ШТРАЈК СО ГЛАД ЗА НЕ МЕНУВАЊЕ НА НАШЕТО ИМЕ МАКЕДОНИЈА

Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Јас, Филев Ѓорги, поради непочитување на моите основни човекови права за самоопределување од страна на меѓународните организации, се одлучив на штрајк со глад.

Јас сум Македонец, сите мои предци биле Македонци, мојата држава - татковина се вика Македонија, тоа е факт којшто не може и не смее да се промени.

Да се собереме сите заедно, да се сплотиме и да си го зачуваме нашето вековно име Македонија, нашиот идентитет, чест и достоинство.

Тоа се работи за коишто не може да се преговара.

Ги повикувам сите Македонци, овде во Македонија и ширум светот, да ни се придружат во овој наш штрајк со глад, по своја волја, со единствена цел - неменливост на нашето име Македонија.

Воедно, ги повикуваме и сите оние кои ќе изразат добра волја, на кој било начин да го помогнат овој штрајк со глад.

Планирани термини за одржување на штрајкот:
(Точните датуми и локации дополнително ќе бидат соопштени во медиумите и сите заинтересирани благовремено ќе бидат информирани)

Ноември/декември 2010 - Предупредувачки штрајк со глад од 24 часа само во Скопје;
Февруари/март 2011 - Предупредувачки штрајк со глад од 48 часа во секоја општина во Македонија;
Јуни/јули 2011 - Штрајк со глад без ограничување во секоја општина во Македонија и организирање на Македонците во дијаспората.
Во овој штрајк можат да се вклучат сите, без разлика на пол, вера и нација, со наполнети 18 години.

За било какви информации или коментари, пишете на kontakt@strajk.mk .

За пријавување и учество во штрајкот со глад кликнете овде.


http://www.shtrajk.mk/
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
со ова имево преку .!. искрено... ептен почнаа да се замараат сите со името и ќоро и сакато и тој шо се разбира и тој шо не се разбира.. и 7 годнишни деца го тупат со името ова името она.. гревота за децата..

П.С Ѓорѓи.. искрено кажи ми дали мислиш дека некој го заболе дали ти или ја или билоо кој ке штрајкува со глад?
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Не се глупсти, некој мора да направи подвиг, преку к*р од луѓе што се прават паметни само по форуми и вебстрани, и седат дома со крстот на чело! Секоја чест Ѓорги...
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
човеков да не е биоенергетичарот? или станува збор за некој друг?
 
T

Tetro

Гостин
Не се глупсти, некој мора да направи подвиг, преку к*р од луѓе што се прават паметни само по форуми и вебстрани, и седат дома со крстот на чело! Секоја чест Ѓорги...
Не не не , и јас сакам да се направи нешто да се дојде до заеднички решенија, ама треба да сватиме дека не зависи од народот или штрајк со глад на народот е стварно ГЛУП ПОДВИГ за решавање на спорот со името...

Спорот не е настанат од народот, туку од властите. Грците немаат забелешки околу името, имаат проблем со цела нација.

А, дека некој нема да јаде, никој во светот нема да се замара за него, ќе те охрабруваат и ќе те тапшаат по рамо и ќе ти викаат дека си добар. Па, до кога ќе се насмевнувате додека ве тапшаат по рамо?
 
Член од
4 август 2010
Мислења
318
Поени од реакции
188
Не се глупости, со подршка на некои медиуми (по можност странски) би се испратила добра порака - само да има добри организатори и претставници кои јасно ќе го покажат нашиот став.
Со нашата пасивност можеме само да загубиме, со активност можеме само да добиеме. До сега во нашата историја се покажало дека сме офци за стрижење - а дур има офци, некој ќе има волна.
Треба да се излезе за да не се дозволи истата грешка од пред 17-18 години - барем ќе знаеш дека си пробал да смениш нешто.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Добро ова стана мода или што ? Секој еден кој стигне во името на името и човековите права: концерт, песни, штрајкови, протестни писма итн.
А кога некој ќе спомене бојкот на грчки фирми и банки е тогаш сите почнуваат да ама другите ама економијата ама ова она . И на крај сите на солун во шопинг на одмор во грчка.

Бојкотирајте им ги фирмите тука , блокирајте ја окта и секоја важна грчка фирма. Корпорациите ја држат грција и владата во скут, има експерсно да се реши името чим ќе почнат да јадат загуби .
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Добро ова стана мода или што ? Секој еден кој стигне во името на името и човековите права: концерт, песни, штрајкови, протестни писма итн.
А кога некој ќе спомене бојкот на грчки фирми и банки е тогаш сите почнуваат да ама другите ама економијата ама ова она . И на крај сите на солун во шопинг на одмор во грчка.

Бојкотирајте им ги фирмите тука , блокирајте ја окта и секоја важна грчка фирма. Корпорациите ја држат грција и владата во скут, има експерсно да се реши името чим ќе почнат да јадат загуби .
Това са единствените методи,които има вероватност да дадат резултат. Сопри им премина,сопри им бизнеса,нека трпат загуби.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да и целото македонско население вработено во фирмите да трпи загуби а? Да не се оди таму на шопинг и одмор ептен помалку ќе имаат приход.

И не му викајте на човеков попаметно ти е ова, попаметно она, зборувачи има многу.
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
16
Поени од реакции
2
И што ќе постигнеш како умреш од глад? Во Бугарија ќе пишува во некоја печатена медиум "Македонец умре од глад за да не му го променат името.

И ќе има 50 надразнување коментари од ваков вид на "тој колку е досадна", "теја се многу миење" и неколку с'жалителни "ццц колку им е миење мозокот на проблеми и ако знае за каква глупост умрел"

--- надополнето ---

Ако ти умреш од глад јас пак ќе умрам од глад да не ми велите Татар :oeoeoe:
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
И што ќе постигнеш како умреш од глад? Во Бугарија ќе пишува во некоја печатена медиум "Македонец умре од глад за да не му го променат името.

И ќе има 50 надразнување коментари од ваков вид на "тој колку е досадна", "теја се многу миење" и неколку с'жалителни "ццц колку им е миење мозокот на проблеми и ако знае за каква глупост умрел"

--- надополнето ---

Ако ти умреш од глад јас пак ќе умрам од глад да не ми велите Татар :oeoeoe:
Ti idi leci se naj pameto ke ti bide , jas sum za strajk za da pravime problemi da ja kamenuvame zgradata na EU vo Skopje da go fatime Fuere i da go rastrgenem na parcinja , jas sum za ova !
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Да и целото македонско население вработено во фирмите да трпи загуби а? Да не се оди таму на шопинг и одмор ептен помалку ќе имаат приход.

И не му викајте на човеков попаметно ти е ова, попаметно она, зборувачи има многу.
Французите и Грците се глупи нели? Ние сме попаметни...

Французите ја блокираа цела франција за правата , ѓубре им се трупа по градовите стигна до точка на биохазард . Државата губи милиони ако не и билиони евра ама око не им трепна . Така се добиваат било какви права.
Грците се во невојла блокираа се живо и диво , ја уништија туристичката сезона , трпеа загуби која се брои во милиони.

Плус грчките власти ни блокираа бизниси, транзити , тормозеа камионџии никој не мрдна само мрчење и протест нота. Ко демек ќе реши нешто.
Грците вадат леб од наши луѓе кои ги третираат како робови. Да видиш кога ќе им блокираш и грчки банки и се како се се решава за секунд . Не можат да си дозволат повеќе загуби финансиски .
Како бе можат Грците , Германците, французите војски викаа бе за да ги дигнат протестите. Ние отупевме за името и единствена шанса и начин да се избориме за нашите права одговорот: ќе губиме работни места.
Веќе губиме грците блокираат на секој начин македонски фирми поради конкуренција .

Македонче трпи си :tapp:
Наведната глава сабја не сече ... мене некако ме заболе вратов.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
јас не сум сигурна дали е она "за идеале гину будале" на сила, ама ако не е гомнојадец, секоја му чест!

Сигурно и него не го боли стапот дали некој ќе праша за него, ако се води пи слобода или смрт! Е тоа е порака, во некоја европејска тиква ќе влезе, во некоја не...

Тој како поединец направил нешто! Глупо, смотано не е важно, важно не млати слама за кој е колку ретардиран и лоботомиран, а кој паметен и интелигентен! Со име и презиме! Тој сум бе - Македонец!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom