Чешки јазик

Член од
18 јануари 2009
Мислења
7
Поени од реакции
1
Ano, tento web se mi hodně líbí, já se hlavně hrozně ráda s někým seznamuju! ...
A co se týče té polštiny...podle toho, co jsem slyšela, jsou makedonština a polština od sebe nejvzdálenější ze všech slovanských jazyků. Já například polsky docela rozumím, hlavně psaný text, ale třeba mluvenou řeč lépe rozumím chorvatsky nebo srbsky. Jinak Poláci často tvrdí, že nám Čechům nerozumějí vůbec...

Cesi znaat kirilica taka da mozat da citaat i na Makedonski...

Ano, vcelku to jde, ale já osobně rozumím lépe mluvené makedonštině. Navíc se mi zdá, že vyslovujete dost podobně jako my :)
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Ano, tento web se mi hodně líbí, já se hlavně hrozně ráda s někým seznamuju! ...
A co se týče té polštiny...podle toho, co jsem slyšela, jsou makedonština a polština od sebe nejvzdálenější ze všech slovanských jazyků. Já například polsky docela rozumím, hlavně psaný text, ale třeba mluvenou řeč lépe rozumím chorvatsky nebo srbsky. Jinak Poláci často tvrdí, že nám Čechům nerozumějí vůbec...

Cesi znaat kirilica taka da mozat da citaat i na Makedonski...

Ano, vcelku to jde, ale já osobně rozumím lépe mluvené makedonštině. Navíc se mi zdá, že vyslovujete dost podobně jako my :)
Mate ucit Makedonsky? Muzete mi ukazat na nektere ceske forum?
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Polskiot jazik me nervira od edna edinstvena pricina,sekoj vtor zbor im e KURVA a da gi prasas zosto go kazuvaat i tie ne znaat?Ceskiot jazik e mnogu milozvucen,lesen e za ucenje a i site Cesi znaat kirilica taka da mozat da citaat i na Makedonski...
Од каде тоа дека секој втор збор им е курва ?
Мајка ми води потекло од Полска и од таму го разбирам јазикот меѓутоа незнам да го зборувам , и тотално нема никаква врска дека секој втор збор им е курва.
Ептен ми е сличен на чешкиот , и двата ги разбирам меѓутоа неможам да одговорам :) .
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Од каде тоа дека секој втор збор им е курва ?
Мајка ми води потекло од Полска и од таму го разбирам јазикот меѓутоа незнам да го зборувам , и тотално нема никаква врска дека секој втор збор им е курва.
Ептен ми е сличен на чешкиот , и двата ги разбирам меѓутоа неможам да одговорам :) .
Go prasav ednas eden Poljak zosto go upotrebuvaat zborceto KURVA i sto znaci?Toj mi odgovori vaka: Ne znam zosto go upotrebuvame a znacenieto e isto kako i kaj nas...Jazikot ti e slicen bidejki tie spagaat vo grupata na Slavjanski jazici taka da nemas problem da razberes nekoj Rus,Ukrainec,Slovak,Hrvat...
 

Тањушка

pretty mama
Член од
17 јануари 2006
Мислења
365
Поени од реакции
29
Polskiot jazik me nervira od edna edinstvena pricina,sekoj vtor zbor im e KURVA a da gi prasas zosto go kazuvaat i tie ne znaat?Ceskiot jazik e mnogu milozvucen,lesen e za ucenje a i site Cesi znaat kirilica taka da mozat da citaat i na Makedonski...
Е баш ме насмеа. Од каде ова, бе дечко :nesvest:? Јас во моето 11-годишно искуство на секојдневно интензивно дружење со Пољаци, зборов не сум го чула. ОК, сум го чула, во полски филмови со патолошка содржина.

Инаку, што се однесува до западнословенскиве јазици, апсолутно најразбирлив за нас е словачкиот, па чешкиот, а полскиот најтежок.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Е баш ме насмеа. Од каде ова, бе дечко :nesvest:? Јас во моето 11-годишно искуство на секојдневно интензивно дружење со Пољаци, зборов не сум го чула. ОК, сум го чула, во полски филмови со патолошка содржина.

Инаку, што се однесува до западнословенскиве јазици, апсолутно најразбирлив за нас е словачкиот, па чешкиот, а полскиот најтежок.
Mozebi sum se druzel so glumcite od toj film pa zatoa mi e poznat zborot :). Zborot go imam najmnogu slusnato kaj onie sto patuvaat ili baraat rabota po Evropa,dali toa vo nervoza go kazuvaat ne znam? Ceskiot jazik go sakam a i go zboruvam po malce i to.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Зборот курва има многу различно значење во полскиот и во македонскиот јазик.
Доаѓа нешто како пцовка,како кај нас шо пред секој 2 збор се става зборот кур,а у америка фак,факинг енд со он.
Блајнд,многу лочично шо не си го слушнал од мајкати,очигледно не збори на полски кога е максимално изнервирана;)
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
7
Поени од реакции
1
Mate ucit Makedonsky? Muzete mi ukazat na nektere ceske forum?

Podívám se po internetu. Já sice na česká fóra nechodím, spíš na ruská, ale myslím, že nějaká jsou... Záleží jen na tom, jaké chcete fórum - zaměřené na nějaký obor (např. jazykovědné) či všeobecné? Česká fóra jsou totiž většinou zaměřená na jednotlivé obory... Ale podívám se :)


Ima padezi ceskiot jazik kako germanskiot ?

Ne, já sice německy neumím, ale čeština má slovanské skloňování - nominativ, genitiv, dativ, akuzativ, vokativ, lokál, instrumentál (7 pádů)
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
Имам јас шмекано чехињи на времето...
им викам само...Ahojj! jak se mash? Jsem Shmeker :)...и веќе го имам шмек ефектот!..
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Исто во Чешка јазиков се разликува територијално, па така во Моравија е голема разликата и дури некаде се споменува како Моравски јазик и тие си го сметаат за посебен.
Што се однесува до Словачки кој е многу поразбирлив за нас, факт, кој што говори дека чешкиот има многу примени зборови од Германски уште од времето на германската доминација.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
7
Поени од реакции
1
Исто во Чешка јазиков се разликува територијално, па така во Моравија е голема разликата и дури некаде се споменува како Моравски јазик и тие си го сметаат за посебен.
Што се однесува до Словачки кој е многу поразбирлив за нас, факт, кој што говори дека чешкиот има многу примени зборови од Германски уште од времето на германската доминација.


Ty rozdíly nejsou tak veliké. Rozdíly mezi českými nářečími jsou hlavně v koncovkách, a to především u sloves - např. spisovně: "vědí" , nářečně:
věděj, vědijó, vijou, vijó, vijú, vědijú, věďa...
Důvod, proč lépe rozumíte slovensky než česky, nespočívá v německém vlivu, protože Němci byli v obou zemích a drželi tam většinu těžebního průmyslu. Spočívá spíš v tom, že slovenština (narozdíl od češtiny) nemá žádné speciální prvky. Je to vlastně takový průměrný slovanský jazyk (tzv. slovanské esperanto).
Spisovná čeština už od středověku prošla velkým množstvím fonetických změn, které měly velký vliv i na tvarosloví (např. na skloňování).
Např. změna skupiny "aj" na "ej" = "daj" - "dej"
změna "a" a "u" po měkkých souhláskách na "e" a "i" = "pľúce" - "plíce"; "kytica" - "kytice" atd.
Ale tyto změny v nářečích většinou neproběhly.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Зборот курва има многу различно значење во полскиот и во македонскиот јазик.
Доаѓа нешто како пцовка,како кај нас шо пред секој 2 збор се става зборот кур,а у америка фак,факинг енд со он.
Блајнд,многу лочично шо не си го слушнал од мајкати,очигледно не збори на полски кога е максимално изнервирана;)
Всушност , кога е максимално изнервирана најчесто на полски збори :helou:
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
jas da odam strumica ne mozam niso da razberam ne kamoli ceski a vaka napisano se razbira i koga igrm bilijart se razbiram so cesite se razbira potesko ama se razbira cesite se narod za koi mn malku jas znam i mn malku gi imam prouceno pa ova ke mi bide voved vo ceskaoto proucuvanja znam samu deka go imaaat najdobroto pivo na svetov i deka imaat dosta licni zeni koi go obozavaat sexsot a dr pojma neamam
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
jas da odam strumica ne mozam niso da razberam ne kamoli ceski a vaka napisano se razbira i koga igrm bilijart se razbiram so cesite se razbira potesko ama se razbira cesite se narod za koi mn malku jas znam i mn malku gi imam prouceno pa ova ke mi bide voved vo ceskaoto proucuvanja znam samu deka go imaaat najdobroto pivo na svetov i deka imaat dosta licni zeni koi go obozavaat sexsot a dr pojma neamam
Koga sme veke kaj seksot: Nema zena sto ne dava tuku ima mazi sto ne znaat da si pobaraat! :smir:
Ako ne mozes Strumicki da razberes koj stranski jazik ke go razberes togas?
Ne e tolku lesen Ceskiot a ako ne ti faka glavata ni Srpski nema da naucis? :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom