Чудо во црквата Свети Димитрија- фреските „крвават“ и сами се чистат

  • Креатор на темата Паган-др
  • Време на започнување

wqx

Член од
12 април 2012
Мислења
49
Поени од реакции
36
Зошто ако не верувам во "чудово" веднаш констатирате дека сум атеист? Верник сум, ама ова е смешно. Крај краева, нема никаква снимка која покажува како тоа магично светнуваат ореолите. Значи јас сега можам дома да си избелам ѕидовите со поликолор и да речам еј сами ми се избелија. Кој ќе докаже? Ќе ми доаѓате дома да се воодушевувате? Мислам, стварно глупости. Ете и мислење од зографи значи што цел живот тоа го работат ви оставив дека нема ништо чудесно, дури и од професорка на ФЛУ дека тоа се чисти со ебана дестилирана вода и крпа.
Ебате народот што толку лесно можеш да го изманипулираш и да изнудиш пари од него, наместо да се превземе нешто и да се крене гласот во однос на реалните проблеми, како на пример тоа што едно јајце е ебени 10 денари што никогаш не било, макар и пред Велигден! Тоа што цените на горивата растат со брзина на светлината. Не, за тоа на никој не му е гајле, плускаат брате пари во Црквана сега, ебате простиот народ:facepalm:! Да му се згади на човек воздухот да го дели со такви:sick:
освен БРАВО незнам што би додала !!!
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
823
Поени од реакции
833
Секој ден милион деца умираат од глад, ама сепак наместо чудо да се случи со тоа што ќе се смени тоа за миг, сепак нешто се случи во Македонија, и Македонците како "избран" народ. Се исчистија фреските.....
Сепак дали чудото може да го видат само тие што имаат 500 денари, а што е со оние кои немаат што да јадат, како ќе влезат тие за да бидат блиски со бога и со тоа чудо?
Исус дали наплаќал кога ги правел чудата и го лекувал народот?
Според протојерејот Африм, црквата ќе биде отворена 24 часа на ден, а влезниците за сите оние кои ќе сакаат да го видат г. г. г. Стефан се наплаќаат по 500 денари од човек. За деца до десет годишна возраст и за лица постари од 60 години влезот е 250 денари
Верувам во Бог , но верувам и во науката, и мене искрено ова ми делува на материјалистичка превара, имам и некоја моја теорија.
Ај да имавме некоја саглам црква и управување, али во Македонија, црквата на секој начин гледа како да заработи во поголемите градови, додека во изолираните места, малку работите се свртени кон црковното а не кој материјалистичкото.

Науката сепак вели дека дури и при самото правење на фреските, хемијата игра голема улога, во целата процедура на правењето на фреската, вар гипс, цртање,боење, сушење...
Во процедурите се употребуваат соединенија и некои од нив се:
SiO2
CaO
H2O
Ca(OH)2
CO2
CaCO3

Како за правење така и за одржување на уметничките дела има трикови.
Хемиски продукти добиени како резултат на одредени реакции и овозможуваат фасцинантен ефект и чистење на остарени остатоци од уметност.

Отворете го прикачокот, на интернет има сигурно многу материјал за одржување, па дури и санација на ептен стари уметнички дела
 

Attachments

С

Само Човек

Гостин
Зошто ако не верувам во "чудово" веднаш констатирате дека сум атеист? Верник сум, ама ова е смешно. Крај краева, нема никаква снимка која покажува како тоа магично светнуваат ореолите. Значи јас сега можам дома да си избелам ѕидовите со поликолор и да речам еј сами ми се избелија. Кој ќе докаже? Ќе ми доаѓате дома да се воодушевувате? Мислам, стварно глупости. Ете и мислење од зографи значи што цел живот тоа го работат ви оставив дека нема ништо чудесно, дури и од професорка на ФЛУ дека тоа се чисти со ебана дестилирана вода и крпа.
Ебате народот што толку лесно можеш да го изманипулираш и да изнудиш пари од него, наместо да се превземе нешто и да се крене гласот во однос на реалните проблеми, како на пример тоа што едно јајце е ебени 10 денари што никогаш не било, макар и пред Велигден! Тоа што цените на горивата растат со брзина на светлината. Не, за тоа на никој не му е гајле, плускаат брате пари во Црквана сега, ебате простиот народ:facepalm:! Да му се згади на човек воздухот да го дели со такви:sick:
еве раче ,ме поштеди од куцање.Делумно го делиме мислењето, само шо не јадам јајца и немам кола. Добра ноќ
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Факт е дека во случајов, засега нема одговор од науката...
Освен лековерни теории дека со дестилирана вода се враќал "сјајот" на боите на фреските.
И порано немало одговор од науката за громовите и дождот, па луѓето што живееле тогаш верувале дека се чуда направени од божествата во кои верувале.Денес тоа ни е чудно и се смееме на самата помисла на тоа дека дождот е Божја појава...
 
I

Ilindenka

Гостин
...ако ти веруваш дека те создал Исус јас повеќе ја подржувам теоријата дека сме настанале од мајмуни ...
--- надополнето: 13 април 2012 во 00:17 ---
Не пукна со тоа дека "веруваш" во наука... и не се сомневам во тоа, чим ти така велиш. Ама пак за некој што толку верува во наука, многу слаби познавања имаш од истата. Имено, теоријата дека сме настанале од мајмуни, НАУКАТА ја отфрли.
Жал ми е што баш јас се погоди да те информирам дека теоријата која ја поддржуваш си замина од овој свет. Мое сочувство!
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Не пукна со тоа дека "веруваш" во наука... и не се сомневам во тоа, чим ти така велиш. Ама пак за некој што толку верува во наука, многу слаби познавања имаш од истата. Имено, теоријата дека сме настанале од мајмуни, НАУКАТА ја отфрли.
Жал ми е што баш јас се погоди да те информирам дека теоријата која ја поддржуваш си замина од овој свет. Мое сочувство!

Ма немој? а црнците што личат на мајмуни не се доказ?
 
I

Ilindenka

Гостин
Според протојерејот Африм, црквата ќе биде отворена 24 часа на ден, а влезниците за сите оние кои ќе сакаат да го видат г. г. г. Стефан се наплаќаат по 500 денари од човек. За деца до десет годишна возраст и за лица постари од 60 години влезот е 250 денари
Каде протојерејот го изјавил ова? Имаш линк од некој клип?
--- надополнето: 13 април 2012 во 03:10 ---
Ма немој? а црнците што личат на мајмуни не се доказ?
Ова требаше смешно да ми биде? Или сериозен си?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Каде протојерејот го изјавил ова? Имаш линк од некој клип?
--- надополнето: 13 април 2012 во 03:10 ---


Ова требаше смешно да ми биде? Или сериозен си?
па зашто се мразат црнци и белци? мислиш ради поради бојата на кожата? си гледал филмот The Prophecy, кога ќе му рече дека ги мази мајмунските луѓе? Го змеав приемр филмот затоа што би по религиски пат англеите кои се противат на бога ги мразат мајмунските луѓе.

http://www.imdb.com/title/tt0114194/
 
I

Ilindenka

Гостин
па зашто се мразат црнци и белци? мислиш ради поради бојата на кожата? си гледал филмот The Prophecy, кога ќе му рече дека ги мази мајмунските луѓе? Го змеав приемр филмот затоа што би по религиски пат англеите кои се противат на бога ги мразат мајмунските луѓе.

http://www.imdb.com/title/tt0114194/
Јасно е дека ти своите знаења ги црпиш од филмови и бидејќи јас моите не ги црпам од истите, сметам дека немам што повеќе да дебатирам со тебе.
Еве едно "Ми се допаѓа" ти стегнав. Чисто онака од кеиф - да не се навредиш од моето мислење дека познавањата не ни се на исто ниво.
--- надополнето: 13 април 2012 во 03:27 ---
За крај, нешто адекватно на темата, всушност на постовите во истата, а во пресрет на утрешниот ден:

"Oче, прости им зашто не знаат што прават"
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Јасно е дека ти своите знаења ги црпиш од филмови и бидејќи јас моите не ги црпам од истите, сметам дека немам што повеќе да дебатирам со тебе.
Еве едно "Ми се допаѓа" ти стегнав. Чисто онака од кеиф - да не се навредиш од моето мислење дека познавањата не ни се на исто ниво.
--- надополнето: 13 април 2012 во 03:27 ---
За крај, нешто адекватно на темата, всушност на постовите во истата, а во пресрет на утрешниот ден:

"Oче, прости им зашто не знаат што прават"
Филмот како пример реков дека таму таа омраза помеѓу ангелите и мајмуните - луѓето е најдобро опишана. Ако си го гледал филмот да ти стане јасно.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Зошто ако не верувам во "чудово" веднаш констатирате дека сум атеист? Верник сум, ама ова е смешно. Крај краева, нема никаква снимка која покажува како тоа магично светнуваат ореолите. Значи јас сега можам дома да си избелам ѕидовите со поликолор и да речам еј сами ми се избелија. Кој ќе докаже? Ќе ми доаѓате дома да се воодушевувате? Мислам, стварно глупости. Ете и мислење од зографи значи што цел живот тоа го работат ви оставив дека нема ништо чудесно, дури и од професорка на ФЛУ дека тоа се чисти со ебана дестилирана вода и крпа.
затоа имаше слики пред и потоа и изјави од очевидци дека пред нивни очи се случувало тоа ...

а ако се чистело како исчистиле со дестилирана вода ... нели секој ден се повеќе имало исчистени ...
 

wqx

Член од
12 април 2012
Мислења
49
Поени од реакции
36
Не пукна со тоа дека "веруваш" во наука... и не се сомневам во тоа, чим ти така велиш. Ама пак за некој што толку верува во наука, многу слаби познавања имаш од истата. Имено, теоријата дека сме настанале од мајмуни, НАУКАТА ја отфрли.
Жал ми е што баш јас се погоди да те информирам дека теоријата која ја поддржуваш си замина од овој свет. Мое сочувство!
хахаха многу ти благодарам ме просветли ...
 
Член од
11 септември 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
па зашто се мразат црнци и белци? мислиш ради поради бојата на кожата? си гледал филмот The Prophecy, кога ќе му рече дека ги мази мајмунските луѓе? Го змеав приемр филмот затоа што би по религиски пат англеите кои се противат на бога ги мразат мајмунските луѓе.

http://www.imdb.com/title/tt0114194/
хахаха смешен си :/ кога ќе му рече дека ги мрази мајмунските луѓе хаха кое одделение си :S и престани да гледаш фантазија :)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Не пукна со тоа дека "веруваш" во наука... и не се сомневам во тоа, чим ти така велиш. Ама пак за некој што толку верува во наука, многу слаби познавања имаш од истата. Имено, теоријата дека сме настанале од мајмуни, НАУКАТА ја отфрли.
Жал ми е што баш јас се погоди да те информирам дека теоријата која ја поддржуваш си замина од овој свет. Мое сочувство!
Жал ми е што баш јас се погодив да те информирам:LOL::cool: .... но теорија дека сме настанале од мајмуни никогаш ни немало... постои теорија дека ние и мајмуните имаме заедничко потекло.....

Се надевам дека овој апдејт ќе ти биде корисен!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom