Чудни македонски зборови

Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
зборот „матракуки“ ? Би значело, прачки, работи, нешта.
Тргни си ги матракуките од масата. Би се превело, тргни си ги работите од масата.
Од источна Македонија ќе да е. ;)
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
УРНИСАН -СОБОРЕН
АРЕСЕ -ДОПАЃА
ВЃАЈАЊЕ-ЈАВАЊЕ
ЈАВЕ-ЈАВНО ПРЕД СИТЕ
СТРУПОЛИ - ПАДНА
ПЛЕШКИ-ПЛЕКИ - се мисли на горниот дел од грбот
СТРУК -ПОЛОВИНА
Автоматски споено мислење:

зборот „матракуки“ ? Би значело, прачки, работи, нешта.
Тргни си ги матракуките од масата. Би се превело, тргни си ги работите од масата.
Од источна Македонија ќе да е. ;)
знаЧи вака како што ти е пишан не сум чул за МАТРАКУКИТЕ А ЗА МАТРАКУЛИ -ВО СМИСОЛ СЕ УПОТРБУВА ШТО ДОБИ МАТРАКУЛИ И СЕ ПОКАЖУВА ШИПАК СО РАКАТА А ТРГНИ СИ ГИ РАБОТИТЕ НА ЈУГОИСТОКОТ Е РАЗДИГНИ ЈА МАСАТА
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Матрукуле е всушност деформиран зборот immatricule.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Матрукуле е всушност деформиран зборот immatricule.
Хмм, некој ми кажуваше дека зборот Мустер во Германски потекнува од Македонскиот збор Мостра што означувало лажичка за вкусување. Епа сеа има веројатност и immatricule да е оригинално Македонски збор ;) се шалам.

Исто и името на островот Закинтос, било од зборот „закинат“ дека личи така малце расцепен или закинат :)

Или на пример, Тесалоники, е од солта, такоречи Солун ;)

Отидов у друг правец. Исправете ме ако грешам.

Потајно си мислам дека Грчки е арапски извртена верзија на Македонски, тивко да не не чујат. :gjavol:
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Солун, Солин, Салоника е од СОЛ (СОЛнце),
Сончев град (и претходното Терме има врска со топлина, слично на сонцето што дава топлина) Можеби грешам за Терме ама сеедно. Нека се разгледа и тој аспект.
Другото е во ред.
“Грчкиот“ произлегува од Коине јазикот. Коине имал многу семитски (арапски и еврејски зборови), и коптски зборови бидејќи е клепан во Александрија. Од таму е проширен со христијанството во Источното Римско Царство, а во новата грчка држава е обидено да се воведе, но бидејќи не го разбирале го вовеле Катаверуса а потоа Демотики. Има многу и Македонски зборови деформирани од нивниот изговор.
Пандан на источното Р.Царство во западното службен е латинскиот јазик кој исто е вештачки и исто се раширил со религијата и останал во живот.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Солун, Солин, Салоника е од СОЛ (СОЛнце),
Сончев град (и претходното Терме има врска со топлина, слично на сонцето што дава топлина) Можеби грешам за Терме ама сеедно. Нека се разгледа и тој аспект.
Другото е во ред.
“Грчкиот“ произлегува од Коине јазикот. Коине имал многу семитски (арапски и еврејски зборови), и коптски зборови бидејќи е клепан во Александрија. Од таму е проширен со христијанството во Источното Римско Царство, а во новата грчка држава е обидено да се воведе, но бидејќи не го разбирале го вовеле Катаверуса а потоа Демотики. Има многу и Македонски зборови деформирани од нивниот изговор.
Пандан на источното Р.Царство во западното службен е латинскиот јазик кој исто е вештачки и исто се раширил со религијата и останал во живот.
Јас велам, тие грчките букви многу арапски/еврејски ми се налик.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Солун, Солин, Салоника е од СОЛ (СОЛнце),
Сончев град (и претходното Терме има врска со топлина, слично на сонцето што дава топлина) Можеби грешам за Терме ама сеедно. Нека се разгледа и тој аспект.

Другото е во ред.
“Грчкиот“ произлегува од Коине јазикот. Коине имал многу семитски (арапски и еврејски зборови), и коптски зборови бидејќи е клепан во Александрија. Од таму е проширен со христијанството во Источното Римско Царство, а во новата грчка држава е обидено да се воведе, но бидејќи не го разбирале го вовеле Катаверуса а потоа Демотики. Има многу и Македонски зборови деформирани од нивниот изговор.
Пандан на источното Р.Царство во западното службен е латинскиот јазик кој исто е вештачки и исто се раширил со религијата и останал во живот.
Солин =/= Солун
Едниот е град во Хрватска, другиот во Грција. Потеклото на името на вториов е од целото негово име Тесалоника - победа на(д) Тесалците.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
мостра-пример
демек-всушност
слнце-сонце
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Јас велам, тие грчките букви многу арапски/еврејски ми се налик.
Напротив. “Грчките“ букви се произлезени од старото венетско писмо (писмо на белата раса) кое имало повеќе знаци од сегашниве писма и чии знаци се исти или слични со денешниве знаци. И Херодот пишува дека Данајците кога дошле во Европа писмото го усвоиле од Фените (Вените/Венетите). Од тоа “прото-писмо“ се развиле “грчкото“ писмо, Кирилицата и Латиницата.
А за малите грчки букви си во право. Тие личат на арапските/еврејските (и грузиски-ерменски) букви.
Автоматски споено мислење:

Солин =/= Солун
Едниот е град во Хрватска, другиот во Грција. Потеклото на името на вториов е од целото негово име Тесалоника - победа на(д) Тесалците.
Во сите записи (турски, западни патеписни извори и сл.) си стои името Солун, Салоника и слично. Тесалоники е само во “грчките“ глави.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
МУФТА - ЗЕМЕНО БЕЗ ПАРИ
АЛОВО-ЦРВЕНО
ЏКРК-НАД БУНАРОТ СОТ СЕ ВРТИ ДА ЈА ДИГА КОФАТА
АЛЧЕН-СТРВЕН
АРТИСА-ОСТАНА
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
мара, мора, оцу - малце
топтан - целосно, докрај
надрецкан - напиен, пијан
кеоеш - каде одиш
шмечариште/шмеќариште - далаверџија, манипулант
алтобус - автобус
отел - хотел
здрчен - гладен, стрвен
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
ОИШ - ОДИШ
ШИШИР-ШЕШИР
ТАЛАШ-СТРУГОТИНА ОД ДРВО
БУМБОНА-БОНБОНА
ТУКА-ОВДЕ
ЏИВИЈА-ГОЛЕМО МАЛО ПАРЧЕ ЗЕЛЕЗО КОЕ СЕ СТАВА ДА ПРИКАЦИ НЕШТО ПРИМЕР ПРИКОЛИЦА ,ДА ПРИПОИ НЕШТО
SУНКА- ВИНОЖИТО
 

Kajgana Shop

На врв Bottom