Чудни македонски зборови

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.002
Поени од реакции
9.160
Исто, човек се курдисува кога се натокмува и дотерува пред излегување.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
курдиса е збор од Егејска Македонија -и не верувам дека некој во Македонија го знае , а уште помалку и да го употребува
Во Гевгелија/Богданци/Дојран/Валандово се користи овој збор. Али само за некој кога претерува во самопромовирање. :)
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.593
Поени од реакции
2.709

DarthKaran

Gray Jedi
Член од
4 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
123
курдиса е збор од Егејска Македонија -и не верувам дека некој во Македонија го знае , а уште помалку и да го употребува
се користи во поголемиот дел од југозападна македонија, како синоним за натокми, намести (на пример часовникот)
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.593
Поени од реакции
2.709
се користи во поголемиот дел од југозападна македонија, како синоним за натокми, намести (на пример часовникот)
Аман бре. Широко познат и користен дијалектен збор го направивте како да сте ја откриле топлата вода на Цацко.
Се користи во цела Македонија освен можеби во крајните северни дијалекти и говори.
 

DarthKaran

Gray Jedi
Член од
4 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
123
Аман бре. Широко познат и користен дијалектен збор го направивте како да сте ја откриле топлата вода на Цацко.
Се користи во цела Македонија освен можеби во крајните северни дијалекти и говори.
тоа ми беше и мене поентата, не е баш некој непознат збор. ама е во склад со насловот на темата, чуден е :)
 
Член од
24 декември 2009
Мислења
312
Поени од реакции
18
курдиса е збор од Егејска Македонија -и не верувам дека некој во Македонија го знае , а уште помалку и да го употребува


Мајка ми постојано го употребува овој збор, а не е од Егејска Македонија.
--- надополнето: Oct 31, 2011 10:53 PM ---
Курдиса = се намести, се натокми. Исто и часовникот се курдисува (навива - за да работи).
Шушумига = некој што е “ветрушка“ во умот, што не му “тежи“ многу...
Дали од овој сајт ги земате зборовите?


http://rechnik.chitanka.info/w/курдиса
http://rechnik.chitanka.info/w/шушумига
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.254
Не ги земам од никаков речник. Тоа се зборови кои сум ги користел и се уште ги користам. За разлика од вас, јас сум постар и овие зборови се во мојот редовен вокабулар :), или сум ги “купил“ од мојот дедо...
 
Член од
25 јули 2008
Мислења
53
Поени од реакции
6
Не се работи за збор, но интересно е дека Македонците (барем јас колку што знам) се единствена нација на светот која за своја сопствена рожба вели: Спие како заклан:):):)
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.098
Поени од реакции
1.332
Не се работи за збор, но интересно е дека Македонците (барем јас колку што знам) се единствена нација на светот која за своја сопствена рожба вели: Спие како заклан:):):)
Имам чуено по филмови „Sleeps like dead"
 
Член од
24 декември 2009
Мислења
312
Поени од реакции
18
Не се работи за збор, но интересно е дека Македонците (барем јас колку што знам) се единствена нација на светот која за своја сопствена рожба вели: Спие како заклан:):):)
Во Бугарија се користи многу повеќе ... :)

"Спи като заклан" - околу 7 100 резултати
http://www.google.com/search?q=%22%D1%EF%E8+%EA%E0%F2%EE+%E7%E0%EA%EB%E0%ED%22

"Спие како заклан" - околу 313 резултати
http://www.google.com/search?q=%22%D1%EF%E8%E5+%EA%E0%EA%EE+%E7%E0%EA%EB%E0%ED%22
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.492
Гугл резултати сведочат за употребата?

Епа еве уште еден пример убедливо во ваша полза за кој сведочи следнава употреба:

БГ:
„целијат народ сме идиоти“
About 2,510,000 results

https://www.google.com/search?source=ig&hl=en&rlz=&=&q=идиот&oq=идиот&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=e&gs_upl=4766774l4767298l0l4767577l5l5l0l0l0l0l0l0ll0l0#sclient=psy-ab&hl=en&source=hp&q=целијат+народ+сме+идиоти&pbx=1&oq=целијат+народ+сме+идиоти&aq=f&aqi=&aql=1&gs_sm=e&gs_upl=55699l57682l12l57967l8l8l0l0l0l5l478l2308l0.1.1.3.2l7l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=d7bdd0b44a025881&biw=1440&bih=676

МК:
„целиот народ сме идиоти“
About 289,000 results
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.105
пезевенк
--- надополнето: Nov 2, 2011 8:32 PM ---
Пелте= нешто како желе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom