Чудни приорирети?

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Во последно време се почесто забележувам малку чудни приориритети кај луѓето во споредба со целите кои сакаат да ги постигнат. Не, велам дека оваа појава не била присутна и претходно, но јас ја забележувам во последно време. Па така многу често ги забележувам следните апсурди:

  • сакаат да успеаат во животот, а не сакаат да работат (јас не сум сретнал некој да успее без разбота)
  • направиле 25 години и сеуште единствената работа со која цел ден се занимаваат е сексот вечер, со кого, каде и зошто (нели е малку незрело ова?)
  • врвот во кариерата на 25 години им е сепарето и флашата вечер во диско
  • сакаат да изградат кариера, а секоја втора слика на kadevecer е нивна. не заборавија дека помина модата на ноќните галерии?
  • сакаат да станат нешто во животот, а целиот ден се замараат со туѓите животи
  • малку работат, а сакаат да имаат многу пари
  • тешко седнуваат да размислат, а сите сакаат да станат бизнисмени (со туѓа идеја)
  • сакаат да и помагаш, а ретко можеш да најдеш човек да ти помогне. сакаат многу да земат, а малку да дадат.
Што мислите вие за ова?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Кај машките секогаш ќе најдеш ливче во џебот од некоја кладионица.
Кај женските секогаш ќе најдеш во ташна обавезно кармин и дурех.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.040
Поени од реакции
950
земаат кредити чисто без цел тие што работат,дел од нив што ги познавам, без никаква цел,чисто онака да имааат повеке за да си купат пример,,оригинал адидас патики...
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Се е тоа до воспитувањето и буквално кажано разгалувањето од дома. Отсекогаш сум забележувал за оние со кои се дружам кој колку прави сам нешто по дома, а на кој се му прават мајка, татко, баба и сл (зборам за мали работи како земање чаша вода, за поголеми да не збориме). Сите оние што биле, чекај јас ќе ти донесам, чекај баба ќе ти даде да јадеш итн. сега се во дадениот опис и сакаат се, а очекуваат тоа да им падне од небо. Тие што како деца биле воспитувани дека кога ти се пие вода, стануваш и си земаш и кога ти се јаде, не ја тераш баба ти да прекине што и да прави друго за тебе да ти направи сендвич, туку сам си го правиш, не се занесуваат дека ќе успеат без работа. Истите многу полесно си поставуваат одредена цел и работат за да ја остварат.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Жално е што приоритет стана и лајковите на фб, па така они се подготвени да менуваат слика секој ден за после пак да ја вратат таа на која и собираат лајкови, да се означуваат сто пати само со цел да се појави таа слика повеќе пати на насловна за повеќе да ја видат и да и стаат лајк, па девојчињата подготвени се и телото да си го рекламират само за лајкови, фактички подготвени се да се ебат у гз за нешто што ништо во животот не им значи, само бруки во очите на другите :(
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Треба да се читаат повеќе книги и повеќе да се проучува животот во позитивна смисла и да се пронајдат сите во природна форма на живот како единка, а не како маса. Тие со лоши принципи функционираат според тезата: Мајмунот прави тоа што ќе види.
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Кај машките секогаш ќе најдеш ливче во џебот од некоја кладионица.
Кај женските секогаш ќе најдеш во ташна обавезно кармин и дурех.
Јас би рекол дека позитивна работа е ако најдеш кондоми кај женските во ташна. Барем допрела до нив едукацијата за половите болести и несаканата бременост. Ова е една голема позитивна особина. Карминот и кладилницата се лична определба. Разубавувањето и натпреварот се дел од човековата природа.
Проблем е што на крајот од смената кога го чистам што сум го направил ѓубрето или кога ке фанам да ја бришам прашината од работниот алат, помладите колеги гледаат со подсмев на мене. И дури и ми префрлаат како тоа не е моја работа и демек сум се "лижел" за поголема позиција. Напротив, тие се уназадуваат во работата, а јас го работам она за што сум платен. Спремни се пред пола саат пред крајот на смената да си одат дома, без оглед дека на некој му пука газот од работа за тој пола саат.
 
Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
669
Или пак, ќе извади бугарски пасош ќе поработи во странство 3-4 месеци за една ,,бесна,, кола (набиена километража, излижани гуми) ќе се испука низ градот, да биде виден, после ќе ги малтретира домашните за бензин и поправки.
Кога ќе прашам: Што направи зошто се врати назад?
- Како не, ќе му работам за 6 евра од саат таква макотрпна работа, поарно во Македонија ќе си седам барем дома сум си, не плаќам сметки, има кој да ме пери, да ми готви, и тука се наоѓа по некоја работичка колку толку има за живот (за цигари) народот таму е многу ладен, досадно е (е нема кафе мафе како во Македонија).

Денес за утре.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Ова е само обична неодоговорност и неприфаќање на работите какви што се во нашево секојдневие од нашата шугава младина која не знае да живее.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Побитно им е сега да си ги потрошат сите пари на битни и небитни ствари, отколку да ги заштедат за во иднина.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Колку само жално е ова. Ко моден тренд да е, така најверојатно сите се однесуваат.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Мене па ми се чудни луѓето што се занимаваат со туѓи приоритети. Кој што сака нека си поставува за цел. Ич не ми чуе дали комшијата Петко зел кредит за да иде на одмор или да реновира дома. Мене тоа воопшто не ми менува нешто во животот.

На крај краева, на сите оние кои пишале на темава дека младината е мрзлива - супер за вас, имате помала конкуренција. Не знам што ви смета тоа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.960
Ах, дали е ова уште една од темите - Македонецот е размазен, има работа, само он неќе да работи.
Ако е така, тогаш кој кур сите тие кои шират вакви теми не се вработат у индустриска зона, кај што ќе зимаат по 8000, него атерирале со газовите во државна администрација?
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Мене па ми се чудни луѓето што се занимаваат со туѓи приоритети. Кој што сака нека си поставува за цел. Ич не ми чуе дали комшијата Петко зел кредит за да иде на одмор или да реновира дома. Мене тоа воопшто не ми менува нешто во животот.

На крај краева, на сите оние кои пишале на темава дека младината е мрзлива - супер за вас, имате помала конкуренција. Не знам што ви смета тоа.
Оо да, се согласувам 102%! >)
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Се е тоа до воспитувањето и буквално кажано разгалувањето од дома. Отсекогаш сум забележувал за оние со кои се дружам кој колку прави сам нешто по дома, а на кој се му прават мајка, татко, баба и сл (зборам за мали работи како земање чаша вода, за поголеми да не збориме). Сите оние што биле, чекај јас ќе ти донесам, чекај баба ќе ти даде да јадеш итн. сега се во дадениот опис и сакаат се, а очекуваат тоа да им падне од небо. Тие што како деца биле воспитувани дека кога ти се пие вода, стануваш и си земаш и кога ти се јаде, не ја тераш баба ти да прекине што и да прави друго за тебе да ти направи сендвич, туку сам си го правиш, не се занесуваат дека ќе успеат без работа. Истите многу полесно си поставуваат одредена цел и работат за да ја остварат.
Добар пост најискрено, причините што ги наведе се виновници во голем дел за таквото однесување. Најтрагично е што во најголем дел моето однесување до пред некоја година беше баш такво како што ги имаш ти опишано. Чиста среќа што имав смена на околности, па премотај некоја година подоцна и моментално сум потполно самостоен. Шуќур.

Имајќи шанса да видам како во странство растат младите, жал ми е што толку сме мазени во Македонија од родителите, а што е уште полошо така не растат мислејќи дека тоа е најдобро за нас. Затоа и очекуваме се на тацна да ни биде за жал, ретко кој од нас е израснат да се однесува малку поодраснато.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Kajgana Shop

На врв Bottom