Шкртање по ѕидови, уништување фасади...

Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.890
Ова е дело на поединци што купиле спрејови и шараат по ѕидови. Групата си има најава на јутуб каналот, постери и најава за на фејсбук. Секогаш сме се обидувале да укажеме дека треба да се прекине со ова и да се оди стриктно на уметност т.е. графити, пр. како тој во парк. И во мое мало врие од вакви натписи, а и насекаде. Единствено групата што има направено официјално беа шаблонските натписи: Добредојде Јохан, Македонија е со тебе, Скопје обединето за Вардар и Македонија слави, Вардар шампион.

Едноставно на некој личности неможе да им се укаже и продолжуваат да си тераат свој филм. Конкретно тој ѕид плаче да се нацрта убав голем графит, а не обичен натпис. Бар да беше некој калиграф, ама вака... У последно време сите графити што се направени се со дозвола од станарите со потпис и тој кај зоолошка е со дозвола. За вакви натписи немам коментар, освен да те поддржам дека ништо не се постигнува.
Не знам воопшто зошто и се повикува вака јавно, тој што знае за утакмицата знае и ќе дојде.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
taka dojdi vremeto,moderno vreme,a plus i na fasadata i se dava podobar smek koga ima nesto nacrtano :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.944
@Acid
Ако не е целта да се генерализираат и навредуваат Комитите, се сложуваш ли кога ќе одам накај Гостивар да ти сликнам неколку графити со содржина Илирида па да ги објавиш на еден од најпосетуваните сајтови во Мк под наслов ,,дегенерици кои уништуваат фасади vol. 2" ?
Мислам дека на нив со рамковен им е загарантирано да шкртаат кај што сакаат. Така да, барем од легален аспект, тука не гледам проблем.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
На времето 4то 5то одделение и јас шкртав, најчесто по објекти каде што веќе имаше други тагови и шкртаници, па да не дречи мојот, ама некој пат и на убаво окречено шарав, сега да се врати време не би го правел тоа, ама ете јбг во таа фаза на растење, тоа ми било кејф. Мама за таа цел, дур ми помине меракот, цели ѕидови дома ми одвојуваше, за да шкртам таму, наместо надвор, за да немам проблеми со полиција и слично. Но, помина таа фаза, сега кога ќе ми се шкртка нешто, исклучиво на лист хартија и тоа е тоа. Немам некоја потреба ниту пак желба со спреј во рака пак да шарам по улици. Ако некојпат пак ми дојде таква желба за цртање нешто надвор, тоа би го сторил во некој напуштен објект, куќа или фабрика, но тешко дека некогаш пак би ми дошло за тоа мерак. Сега после толку години, не ги оправдувам овие што шкртаат на свежо обелени фасади, но секако почитувам и ми е драго кога ќе видам убав графит да разубави некој објект,зграда,ѕид, не зборувам за графит како тие шкртаниците за европска унија, туку како на пример графитот на Вардар во парк, или пак тој златно дете беше за зависниците од хероин направен на кулата кај Телекабел градски ѕид, тој не знам дали уште постои, ми е обележје на Скопје и нешто што би ми било многу криво ако се искречи фасадата и исчезне графитот.
 
Член од
16 август 2015
Мислења
226
Поени од реакции
278
На времето 4то 5то одделение и јас шкртав, најчесто по објекти каде што веќе имаше други тагови и шкртаници, па да не дречи мојот, ама некој пат и на убаво окречено шарав, сега да се врати време не би го правел тоа, ама ете јбг во таа фаза на растење, тоа ми било кејф. Мама за таа цел, дур ми помине меракот, цели ѕидови дома ми одвојуваше, за да шкртам таму, наместо надвор, за да немам проблеми со полиција и слично. Но, помина таа фаза, сега кога ќе ми се шкртка нешто, исклучиво на лист хартија и тоа е тоа. Немам некоја потреба ниту пак желба со спреј во рака пак да шарам по улици. Ако некојпат пак ми дојде таква желба за цртање нешто надвор, тоа би го сторил во некој напуштен објект, куќа или фабрика, но тешко дека некогаш пак би ми дошло за тоа мерак. Сега после толку години, не ги оправдувам овие што шкртаат на свежо обелени фасади, но секако почитувам и ми е драго кога ќе видам убав графит да разубави некој објект,зграда,ѕид, не зборувам за графит како тие шкртаниците за европска унија, туку како на пример графитот на Вардар во парк, или пак тој златно дете беше за зависниците од хероин направен на кулата кај Телекабел градски ѕид, тој не знам дали уште постои, ми е обележје на Скопје и нешто што би ми било многу криво ако се искречи фасадата и исчезне графитот.
Aj neka ti se razbudi Pak taa zhelba , crveno zolta revolucija .
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Aj neka ti se razbudi Pak taa zhelba , crveno zolta revolucija .
Како мислиш? Не подржував боење од страна на шарените, ниту пак секакво шарање со политичка конотација или националистички пораки. Исто ми смета кога во автобус ќе видам "смрт за Каури" или "смрт за Албанци", не гледам зошто новиот автобус треба да се шкрта или гребе со клучеви. Не гледам каков знак на револт е боење на фасади, објекти и споменици, и тоа само на споменици со македонски личности од минатото, за да не се налутат идните потенцијални коалиционери партнери од другата страна на реката. Настрана тој муабет, не подржувам никакво шарање, ниту пак револуција со шкртања и боења, има други подобри методи за искажување револт.
П.с. Се што шкртав порано беа мои тагови, никакви пораки или никакви политички работи немав оставено по ѕидовите.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom