Иначе баш би сакал да отвориме муабет за нашите агенти.. имаме со што да се пофалиме !

Гафур Адили
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.573
A дури ова е да не поверуваш! Денес e обзнането дека сите војни тајни на Србија се продадени за $200.000. Имено, српската влада му овозможила на тнр. Џеферсон Институт да изврши дигитализација на се со ознака строго поверливо.:nesum:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
A дури ова е да не поверуваш! Денес e обзнането дека сите војни тајни на Србија се продадени за $200.000. Имено, српската влада му овозможила на тнр. Џеферсон Институт да изврши дигитализација на се со ознака строго поверливо.:nesum:
Па на интернет ги има за симнување во ПДФ формат.
Ако се тие што мислам, две книги се со наслов Војна тајна.
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.573
Не разбирам што ми кажуваш.

Јас ти велам, САД добиле пристап преку еднен институт и сходно ископирале дигитално еден милион примероци од српските "строго пов." документи , т.е. целата српска архива!!!

Тие не се на интернет. Не може да се на интернет, се работи за 34 милиони страни.

http://stranke.net/index.php?option=com_content&task=view&id=433&Itemid=2.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Не разбирам што ми кажуваш.
Јас сум грешка сега проверив (набрзина ги симнував, па насловот добро не го запамтив)
Овие две околу 500 страници имаат наслов
Војна тајна 1999
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Само си представи протеран монарх от родината си от комунистите и истите тиja убили половината приjaтелида на династиjaта и убили вуjчо му да биде техен агент.Това граничи со лудоста.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom