Шкртање по ѕидови, уништување фасади...

Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Што е КУЦЗ? Сум го видел на еден куп сообраќајни знаци на патот накај Охрид... Дело на кумановчани?

Али замисли човече, колку треба да си ретардиран да возиш на автопат, да излезеш од кола и со спреј на сообраќаен знак да напишеш КУЦЗ. :facepalm:
Куманово Црвена Звезда точно тоа значи иако веќе ти одговорија :)

Да де, бидејќи не сум очигледно геј (ако не беше очигледно по потписот :icon_mrgr: ).

А на кого му се тоа по 10ти пат главите скршени? Извини, дали ти тоа се фалиш дека си тепал педери? :X3:

И мене ми сметаат многу работи - ете ти кажав - идам да пратам натпревар, нема а да не се случи некој инцидент. Веројатно синдромот на балкански неандерталци преовладува кај ваквите групи па затоа не можете да си помогнете да не направите некоја глупост. Да, тоа многу ми смета, немаш поим колку.

И не се грижи, само затоа што сум геј не значи дека се палам на секое машко, особено не некое дрто и заостанато како тебе :rolleyes:. Тоа што го спомнав си имаше соодветен контекст пред да го изманипулираш во твоја корист.
1. Не бе најактивен си во темата Хомосексуалност :D
2. На парада поноса и слично, не лично јас ;)

Епа извини ама ти очигледно престана да одиш на утакмици пред добри 2 години. Веќе 2 години се нема случено ништо за време на натпревар, а може и повеќе. Мојата дискусија завршува тука со тебе од причина што имаш премногу стереотипни размислувања. Нешто ми делуваш повредено? Душичка...
 
H

HoT IcE

Гостин
Па типичен примитивизам е ова, исто како довикување од рид на рид.
Мислам, 21 век сме, постојат Фејсбук, Твитер, триста глупости преку кои може да се мобилизира градот, навивачите, идни навивачи и куртони да навиваат, но овој начин е најпримитивен.
И не само по фасади, било какво шкртање со спреј, не оправдувам лично.
Еднаш овде во Куманово еден фраер изеде ќотек од мојот комшија со безбол палка ради шкртање по ѕид, па отиде у полиција да се жали, па го дотепаја таму, ради шкртање по фасади, ама одамна беше.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
1. Не бе најактивен си во темата Хомосексуалност :D
2. На парада поноса и слично, не лично јас ;)

Епа извини ама ти очигледно престана да одиш на утакмици пред добри 2 години. Веќе 2 години се нема случено ништо за време на натпревар, а може и повеќе. Мојата дискусија завршува тука со тебе од причина што имаш премногу стереотипни размислувања. Нешто ми делуваш повредено? Душичка...
Не би рекол дека се две години, помалку е - но можеби си во право. Време е да почнам пак да присуствувам. Да видиме дали се навистина сменети работите :)

За другово, на страна моето мислење за навивачки групи и твоето за луѓе ко мене, се чини на темава и двајцата имаме горе доле ист став - уништување јавен имот со цел на некаква организација нема поента и носи само негативни последици. Затоа и воопшто искоментирав на темава.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Инспириран од глеткава која во изминативе неколку денови се појави на повеќе локации низ Скопје... Ова на состаноци се организирате да уништувате фасади, или станува збор за индивидуална креативна инспирација на поединци од фан клубовите? Супер е да се биде фан и да се навива за клубот, ама шкртање по фасади е клошарски.

Тие што имаат куќа знаат. Ако не знаат, нека ги прашаат родителите колку пари фукнале за неа...

Ако е ова ишарано на пластична фасада, нема бришење нити префарбување идиотите убаво си ја завршиле работата.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.799
Инспириран од глеткава која во изминативе неколку денови се појави на повеќе локации низ Скопје... Ова на состаноци се организирате да уништувате фасади, или станува збор за индивидуална креативна инспирација на поединци од фан клубовите? Супер е да се биде фан и да се навива за клубот, ама шкртање по фасади е клошарски.

Тие што имаат куќа знаат. Ако не знаат, нека ги прашаат родителите колку пари фукнале за неа...


Пред околу месец дена видов една одлична нова куќа која беше при крај ... и на одличната фасада , мангупи со обичен спреј напишале со големи букви името на навивачката група.

Добро бе си велам , инвестирал човекот 200.000 евра , и еден копил кој не знае ни да пишува добро , со спреј од 100 денари ќе му прешкртува во фасадата ...
Да го најдеш да го тераш со лижење да ги исбрише , а потоа уште 1000 евра за да ја поправи штетата.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
^ ^ ^ ^ Еве еден пример погоре, за оние што се правеа наудрени демек каде во Скопјево имало такви случаеви, на вандализирање на приватен имот со спреј. Очигледно ги има.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
Овакви шаблонски натписи поштувам .. Али ако е на фасада на куќа приватна на некој сопственик не го оправдувам .. Иначе да, подобро да има вакви натписи одколку грујо, бранко и остали лајненици. А многу би бил среќен кога цело Скопје би било ишарано со графити и натписи (квалитетни) како на клипов, само наместо на Хајдук, во боите на Вардар. Фантастично ќе биде тоа ..

 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Абе вие се заебавате нешто? Што е битно дали е приватен имот или на зграда? Уништување на фасада си е уништување, ама вас не ви смета ако е на зграда пошто не сте ја платиле вие. Така да коа ќе се удри по сопствениот џеб тогаш ви смета, а до тогаш не а ?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.568
Поени од реакции
17.968
Немам ништо против уметнички графити па макар и на фасада од моја куќа/зграда да се, она што ми смета се политички или навивачки пораки, ај бар штосни да беа, ама ни тоа не се. Конкретно ме нервираат натписи од типот -

"Работнички - Фени 20.05.2012
Сите на фонтана у 5"

Ај да беа навијачка група од неколку илјади па да ги разберев да го напишат тоа на видно место, ама пак на трибини ќе се соберат 50 души и плус на некој ќе му ја усерат фасадата.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.799
Немам ништо против уметнички графити па макар и на фасада од моја куќа/зграда да се, она што ми смета се политички или навивачки пораки, ај бар штосни да беа, ама ни тоа не се. Конкретно ме нервираат натписи од типот -

"Работнички - Фени 20.05.2012
Сите на фонтана у 5"

Ај да беа навијачка група од неколку илјади па да ги разберев да го напишат тоа на видно место, ама пак на трибини ќе се соберат 50 души и плус на некој ќе му ја усерат фасадата.
Можат да изнајмат некоја од илјадниците рекламни места низ градот ... каде ќе лепат обавестувања.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
@Acid
Ако не е целта да се генерализираат и навредуваат Комитите, се сложуваш ли кога ќе одам накај Гостивар да ти сликнам неколку графити со содржина Илирида па да ги објавиш на еден од најпосетуваните сајтови во Мк под наслов ,,дегенерици кои уништуваат фасади vol. 2" ?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
@Acid
Ако не е целта да се генерализираат и навредуваат Комитите, се сложуваш ли кога ќе одам накај Гостивар да ти сликнам неколку графити со содржина Илирида па да ги објавиш на еден од најпосетуваните сајтови во Мк под наслов ,,дегенерици кои уништуваат фасади vol. 2" ?
Секако. Прати ги на мејл, пиши текст, ќе го објавиме писмото.
Гледај да има што повеќе :)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
@Acid
Ако не е целта да се генерализираат и навредуваат Комитите, се сложуваш ли кога ќе одам накај Гостивар да ти сликнам неколку графити со содржина Илирида па да ги објавиш на еден од најпосетуваните сајтови во Мк под наслов ,,дегенерици кои уништуваат фасади vol. 2" ?
Јас прв ќе искритикувам. Само ти заврши ја таа работа :).
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Океј, ако одам деновиве ќе сликам :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
kreten2.jpg

Ама баш ме интересира како им функционира мозокот на кретениве што го уништуваат градот со шкртанициве...
„Еј брат, оваа година има да биде топ еј! Има цел град да го испишеме со спреј и ќе го напуниме цел стадион, мора сите да дознаат за дербито!“.

И некое чиче што живее во зградава цел радосен си вика: „Лееееј, дерби еј! Мора да се оди и да им ебеме матер на чкембариве!“ наместо „Да ви ебам копиљаците глупи праени со мочка, само што го офарбавме ѕидот“.

Не, сериозно, @Комита Ултрас, @Коњаникот Сабја, има шанса да одржите еден фин состанок и да им потенцирате на членовите дека нема да добиете +2000 души со натписиве? Освен контра-ефект, јас не гледам што друго би добиле со ова... Аман, не сме 1992. Барем сега може да се пишува на Фејсбук без да му ја уништиш на некого фасадата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom