Чудни македонски зборови

Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Temata e cudni Makedonski zborovi....
Vo pesnata Bela pesna na Karolina i Aki,ima edna recenica koja glasi vaka: Jas po tebe fakam usveta....
E sega,zborot usveta jas go znam kako koga nekoj od nesto ili od nekogo saka da bega...da fati usveta...
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.165
Temata e cudni Makedonski zborovi....
Vo pesnata Bela pesna na Karolina i Aki,ima edna recenica koja glasi vaka: Jas po tebe fakam usveta....
E sega,zborot usveta jas go znam kako koga nekoj od nesto ili od nekogo saka da bega...da fati usveta...
Усвета мислам дека е споенка од у + света, односно во свет, демек, негде далеку, низ светот.

Имаше и една друга ваква слична песна.
 
Член од
2 декември 2010
Мислења
170
Поени од реакции
78
vrat =SHIJA
klakojna = pomija za svinji koja e mnogu tecna povekje na voda
kolagjojna = tapangjijata koga pravi kruzni dvizenja pred orovodecot
trtornik = gaz
urla = silno pishtenje
 
Член од
26 јули 2013
Мислења
287
Поени од реакции
180
еве еден дијактен текст од Моштенските села во битолско.
Кај наска гредеше една жена Цена а викаа.Коа ќе доеше со мајка каве пиеа.
Цена нешто ќе опиташе мајка ќе и вратеше.Ногу се лафеа двете,еднаш јаска и најду заспани и коа ги разбуди тиа ми рекоа:`Ами чедо ниа ка шо лафеме лафете и туку задрема ме`.И така ви вела луѓе вака праеа мајка стрина Цена саде лаи се и саде каве си пиеа ама и работаа по троа.И така шо да ви вела појќе друго и да ви кажа ќе ве врза.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.165
Паида или пајда - Стапица. Направа за фаќање животни. Меѓу другото и за глувци.





На грчки е παγίδα (пахида). Потекло - од πήζω (пизо), со значење каша. Не знам дали е само до мене, ама не им ја сфатив логиката.

Инаку, Грците имаат и друг збор за паида - φάκα (фака).
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
241
Же-зол
Зол - золото - злато...
Же - Ѕе - сјај, светлина...
жезол - сјајно злато...
Има логика radiomileva
па, има логика, ако одиш во Индија, ќе се увериш...

оф топик-има ген извештај кој точно недостасуваше, но потврдува се што сум кажал досега...
според Ругеиро за сервите, на Балканот, т.н. славска група од Ундрехил 2009, е различна од Индија, и е со старост од 14.000 г, постара од Полска....
не навлегуваме каде живееле тие луѓе, може и во Тунгузија, но поентата е дека најславската ген група потекнува од нас, не е одамна поврзана со Индија, и барем хххххххххх зборови од т.н. славски јазик потекнуваат од нас....
p.s.
речици, буквално вчера, има ген извештај дека во Индија, имало голем ген микс кој датира од 1800 г наназад, значи околу 200 г. по Ристета...
со други зборови, многу Индијци, не се Индијци, оние од Санскрит времето...

--- надополнето: 20 август 2013 во 05:51 ---
Паида или пајда - Стапица. Направа за фаќање животни. Меѓу другото и за глувци.

pai=торба, вреќа, чанта

p.s.
да нема збунка..
Anyway, around 3200 bc European Neolithic farmers were replaced by a new population that come from the Balkan and the surrounding area, and we don’t know why. Something major happened, and the hunt is now on to find out what that was. (Brotherton 2013)
The fact that most people alive today in Europe shares nearly the same set of (European, and possibly world-wide) ancestors from only 1,000 years ago seems to contradict the signals of long term, albeit subtle, population genetic structure within Europe (e.g. Novembre et al., 2008; Lao et al., 2008). (Ralph 2012)
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Дага е всушност “трага“, “лента“ на одредена материја во друга. Пример, има дага на водата, или има дага на злато во некоја карпа и сл... Кога набиваш бунар важно е да ја погодиш дагата на водата...
 
Член од
2 декември 2010
Мислења
170
Поени од реакции
78
Дага е всушност “трага“, “лента“ на одредена материја во друга. Пример, има дага на водата, или има дага на злато во некоја карпа и сл... Кога набиваш бунар важно е да ја погодиш дагата на водата...
vrati se malku nanazad za DAGA imame eden kup mislenja toj zbor e obraboten pred nekoe vreme
IMAS NESTO NOVO VO VRSKA SO TOJ ZBOR?
--- надополнето: 21 август 2013 во 21:56 ---
Дага е линија, црта, жила. Спила е висока, “лута“ и стрмна карпа - литица.
--- надополнето: 21 август 2013 во 21:59 ---
Д'ГА ЗБОРОТ НЕ МОРА ДА Е ПОДЗЕМНА КАРПА КОЈА СЕ ПРОТЕГА НИЗ НЕКОЕ МЕСТО ТУКУ МОЖЕ ДА Е И Д'ГА НА ПОДЗЕМНА ВОДА , НА ЗЛАТНА ЖИЛА , НА ПОДЗЕМНИ КОРЕНИ, ИЛИ ПАК СТАРИТЕ ЌЕ РЕЧАТ ЗА НЕКОГО таква му е д'гата ОДНОСНО ТАКВИ МУ СЕ КОРЕНИТЕ , ГЕНИТЕ СТО ГИ ИМА ВО СЕБЕ
--- надополнето: 30 мај 2013 во 23:22 ---
мое размислуванје дали зборот СУВО е турцизам ме интересира вашето мислење пошто СУ по турски е вода и турците во селото кај нас го користат истиот збор со исто значење
--- надополнето: 21 август 2013 во 22:00 ---
Дага нели е да влече линија од негде (на пример вода), или да има прилики (на пример за карактер, таа дага е од дедо му)? Или грешка сам? :cautious:
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
А “дума“ што значи ако демек е турцизам?
 
Член од
26 јули 2013
Мислења
287
Поени од реакции
180
Дума е мисла инаку дума има словенско потекло во рускиот јазик думају значи мислам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom