Чешки јазик

Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Еден од словенските јазици кои е службен јазик на Чешка Република (околу 10.5 милиони жители)
Тоа е западнословенски јазик и воедно еден од најстарите словенски јазици.
Кирил и Методиј ја прошириле Глаголицата во Моравија и таму полека настанал стариот чешки јазик. Бидејќи подоцна Чешка била под Германска управа, Германците се обиделе да ги избришат корените на јазикот. Во тоа целосно не успеале, но сепак денешниот Чешки јазик значајно се разликува од стариот јазик на нивните предци.
Тој е мутабилен (разбирлив) со Словачкиот, меѓутоа сепак имаат значителна разлика.
За повеќе информации http://en.wikipedia.org/wiki/Czech_language

Pokud existuje nekdo, kdo mluvi Cesky, dejte mi vedet, muzeme provest urcite konverzaci. Kdysi jsem mluvil, ale jen tezko mluvit, protoze jeji struktura receno je odlisne od psani jednoho. :D
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
7
Поени од реакции
1
Jestli chcete, můžeme konverzovat spolu :). Já se velmi zajímám o slovanské jazyky, i když dobře znám jen dva - češtinu (což je můj rodný jazyk) a ruštinu, popřípadě ještě slovenštinu. Ale makedonština je také zajímavá, hlavně svou neobvyklou gramatikou...
 

DeepPurple

* Belly Fairy *
Член од
16 јануари 2009
Мислења
121
Поени од реакции
10
Јазикот кој многу си го засакав од чешките цртани...
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.016
Многу сличен на полскиот,скоро се разбрав од напишаново.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Вака кога читам, разбирам...ама кога слушам...ништо не разбирам :)
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
7
Поени од реакции
1
Tak dobře! Já si ráda s někým povídám :) :) Ale...jenom jsem se chtěla zeptat - nevíte někdo, je-li na internetu nějaký makedonský slovník? Já bych se ráda alespoň trošku naučila makedonsky, a nikde ho nemohu sehnat. Přičemž některá vaše slovíčka jsou pro mě tak trochu nejasná... :)

Вака кога читам, разбирам...ама кога слушам...ништо не разбирам :)

To tak většinou bývá, i když třeba bělorusky lze v hovořené formě rozumět mnohem lépe než v psané
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
63
Jsem z macedonia.J nemluvíte czsch jazykové.

хахаха (google translate)
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
7
Поени од реакции
1
díky, alespoň něco... :)
Jestli někdo hledáte český slovník, je na této stránce: http://slovnik.cz/. Je možno tam psát i bez diakritiky (při vhodném nastavení)
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
hvezdicka hi. Jak se Vam tento web? Mam problemy, kdyz jsem mluvil, kdyz jsem psat sve snadne. Take Ceska Republika se mi libi moc, Praha je velmi hezke mesto a chci tam zije. Makedonstina vam mohou pomoci :helou:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
па разбирлив е...но полскиот е поразбирлив
Ceskiot jazik e dosta porazbirliv od Polskiot.od kaj ti dojde taa ideja? Slovackiot jazik e uste porazbirliv,toa go znam od iskustvo bidejki zboruvam po malku Ceski a i povremeno sum tamu na rabota taka da moram da go znam!
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Полски е сложен и според мене најтежок словенски јазик. Има многу позајмено од германски во минатото.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Polskiot jazik me nervira od edna edinstvena pricina,sekoj vtor zbor im e KURVA a da gi prasas zosto go kazuvaat i tie ne znaat?Ceskiot jazik e mnogu milozvucen,lesen e za ucenje a i site Cesi znaat kirilica taka da mozat da citaat i na Makedonski...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom