ШТРАЈК СО ГЛАД ЗА НЕ МЕНУВАЊЕ НА НАШЕТО ИМЕ МАКЕДОНИЈА

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
И што ако се гладува кога никој не знае и не е наведено до каде треба да биде упатен повикот:

до ЕУ
до ООН
до Грција
до Владата

????

п.с нас никој не не тера да си го мениме името тоа е услов во случај ако сакаме да влеземе во ЕУ и НАТО...значи пак ќе речам штрајкот треба поубаво да ги дефинира целите!!!
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
мене не ми е јасно зошто штрајк со глад, во принцип штрајкуваш кога сакаш да добиеш права, а овака ти условно речено во својата земја го имаш правото, ама штрајкуваш со глад за да не го изгубиш....и до кога ќе штрајкуваш? нарочно ако никогаш не го изгубиш (смениш името)
На меѓународно ниво оспорено е правото на самоидентификација и самоопределување, што е едно од основните човекови права според Обединети Нации.
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Ovdeka nikoj ne svaka ustvari sto sakame da napravime so strajkot gledam i vi se cudam za sto vi sluzi mozokot ???

Ke strajkuvame so glad poradi nasite glupi politicari da znaat deka ima narod ovde vo ovaa drzava sto imeto i MAKEDONIJA im e nesto naj sveto sto go imaat vo zivotot i da im dademe jasna poraka deka nema da pominat lesno koj i da e , samo neka go cepni imeto neka si go polni grbot slama ke mu treba i napomenuvam KOJ I DA E POLITICAR bez razlika na partija .

--- надополнето ---

Neli gledate plus deka nikoj ne ne pocituva povekje nit EU , nit NATO nit OON i sto treba da napravime da smenime se sto e makedonsko za da clenuvame vo organizacii koi ne se znae dali utre ke opstanat ???
Sekoj koj e protiv MAKEDONIJA vo ovaa drzava moze slobodno da ja napusti .
 
T

Tetro

Гостин
Спасе, се убо. Ама, мислиш дека некој ќе се исплаши од твоиве зборови и гладувања?

Не би рекол. Ќе си останеш ненајаден и изнемоштен, и после пак ќе плукаш.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Има луѓе во Македонијава гладуваат повеќе време па ништо.


Може го кажал ова некој пред мене али не ми е гајле.
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Спасе, се убо. Ама, мислиш дека некој ќе се исплаши од твоиве зборови и гладувања?

Не би рекол. Ќе си останеш ненајаден и изнемоштен, и после пак ќе плукаш.
Ako se sobereme 100 000 veruvaj deka nema da e se isto barem ke se isplasat politicarite ako si go postavat prasanjeto sto ako ovaa masa narod pukne za kaj sme posle ... Nie ne sakame povekje DIPLOMATSKI odgovori so izvrtuvanje na odgovorite koi treba nie da gi znaeme , nie sakame da ni se kaze sve u oci za taka nareceniot SPOR SO GRCIJA ZA NASETO USTAVNO IME , sakame jasno i glasno da ni kazat dali moze ili nemoze vo EU i NATO da vlezeme kako MAKEDONIJA i MAKEDONCI , ako ne togas da go stavat imeto na REFERENDUM i narodot da se izjasni bidejki MAKEDONIJA ne pripaga ni na DPMNE ni na SDSM , MAKEDONIJA pripaga na sekoj graganin vo ovaa ubava i bibliska drzava .

Nie ne sakame da sme poltroni i mekoteli so svitkani kicmi i zemja i narod za potsmev vo svetot .

Ako ne primat vo EU i NATO pod imeto MAKEDONIJA i MAKEDONCI togas bi i rekol da na EU i NATO , a vo sprotivno neka se gonat u tri lepi pizde materine .... jas licno Makedonija ja gledam vo idnina pobliska do Turcija i Rusija odkolku do zapadot .
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Епа чим е таква работата,штом се спрема на големо...дајте седете дома и не се движете да ставиме по некое кило плус пред да почне штрајкот!:smir:
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Има луѓе во Македонијава гладуваат повеќе време па ништо.


Може го кажал ова некој пред мене али не ми е гајле.
I ako gladuvaat STO , NATO i EU li ke im dadat leb !!!! Naprotiv bratko cenite ke se krenat i togas uste povekje ke gladuvaat , e sega da ti kazam taze primer sto mene mi se desi skoro koga pravev muabet so edni slovenci koi zimaat prosecni plati vo Ljubljana ... mi vikaat deka sega ne samo sto nema kaj da ziveat i site se prinudeni pod kirija da bidat tuku i pari za leb ke snemaat uste malku , stan vo Sloovenija konkretno vo Ljubljana koj kostal okolu 60 000 evra pre EU sega kosta okolu 165 000 evra a platite im se zgolemile za samo 200 evra , epa sega ti vidi si malku kade ti e matematikata !!! I ne bdi ...

--- надополнето ---



--- надополнето ---

E ova e posebno video koe sakam site da go vidite !




Ajde da mu go odneseme ili dademe na Fuere da go vidi pred nasi oci i da dade komentar , da gi vide tie deca koi bosi begaat od grckite okupatori ... SAKAME za ova EU da ja kazni Grcija , PA NARODE na ovaa maka sto ja trpime od EU i NATO i uste da sakate i da clenuvate kaj niv bez identitet i IME togas site koj mislat deka imeto treba da se smeni pod itno da si vrzat jaze okolu vrat ili ako nemaat nie ke im dademe i btw koga go gledam videovo dusava mi treperi i neznam nasive politicari uste dali nemaat nauceno so kogo imaat rabota i so kogo pregovaraat .

--- надополнето ---



--- надополнето ---

Има луѓе во Македонијава гладуваат повеќе време па ништо.


Може го кажал ова некој пред мене али не ми е гајле.
Temen Kralu a za ovie lugje nekoj treba li da odgovara , ovie deca se nasi brakja i sestri .... ovie sto gladuvaat , gladuvaat poradi privatizacijata druze koja znaeme koj ja izvrsi i na koj NACIN !!!


Decava vo videovo da ne se najadeni i obleceni ili pak moze tebe ke ti se vidat deka se vo nekoj restorant a ???
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Спасо човеку од тебе нема спас. Не пишувај пост по пост, туку имаш измени копче. Само ми стига дека си ме цитирал...

И утре ке ти одговорам.
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Ova e zlocin i genocid za koja grcija doprva bi trebalo da odgovara .... jas mislam deka vreme e MAKEDONECOT da se krene od pepelta vo koja go nabuta komunizmot so perenje na pametot .

--- надополнето ---

Спасо човеку од тебе нема спас. Не пишувај пост по пост, туку имаш измени копче. Само ми стига дека си ме цитирал...

И утре ке ти одговорам.
od mnogu raboti koi skam da gi postiram se slucuva toa Sry za makata sto klikas na mousot Ok :)

--- надополнето ---

Za razlika na napateniot narod ovoj degenerik ne unisti i sega treba da gi briseme .... sto komunistite ni gi ostavija .


Neznam sto pravel narodot togas , ama sega nekoj vakva izjava da dadi mislam ...... posledna ke mu bidi .
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Го ценам тоа што го прави човеков, но се сложувам дека треба многу подобро да ги формулира целите на штрајкот со глад.

Имено, треба да е насочен кон нешто конкретно, за да се добие нешто возврат доколку го прекине.

Најдобро би било да упати барање до Бан Ки Мун и ООН како институција и да им каже дека ќе сносат кривица за неговата смрт затоа што му го ускратуваат основното право на само-идентификација. Нешто во тој стил.

Вака како што е работава, многу генерално настапува.
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Jas ne bi strajkuval so glad, ima pobezboni resenija, odenje pred sobranie i nakloci i vlast i tie od opozicija sto pregovaraat za ime, i normalno prekin na pregovori.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
со ова имево преку .!. искрено... ептен почнаа да се замараат сите со името и ќоро и сакато и тој шо се разбира и тој шо не се разбира.. и 7 годнишни деца го тупат со името ова името она.. гревота за децата..

П.С Ѓорѓи.. искрено кажи ми дали мислиш дека некој го заболе дали ти или ја или билоо кој ке штрајкува со глад?
точно, ги здоболе нештото овие организации и држави
до ЕУ
до ООН
до Грција
до Владата
што некој ќе штрајкува во Македонија...макар и да се самозапали.

Јас, Филев Ѓорги, поради непочитување на моите основни човекови права за самоопределување од страна на меѓународните организации, се одлучив на штрајк со глад.
ако не е проформе...некако нејасно го пишал до кого е адресиран овој револт -до владата, меѓународн. институции, јужните...? Штрајк со глад ретко се организирал и скоро воопшто не успевал, а се организирал воглавно за внатрешни проблеми.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Сум рекол, и пак ќе кажам. Има решение, за се. Треба воља.

Ни бараа визи? И ние ќе им бараме, но не...кај нас секој влегуваше како што ќе му се дигне.
Ембарго? Но проблем. Нема ни вие низ Маќедонија да поминете.
Вето во Нато? Но проблем, Окта охи...вратете им го на народот. Космофон охи... затворени граници. Реално... ќе го попушат, колку и да се појаки (хах) на економски план, географската положба ни е толку убава, што сакале нејќеле преку нас ќе идат... Но, ние сме само патриоти на форум, и пред избори... отаде, тури му пепел на муабетов со штрајк, Ѓорѓи, те жалам. Убава цел, но за неубави луѓе. Господ нека ти е на помош.
 

psycho.O

Psy-Виолинист.
Член од
26 декември 2008
Мислења
11
Поени од реакции
1
Добро е, момци. Ќе испадне дека во секој пост ја спомнувам Америка, ама така испаѓа. Кај што сум сега (Флорида), првиот ден во школо сите ученици ме прашуваа од кај сум. (exchange student sum)
Кога ќе им спомнев МАКЕДОНИЈА, дечките знаеа! Но во кој смисол знаеа?

- Isn't that Greece?
- It's somewhere near Greece, right?
- So you're a Greek?

Професорите го викаа ова :

- Oh yes, FYROM.
- I thought you were Greece.

Некои постари луѓе знаеа за спорот со Грција, знаеа дека сме МАКЕДОНИЈА, а не FYROM. Знаеа за спорот со Косово, и за војната.

Важно шо се секирате, оваа година има да ја прославиме Македонија во Флорида :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom