Чудо во црквата Свети Димитрија- фреските „крвават“ и сами се чистат

  • Креатор на темата Паган-др
  • Време на започнување

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Оф леле мори мајко фотошоп било.Ај јас денес после работа кога ќе си одам накај дома ќе проверам дали во црквата има камера или не,па ќе ти ја сликам и ќе ти поставам слики.Ама смисли до вечер друг одговор.
Ма се е тоа фотошоп...И мерцедесот на дедо Стефан е фотошоп...Јадниот живее ептен скромно, вози стокец од `78, али клетите атеисти го фотошопирале во мерцедес од сто илјади евра...И тоа црковните ценовници се исто фотошоп...

Не знам за вас, али ја дефинитивно верувам во чудово.
Чудото постои и сака да ни порача дека треба да и бидеме слепо покорни на власта, која е од Бога дадена, да го укинеме зонското кај Св.Димитрија, да оставаме што повеќе пари по иконите и да им ги зголемиме платите на поповите...
Еве јас сеа ќе идам у црква да остаам некое петстотче...
 
M

Moon Child

Гостин
Еве како што реков, правев муабет со братучедка ми и ја прашав што мислат они за чудово. Она е студентка на Ф.Л.У.




vaka sea ........ ima mnogu ........
cekaj samo da go napisam referatot


prvo za vestite ke ti kazam so primetiv koga davaa pa toa postrucnoto so go znaeme nie umetnicite


na vestite koga davaa ne znam dali primeti ama popot tepkase koga zboruvase... posle toa gi dadoa u kadar popot i vladikata i popot go dadoa kako go pogledna vladikata i odma posle toa mu se nasmevna i mu namigna
baska i so kaza deka ne idele vernici poslednite godini vo crkvata i sea kako da privlecat lugje ajde sega ke kazuvame deka se pojavilo "cudo" ...... druga rabota za ona strucnoto
jas bas vcera imav predmet restavracija i profesorkata ja prasav so misli za "cudoto"
i ona mi rece deka freskite bile naslikani vo 60tite god so znaci se novi i nema potreba od restavriranje i poradi toa so se novi vo tekot na ovie god. tie stanale temni samo od cadot od svekite i od prasinata
a toa vika ona moze da se iscisti samo so destilirana voda i krpa
nisto drugo


mama i tato mi kaza deka pred 4 god vo crkva vo Кocani kaj so slikal tato ikoni imalo stari freski
i klisarite samo so voda i krpa gi iscistile i odma svetnale a baska tamu bile i vladikata i drugi popovi so znaci vladikata e zapoznaen so toa kako se cistat
samo so oni togas ne viknale mediumi

oni gi cistele samo za da im bidat cisti a ne za da ide narod kako so e slucajov so sv. dimitrija
 
I

Iblis

Гостин
Еве како што реков, правев муабет со братучедка ми и ја прашав што мислат они за чудово. Она е студентка на Ф.Л.У.
Ако ви го чуе владиката муабетов, прво ќе ве екскумуницира од пресветата исконска божја ветена *вметни рандом придавка* МПЦ, пред сите македонски медиуми!
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Sealed in trust , faith and truth !

Imajte verba vo Bog.
ЈАС ИМАМ
Доста беше мислам за овој случај,нас не мачат и поважни работи
сега да се свртиме кон нашите празници што следуваат и да ги
дочекаме како треба и како не учеле нашите родители и вера.

Прочитајте и за нашата црква Св. Спас и таа е малку посетена
а се наоѓа веднаш над Еврејско маало до тврдината Кале
во темата Бугарските зверства врз Македонскоит отпор-стр.32
 

wqx

Член од
12 април 2012
Мислења
49
Поени од реакции
36
Најнова вест во врска со настанов...
Невидливи честички за човечкото око во Свети Димитрија
Дека навистина нешто необично се случува во храмот Свети Димитрија покажува и ова видео поставено на Јутјуб вчера.
-Чудесна илуминација на иконите во Свети Димитрија во Скопје. Чудни честички пловат пред објективот, невидливи за човечкото око, вака креаторот го опишува ова видео поставено на Јутјуб.
Чудото во „Св. Димитрија“ се појави на празникот Цветници. Фреските во црквата, на кои со години се таложеше чадот од свеќите и кандилата почнаа самите се прочистуваат и да ја добиваат својата природна боја.
Ваков феномен претходно е забележан само во Русија во 30-те години од минатиот век, кога во една црква почнале да се враќаат природните бои на фреските и иконите.
извор
http://www.kurir.mk/makedonija/vesti/67459-VIDEO-Nevidlivi-cesticki-za-coveckoto-oko-vo-Sveti-Dimitrija
А што е уште побизарно пред некој ден истите овие честички ги забележав и на мојата камера,во мојот дом додека ја снимав дневната соба кај што ми стојат иконите,omg i'm scared:eek:
Народов у свашта верува !!!
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063

У САД емигрирале невидливите честички A.K.A. orb-ови :O :O :O

Сега се е можно !!! СДСМ побрзо покај се додека е време !! :вонзем:
 

wqx

Член од
12 април 2012
Мислења
49
Поени од реакции
36
Имајте верба во бог , а тој истиот вели дек бог е во секој од нас ... ;)
 

wqx

Член од
12 април 2012
Мислења
49
Поени од реакции
36
kako toa vo tebe? velish deka Bog e vo tebe, posle deka veruvash vo sebe/tebe, neshto, kako.
Не го реков јас тоа ...бог вика дека е во секој од нас ...јас не верувам во ништо освен во себе ! Не верувам во бог ...ако сакаш подиректен одговор
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Факт е дека во случајов, засега нема одговор од науката...
Освен лековерни теории дека со дестилирана вода се враќал "сјајот" на боите на фреските.
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Факт е дека во случајов, засега нема одговор од науката...
Освен лековерни теории дека со дестилирана вода се враќал "сјајот" на боите на фреските.
А вашио аргумент е : Чудо е !
Од дека , шо како , не е важно , важно Чудо е !

...:нинџ:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom