Шизофренија

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Изгледа дека го имам секој можен симптом на шизофренија :(
Од денес не читам повеќе за оваа болест...
Всушност, голем број од симптомите се слични со оние на депресијата а има некои слични и со ОСТРАКИЗАМ(copy/paste, sorry за големите букви).
Има некои симптоми или некој тест нешто да се потврди сигурно дали е шизофренија или не?
И што превзеде за да се смениш..
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Изгледа дека го имам секој можен симптом на шизофренија :(
Од денес не читам повеќе за оваа болест...
Всушност, голем број од симптомите се слични со оние на депресијата а има некои слични и со ОСТРАКИЗАМ(copy/paste, sorry за големите букви).
Има некои симптоми или некој тест нешто да се потврди сигурно дали е шизофренија или не?
Ова што си го напишал испаѓа како она откако прочитав дека алкохолот е штетен, престанав да читам
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.389
Ова што си го напишал испаѓа како она откако прочитав дека алкохолот е штетен, престанав да читам
Не така! Мене ми изгледа како сајберхондрик, остави го, нека не чита. Ако има шизофренија, неговите дома први ќе го приметат.
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Ова што си го напишал испаѓа како она откако прочитав дека алкохолот е штетен, престанав да читам
Не така! Мене ми изгледа како сајберхондрик, остави го, нека не чита. Ако има шизофренија, неговите дома први ќе го приметат.
Немајте гајле, го најдов тоа што го барав :)
По портали/форуми ако читаш изгледа слично со многу други болести, ама ако почнеш по стручна литература да бараш јасно се гледаат разликите.
П.с не било шизофренија :D
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.389
Немајте гајле, го најдов тоа што го барав :)
По портали/форуми ако читаш изгледа слично со многу други болести, ама ако почнеш по стручна литература да бараш јасно се гледаат разликите.
П.с не било шизофренија :D
Не било де, знам. :)
 

ʞönig

Миле... ми текна!
Член од
29 декември 2014
Мислења
131
Поени од реакции
614
If one parent is affected with schizophrenia the risk of heritability is about 13%.

Social isolation commonly occurs. Difficulties in working and long-term memory, attention, executive functioning, and speed of processing also commonly occur.
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
Тешки филозофски мисли, тврдоглавост до бескрај, повлечени, живеат во својот имагинарен свет, дискутираат за највеќе 2 теми, пореметени емоции, сопствени теории...

Искрено, во муабетов препознав најмалку тројца партиципанти на дискусиите на форумов, од кои едниот е веќе подолго време баниран (сега е писател и сеуште си го уредува блогот), а другите двајца сеуште се тука. Нека не влијае ова многу на понатамошната дискусија, само сакав да напоменам дека многу добар опис дадовте и двајцата.

Велите дека лековите помагаа. Какви лекови се користат?
Антидепресиви, седативи или?
[DOUBLEPOST=1489620509][/DOUBLEPOST]Антидепресиви, седативи, психоделија и контролирана терапија.[DOUBLEPOST=1489620607][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1489620675][/DOUBLEPOST]Еден ударац од Луси и сите стануваат бар привремено шизоидни и можат да видат за себе како тоа изгледа па некои и да увидат во соочување со тоа.
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2016
Мислења
45
Поени од реакции
82
Дали познавам некој, лично не познавам но на Али Ахмети од швајцарски психијатри му е дијагностицирана шизофренија. Ова го кажувам затоа што тој е јавна личност, во никој случај несакам ова да се сфати како навреда.
 
Член од
16 февруари 2018
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ме интересира дали знаете некој добар психијатар во Скопје?
Имам пријател на кој му е препишана дијагноза психотична епизода ама несака да оди во болница за да земе терапија, никако не можеме да го убедиме... па би ве замолила доколку знаете некој приватен психијатар да ми препорачате?
Ви благодарам!
Д-р Марцетиќ спрема главен влез на државна болница.[DOUBLEPOST=1518821972][/DOUBLEPOST]
Neznam vo koja tema beshe ali se vodese konverzacija za toa deka super inteligentnite se skloni kon sizofrenija. Moe razmisluvanje za toa e deka premnogu go razvivaat mozokot a duhovniot razvoj ni malku definitivno mislam deka poradi toj disbalans dobivaat teska bolest. Inache poveketo od super inteligentnite lugje se zatapeni vo naukata i mislat deka se so postoi e delo na naukata pa ima verojatnost posto se na povisoka svest da dobivaat kazna za toa.
Глупост . ,,КАЗНА‘‘ ...[DOUBLEPOST=1518822664][/DOUBLEPOST]Пред точно една година бев хоспитализиран од причина што избувнав на работното место и почнав да се однесувам невообичаено така што влегов во конфликт со колегите.
Читам по форумиве се пронаоѓам и можам да ја наречам како една епизода која траеше 3-4 дена.
На сето тоа му претходеше еден сон во кој еден гулаб влегува во мене и во еден момент телото како да го пролазија морници се разбудив и бев возбуден и малку уплашен. Ова си го протолкував како господова работа. Првиот ден по сонот како што Ви кажав избувнав на работното место и се скарав со дел од колегите од причина што сметав дека сакаат да ми наштетат а и делумно беше така и сега кога ќе се навратам.
Подоцна одкако бев примен во болница бев убеден дека не ми е ништо претходно се противев и по разговор со психијатар ми беше утврдена дијагноза АКУТНИ И ТРАНЗИТОРНИ ПСИХОТИЧНИ РАСТРОЈСТВА F-23 . препишани ми се следниве таблети : Risperidon, Biperiden, Loram i Mirtazapine Потоа одкако помина некој ден почнав да ја барам смислата за животот, изгубив концентрација неможев да ги извршувам секојдневните работи неможев да седам на едно место, имав неубави мисли (самоубиство и сл.) ми трепереше телото сето ова траеше до месец јули минатата година.
Во месец септември ми се укинаа дел од апчињата од месец Октомври пиев 1/4 Лорам и Каликста а од Декември само Каликста 1.
Последната дијагноза ми е F 32.0.
Исто така бев примен и два пати кај проф.Д-р Чиприганов направено ми е ЕЕГЕ првиот пат ми беше препишан Abilify а пред точно две недели повторно бев и ми е укажано да ги прекинам и Каликстата дека се било до мене го запрашав дали се работи за шизофренија ми се насмеја и ми рече ти си во заблуда каква шизофренија избриши си го тоа од главата и гледај да ги прекинеш и овие апчиња поскоро.

Последниов месец сум делумно добар, многу подобар од преходно единствен проблем ми е станувањето наутро изгубена ми е волјата сметам дека е депресија иако ми виси на глава дека се работи за шизофренија.

???
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Д-р Марцетиќ спрема главен влез на државна болница.[DOUBLEPOST=1518821972][/DOUBLEPOST]

Глупост . ,,КАЗНА‘‘ ...[DOUBLEPOST=1518822664][/DOUBLEPOST]Пред точно една година бев хоспитализиран од причина што избувнав на работното место и почнав да се однесувам невообичаено така што влегов во конфликт со колегите.
Читам по форумиве се пронаоѓам и можам да ја наречам како една епизода која траеше 3-4 дена.
На сето тоа му претходеше еден сон во кој еден гулаб влегува во мене и во еден момент телото како да го пролазија морници се разбудив и бев возбуден и малку уплашен. Ова си го протолкував како господова работа. Првиот ден по сонот како што Ви кажав избувнав на работното место и се скарав со дел од колегите од причина што сметав дека сакаат да ми наштетат а и делумно беше така и сега кога ќе се навратам.
Подоцна одкако бев примен во болница бев убеден дека не ми е ништо претходно се противев и по разговор со психијатар ми беше утврдена дијагноза АКУТНИ И ТРАНЗИТОРНИ ПСИХОТИЧНИ РАСТРОЈСТВА F-23 . препишани ми се следниве таблети : Risperidon, Biperiden, Loram i Mirtazapine Потоа одкако помина некој ден почнав да ја барам смислата за животот, изгубив концентрација неможев да ги извршувам секојдневните работи неможев да седам на едно место, имав неубави мисли (самоубиство и сл.) ми трепереше телото сето ова траеше до месец јули минатата година.
Во месец септември ми се укинаа дел од апчињата од месец Октомври пиев 1/4 Лорам и Каликста а од Декември само Каликста 1.
Последната дијагноза ми е F 32.0.
Исто така бев примен и два пати кај проф.Д-р Чиприганов направено ми е ЕЕГЕ првиот пат ми беше препишан Abilify а пред точно две недели повторно бев и ми е укажано да ги прекинам и Каликстата дека се било до мене го запрашав дали се работи за шизофренија ми се насмеја и ми рече ти си во заблуда каква шизофренија избриши си го тоа од главата и гледај да ги прекинеш и овие апчиња поскоро.

Последниов месец сум делумно добар, многу подобар од преходно единствен проблем ми е станувањето наутро изгубена ми е волјата сметам дека е депресија иако ми виси на глава дека се работи за шизофренија.

???
Ништо не ти е...па и да ти се слушаат гласови и гледаат ствари не се плаши не се умира од тоа. Инаку обично се паѓа во депресија од одење во болница. Ни под разно да не си одел на психијатрија на клиника. Клиниката треба да се спали не се тачни тие таму. Ни лекарите ни болничарите...дали 2-3 нормални сестри имаат. Ако не си агресивен глупирај се дома ќе ти помине. И подалеку од свтари со кој можеш да се само повредиш. Најбољи лек е Заласта најмалку штетни ефекти има и не те прави зобми Арирприол е откачена ствар може агресивен да те направи. Само Заласта и нешто за спиење ако имаш проблеми со сонот...анти депресив не ги контам што зошто не даваат ама има шема. Како и да е Чиприганов е цар иди кај него. Подалеку од тие од клиника оној чакантиот од Неуромедика Чадловски...најголема будала во Македонија е тој ќе те отруе.
Како и да е релекс и се поминува.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
https://www.bridgestorecovery.com/blog/the-dangers-of-mental-health-misdiagnosis-why-accuracy-matters/

Magda is hardly alone in her experience of mental health misdiagnosis. A 2012 study by Bipolar UK, the Royal College of Physicians, and Bipolar Scotland found that “people with bipolar disorder wait for an average of 13.2 years before they are diagnosed, and often spend years receiving treatment for other conditions.” Of 706 people surveyed, only 15% received a prompt diagnosis, while 85% experienced diagnostic delay. “Most of those were wrongly told they had depression,” writes Denis Campbell for The Guardian. “Among the 85% whose diagnosis was delayed, 71% said that their symptoms had become worse as a result of receiving inappropriate treatment, such as antidepressants or sleeping pills.” As Suzanne Hudson, chief executive of Bipolar UK, says, “A delay of this length has a significant impact for individuals and families, with sometimes devastating consequences, as bipolar has the highest rate of suicide of any psychiatric illness.”

Of course, people with bipolar disorder are not the only ones vulnerable to misdiagnosis. “Misdiagnosis can happen with any mental health disorder,” says Gabrielle Moss, a writer for Bustle. “[For example], a 2009 meta-analysis of 50,000 patients published in the Lancet found that general practitioners only correctly identified depression in patients in 47.3% of cases.” Meanwhile, a 2008 study by researchers at the Brown University School of Medicine found that 57% of adults diagnosed with bipolar disorder did not meet diagnostic criteria upon more comprehensive diagnostic review. Aside from bipolar disorder and depression, some of the most frequently misdiagnosed mental health disorders include borderline personality disorder, ADHD, PTSD, and anxiety.

Само антидепресиви бајо мој :icon_lol:
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Д-р Марцетиќ спрема главен влез на државна болница.[DOUBLEPOST=1518821972][/DOUBLEPOST]

Глупост . ,,КАЗНА‘‘ ...[DOUBLEPOST=1518822664][/DOUBLEPOST]Пред точно една година бев хоспитализиран од причина што избувнав на работното место и почнав да се однесувам невообичаено така што влегов во конфликт со колегите.
Читам по форумиве се пронаоѓам и можам да ја наречам како една епизода која траеше 3-4 дена.
На сето тоа му претходеше еден сон во кој еден гулаб влегува во мене и во еден момент телото како да го пролазија морници се разбудив и бев возбуден и малку уплашен. Ова си го протолкував како господова работа. Првиот ден по сонот како што Ви кажав избувнав на работното место и се скарав со дел од колегите од причина што сметав дека сакаат да ми наштетат а и делумно беше така и сега кога ќе се навратам.
Подоцна одкако бев примен во болница бев убеден дека не ми е ништо претходно се противев и по разговор со психијатар ми беше утврдена дијагноза АКУТНИ И ТРАНЗИТОРНИ ПСИХОТИЧНИ РАСТРОЈСТВА F-23 . препишани ми се следниве таблети : Risperidon, Biperiden, Loram i Mirtazapine Потоа одкако помина некој ден почнав да ја барам смислата за животот, изгубив концентрација неможев да ги извршувам секојдневните работи неможев да седам на едно место, имав неубави мисли (самоубиство и сл.) ми трепереше телото сето ова траеше до месец јули минатата година.
Во месец септември ми се укинаа дел од апчињата од месец Октомври пиев 1/4 Лорам и Каликста а од Декември само Каликста 1.
Последната дијагноза ми е F 32.0.
Исто така бев примен и два пати кај проф.Д-р Чиприганов направено ми е ЕЕГЕ првиот пат ми беше препишан Abilify а пред точно две недели повторно бев и ми е укажано да ги прекинам и Каликстата дека се било до мене го запрашав дали се работи за шизофренија ми се насмеја и ми рече ти си во заблуда каква шизофренија избриши си го тоа од главата и гледај да ги прекинеш и овие апчиња поскоро.

Последниов месец сум делумно добар, многу подобар од преходно единствен проблем ми е станувањето наутро изгубена ми е волјата сметам дека е депресија иако ми виси на глава дека се работи за шизофренија.

???
Моето мислење сега не е исто со тоа од пред четири години.
 
Член од
16 февруари 2018
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ништо не ти е...па и да ти се слушаат гласови и гледаат ствари не се плаши не се умира од тоа. Инаку обично се паѓа во депресија од одење во болница. Ни под разно да не си одел на психијатрија на клиника. Клиниката треба да се спали не се тачни тие таму. Ни лекарите ни болничарите...дали 2-3 нормални сестри имаат. Ако не си агресивен глупирај се дома ќе ти помине. И подалеку од свтари со кој можеш да се само повредиш. Најбољи лек е Заласта најмалку штетни ефекти има и не те прави зобми Арирприол е откачена ствар може агресивен да те направи. Само Заласта и нешто за спиење ако имаш проблеми со сонот...анти депресив не ги контам што зошто не даваат ама има шема. Како и да е Чиприганов е цар иди кај него. Подалеку од тие од клиника оној чакантиот од Неуромедика Чадловски...најголема будала во Македонија е тој ќе те отруе.
Како и да е релекс и се поминува.
Немам проблеми со сонот, не сум агресивен одам кај Савеска Мирјана добра е жената она ме крена, пралелно и кај Марцеќиќ и Чиприганов.

Нема предавање...
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.954
Немам проблеми со сонот, не сум агресивен одам кај Савеска Мирјана добра е жената она ме крена, пралелно и кај Марцеќиќ и Чиприганов.

Нема предавање...
Веројатно во твојот случај се работи за една психотична епизода, без повторно јавување. Опушти се. Имај на ум дека психијатрите ни се дно.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Немам проблеми со сонот, не сум агресивен одам кај Савеска Мирјана добра е жената она ме крена, пралелно и кај Марцеќиќ и Чиприганов.

Нема предавање...
Супер психијатри имаш...само не се плаши не е страшно...трауми од психотична епизода е се. Најголем страв е да не се повтори кај сите. Битно е да се вратиш во нормални активности, најди си некое хоби, спорт итн да не те мачат трауми. Инаку задолжителна е психотерапија посебно на почеток без неа и ќе ти се повторува и почесто ќе ти се јавува. Најголем проблем на почеток е траумата која прави анксиозност и или депресија. Страшен проблем е стигмата која сам си ја наметнуваш и околината...некогаш се повторува некогаш не...обично првата е најгадна епизода после се прават одбрамбени механизми. Важно е да имаш безбедна околина и со разбирање за чудно однесување. Не е крај на светот не си ни прв ни последен ни нешто особено...знаат луѓе да забегаат во мистика и религија тоа е лошо може да ја влоши ситуацијата. Посебно ако не си природно таков.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom