Човеколики мајмун или Адам и Ева?

Како настанале луѓето?

  • Човеколики мајмун

    Гласови: 162 66,9%
  • Адам и Ева

    Гласови: 80 33,1%

  • Вкупно гласачи
    242

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Има две гледишта за настанокот на денешниов човек. Едното според науката е дека човекот настанал од човеколикиот мајмун, а додека другото, според Библијата е дека човекот го створил Бог.
Сега мене ме интересира вашето мислење, по која теорија настанале луѓето?
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Јас би ја поддржал научната теорија дека човекот настанал од човеколикиот мајмун. Како објаснение ќе ја земам другата теорија. Логично е дека за да продолжи размножувањето на човекот, јасно е дека Адам и Ева (кои што не се крвно поврзани) требело да направат едно машко и едно женско дете. Но, за размножувањето да продолжи, ќе треба тие две деца (кои се крвно поврзани бидејќи имаат исти родител) да имаат однос, а тоа според учењето на црквата не смее да настане бидејќи новороденото ќе биде божја мета. И од ова излегува дека сепак оваа теорија не е точна.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
А од кај си толку сигурен? Имаш некое објаснение или...?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
543
А од кај си толку сигурен? Имаш некое објаснение или...?
Па Дарвин малце ли кажал? Со докази ДОКАЖАЛ дека човекот потекнува од тесноноси инсектојади мајмуни кои живееле во источна Африка и тн..има три главни докази таму нешто беа-Големи сличности во `рбетниот столб и коските, сличности со приматите и внатрешни органи..
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
На дарвин теоријата е докажана така да според мене нема место за дискусија.
 
Член од
7 септември 2007
Мислења
99
Поени од реакции
1
ХАХА Дарвин, па неговите теории беле толку бедни.
Човекот настанал од мајмун, жити се па зашто тогаш уште постојат мајмуни, зашто тие уште не еволуираат во луѓе?
Пред некоја година ако не сте запознаени излезе дека моше човекот настанал и од зајак, зашто имаме премногу сличности во градбата со нив. Којзнае за неколку години некој пак ќе искочи со негова "веродостојна" теорија дека човекот настанал од пингвините или од крокодил што знам.
Бедно
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
не знам кај ама имам читано дека дарвиновата теорија веќе не е како шо требе
така да - адам и ева
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Еволуција ништо друго :) некогаш почнала и сеуште трае . Ние сме некој вид на енергија која постојано кружи и преминува од еден вид во друг.
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
Адам и Ева,каква еволуција бре луѓе?Според мене човекот апсолутно е создаден од Бог!
 
Член од
7 септември 2007
Мислења
99
Поени од реакции
1
аман бе смешна е таа еволуција зашто не еволуирам сега.
Бог го создал светот
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Evoluiras umstveno ama kaj nekoj tipovi na luge e zastanata i taa evolucija momentalno pocnuvat da odat nanazad.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
А од кај си толку сигурен? Имаш некое објаснение или...?
Вака сега, значи луѓето кои што веруваат во бог и во надприродното се некако убедени дека настанале адам и ева. А луѓето кои што веруваат во тоа што треба да се верува, значи доказите и реалното опипливото веруваат во теоријата на Дарвин за потеклото на човекот.
Јас сум реалист, сакам да се држам стрикно до реалноста а исто така сум и материјалист, верувам во опипливото и видливото. Така да верувам во тоа што го ДОКАЖАЛ Дарвин, значи излегол човекот со докази и го правеле будала...
Во времето кога Дарвин докажувал црквата била на власт, и по старото добро „како ќе ти свират, така ќе играш„ морало да се слуша црквата. Отсекогаш сум бил против тоа, повеќе сакам да гледам отколку да слушам, и да допрам отколку да мислам дека сум допрел:) МИслам дека јас доволно ти објаснив
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Covekot nastanal koga na zemjata se srusil svemirski brod i dur popravale brodot pocnale da se parat so majmuni i taka nastanal covekot

zs sea ne nastane pak od majmun coek ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom