Читање книги

Член од
19 декември 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ја сум еден од поголемите љубители на читањето. Има еден нов добар сајт, специјално за препораки на македонски книги, т.е за книги кои имаат превод на македонски. Не е уште премногу полн ама гледам дека се внесуваат книги секој ден и многу ми прави мерак. За сите што сакаат да одберат некоја добра книга според коментарите на другите читатели нека го посетат www.sakamknigi.mk:wink:

Читам се и сешто. Од евтини тин-романчиња до тешки филозофии и книги со "безброј страници". Во последно време (последниве 3 месеци) имам фатено некој турбо ритам па читам во просек по 2 книги неделно (по 150-200 стр.). Ме фати некаква "книгоманија". Првин почнав со задолжителната литература (лектири) за IV година гимназија, па продолжив со делата на Коелјо, П.М. Андреевски, Достоевски и по нешто од Славко Јаневски.
Toooo majstore, moj covek definitivno! Keep going
 

ANTOLoN

Руски туристи
Член од
19 февруари 2010
Мислења
35
Поени од реакции
5
Пауло Коелјо "Единаесет минути"
Борис Акунин - сите
Стивен Фрај - The Stars' Tennis Balls
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
249
Поени од реакции
16
цитам по 2-3 пред ручеко и после ручеко... и убао си легнуем да отспијам и до мене една така дебела книга...!
 

BloodyTampon

Works in deep&dark places
Член од
8 август 2009
Мислења
798
Поени од реакции
60
Има некој видено во Македонија некоја од овие?

World of Warcraft: Cycle of Hatred
Warcraft: Day of the Dragon
Warcraft: The Last Guardian
World of Warcraft: Rise of the Horde
World of Warcraft: Tides of Darkness
Warcraft: War of the Ancients Trilogy
Warcraft: Dragons of Outland
Warcraft: Legends
Warcraft: Lord of the Clans
Warcraft: Of Blood and Honor
Warcraft: The Sunwell Trilogy
World of Warcraft (comics)
World of Warcraft: Arthas: Rise of the Lich King
 
Член од
11 април 2010
Мислења
20
Поени од реакции
0
Nema nisto poubavo od dobra kniga najmnogu gi sakam onie od tipot na ANGELI I DEMONI da nemozis glava da krenis dodeka ne ja procitas

Сите лектири и дела за обработка од школската програма ги имам прочитано.Немам време за читање книги кои не се во програмата:toe:


Ne se sekiraj i od tie ima dosta sto vredat da se procitaat dosta klasici na pr. Vojna i mir
 
M

MacedoniaGirl

Гостин
Обожавам да читам книги, сум прочитала многу книги и не само лектирите, туку и многу други детски книги кои не ни се за лектири. :)
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Обожавам да читам книги од Ниче ама мама не ми дава.Ама од саемо купих си една(волја за моќ) и не и ја покажах.Сакам да ја прочитам и антихрист ама здравје.А го обожавам и Макијавели а мразам љубовни.Обожавам и криминалистички романи!!Со завери ехеее колку читам.
 

nikaТa

Mr.Lover Lover
Член од
16 април 2010
Мислења
524
Поени од реакции
60
Крајна книга ми е Alexander der Große ( Александар Македонски ) книгата е на германски и мн ми се допадна многу, авторката објаснила за потезите за војниците за македонија, грција, како се развиела и све тоа е интересантно :).
 
S

smart ass

Гостин
Стручна литература бе...какви Ангели та демони...учи нешто што можеш да го примениш,било да си помогнеш себеси или пак на друг....сеедно.
 

Annath

Полуактивен член.
Член од
11 јуни 2010
Мислења
338
Поени од реакции
42
Зависник сум од читање. Обожавам да читам романи, од тие со феминистичка приказна до тие со психолошка. Сакам да читам во врска со надреалното, со волшебното, прекрасното, сакам да читам романи со приказна која се одвива во 18, 19 век. Прекрасна е замислата, и колку грациозно и елегантно се претставени ликовите.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.841
Поени од реакции
2.709
Сакам да ги читам книгите со историски аспект,бидејќи ми се допаѓаат историските настани и дејствија.Но,и оние авантуристичките не се лоши..:vozbud:
 
Член од
12 јули 2010
Мислења
31
Поени од реакции
2
Одлука-Николас Спаркс за сите девојки ...топ...нема да зажалитее!
 

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93
Последно од слободни книги ја прочитав "Тајната на Бакарната Книга" ... стварно добра книга која ме воодушеви.
Иначе сакам да читам авантуристички книги најчесто ... :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom