Челзи - Манчестер Јунајтед (Недела 17:00h)

Дербито ќе заврши со:


  • Вкупно гласачи
    170
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
offff lele :nenene: vidi vaka Ferguson ne e voopsto nekoj jak trener od tipot na Arsene Wenger,Fabio Capelo i drugi da ne nabrojuvam toj poveketo utakmici gi ima dobieno na srekja nego na negovite profesionalni taktiki :tapp: cisti primeri ti se golemite utakmici LS finaleto so Barca prethodno so Chelsea se izvadi na sreka penali se znae koj pobeduva koj ke ima poveke sreka ama so Barca se zezna malce isto taka duelite vo premier so Liverpool,Chelsea,ManCity,Arsenal da eve so ManCity tepavte se znae kako ne vi gi osporuvam pobedite pobeda si e pobeda ama pak se potvrduva ona kade e taktikata na Ferguson so koja ke gazi negoviot tim eve so ManCity zosto taka se spasuvase ????Jas eve ke ti kazam od koj moze da imas traumi Arsene Wenger pazi go ova 2003/04 sezonata nemaa nitu eden poraz e toa e znaenje be plus vidi im ja igrata da ti se gleda fudbal ko ke sednes sto ne e primer za ostanatite ekipi od golemata cetvorka eve ti gi pak i toa so decava vidi go sto pravi :vozbud: ja te uveruvam Ferguson da go imase toj tim sega ke se macese na sredina na tabelata sakam da kazam deka se e do tie nekolku koj go drzat ManUtd i Ferguson i negovoto trenersko znaenje nema voopsto veze so nivniot uspeh treba da se klanjate na ryan giggs,Schools,Rooney,Roy Keane,David Beckham,Garry Neville i ostanatite legendi koj so nivnite igri pravea lom a ne na eden psihicki nestabilen coek koj mava po fudbalerite so kopacki vleguva vo dueli i si misli deka e Hitler u ManUtd i site treba da mu se klanjaat a da ovie sto gi spomenav rooney,schools,gyggs,vidic tie se zasluzni za toa sezonava kaj ste a ne nekoj od senzacionalnite transferi na antitalenti koj gi pravi majstorot Ferguson za kraj respekat za ManUtd nivnite legendi za nivnite igri i osvoeni tituli ali za kompleksasot Ferguson :nenene:
utre ke vidime ovie sto gi spomenav kako se raspolozeni i fergi so koja majstorska taktika gi spremil neizvesno ke bide ali ne ocekuvam mnogu golovi zatoa mislam deka nereseno e najrealno
Ако Фергусон не е јак, кој е јак ??:tapp:

Кој и да беше сега на местото на Фергусон 100% сум сигурен дека со овој состав што го има Јунајтед, не ќе можеше да го држи тимот во топ 4 ... Фергусон е одличен тренер бе брат, знае како треба во секакви ситуации .
 
F

fantomX

Гостин
Од каде толку го однесовте Челзи на небо? Нели има повеќе порази од Манчестер? Колку пати се вадеше во последните минути? Или само од Манчестер головите во последните минути ви се во сеќавање. Луѓе бидете реални. Имаат Челзи еден играч кој е во форма. Ете според последните натпревари имаат добри резултати и се на врвот на табелата, но тоа се само мали предности кои во вакви дерби натпревари ама баш ништо не значат. И за да бидете поинтеренсни, не само што го однесовте Челзи на небо, туку Манчестер го претставивте како да е Рединг или Ипсвич. Слезете малку на земја. Вистина Челзи според последното има подобри резултати ама тоа не ви дава за право да го омаловажувате и понижувате Јунајтед на кој последните неколку години на Стенфорд Бриџ му давате во последните пет минути гол за нерешено. Дерби како дерби, ќе биде интересно и се зависи од многу работи. Мотивот е подеднаков за двете екипи. Која и да победи, тоа ќе бидат слатки бодови, затоа што конкурентот во исто време не добива нови бодови. Манчестер е во "предност" во врска со тоа бидејќи ако победи, покрај бодовите ќе го слези Челзи на второ место, а тоа е дополнително слатко во случајот. Како навивач на Манчестер нормално си гласав за победа на мојот клуб, а реално гледано шанси за победа му давам подеднакво и на едните и на другите. Ова е традиционално дерби и истото би го кажал и лани или пред тоа кога бевме ние во поголема форма. Моја желба е само судијата да не ни го убие моралот и да не ни направи некоја психичка дестабилизација, па да не можеме да се соземиме после. Посакувам да немеме спортска несреќа, бидејќи многу е тешко да играш убаво, а топката никако да не сака да влези во голот. На вакви ситуации сме почесто сведоци. Нека е со среќа денес и нека постигни гол Бербатов, па нели му е името? :).
Нема повеќе порази.
Во последни минути, абе оди не лупај глупости бе, бар ти како фан на Манчестер треба да си навикнат на тоа, и да знаеш дека тоа е шампионска особена, а не негативност. Или двоен аршин имаме?
Пвеќето гледате лошо, ти си само последен. Во Англија се гледаат последните 5 или 6 натпревари во Премиер Лигата, а ако појте на сајтот на Премиер Лигата ќе видите дека Јунајтед има подобар скор од Челзи.
Тоа не се „слатки бодови“, тоа се 6 добиени бодови, колку некој и да вели, обичен натпревар, три бода.
А демек, можност да избегаш на пет бода не е „предност“? :pos2:
Аткинсон е, ако треба и до утре ќе се игра :)icon_mrgr), само проблем е, не се игра на Олд Трафорд. Оберон тајно го носеа од Лондон заради гневот на навивачите.

Ако некој ја добие битката, незначи дека ќе ја добие војната...
Со овај „слоган“, јас, барем до крајот на натпреварот, се повлекувам од темава. :helou:

Кој и да беше сега на местото на Фергусон 100% сум сигурен дека со овој состав што го има Јунајтед, не ќе можеше да го држи тимот во топ 4 ... Фергусон е одличен тренер бе брат, знае како треба во секакви ситуации .
Ау, немој вакви глупости. :toe:
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.694
Поени од реакции
4.520
Типувам на победа на Челзи подобар состав имаат во моментов и во подобра форма се.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Ако некој ја добие битката, незначи дека ќе ја добие војната...

Фала му на Господ, почеток на ноември месец е, се` е можно до крај.
 
N

navivacka

Гостин
Мислев дека Тотенхем,Ливерпул,Атлетико М. и Порто се јаки екипи ама сум згрешил, извини:smir: :tapp:

Дрогба го нема никаде против јаките екипи?
Мејлувај ги Фердинанд и Видич, можеби они подобро ќе ти објаснат :helou:




Џабе си префрлуваме сеа сите овде, споменав и во претходниот мој пост дека во дерби натпревари моменталната форма нема којзнае каква улога (но не значи и дека треба да се занемари)
Секој си навива за својот тим и се надева на негова победа, тоа е нормално :toe:





Ако некој ја добие битката, незначи дека ќе ја добие војната...
Цццц,зборев за тие екипи кои ги полневте со по 4-5 гола...зар Ливерпул го наполнивте со по толку голови?денеска ке се види вашата сила.Доста беше потценување на Јунајтед:uvo:Нема што да ги мејлувам Рио и Видич,знаеме сите дека Рио не е на потребното ниво од лани...Премногу сте сиурни дека ке победите.

offff lele :nenene: vidi vaka Ferguson ne e voopsto nekoj jak trener od tipot na Arsene Wenger,Fabio Capelo i drugi da ne nabrojuvam toj poveketo utakmici gi ima dobieno na srekja nego


Добро бе човече прво размисли што ке напишаш па после го напиши тоа:nesvest:Ферги ако не е јак тренер кој е?те молам не го споредувај со Арсен Венгер не велам дека е слаб тренер но да се споредува со Ферги е стварно да не речам ептен просто...ако Ферги воопшто не е јак тренер зашто е на кормилото на Јунајтед 23 години?зар сите титули на срека ги освојувале,само Јунајтед имал срека?оф леле
 

pAnDa`

Original..
Член од
5 ноември 2009
Мислења
578
Поени од реакции
35
Абе доста само празни муабети тој бил во форма тој не бил. Ова е дерби во Англија и џабе ги гледате моменталните форми или сл. кога и најслаб да е еден од клубовите пак ќе си биде дербито на исто ниво..мислам сега играат Јунајтед и Челзи - се може да се случи така да дај остајте предвидувања и сл. гледајте денес и ќе видиме. Инаку типувам на Јунајтед, ваљда пореално е нерешено.
 
Член од
17 февруари 2009
Мислења
728
Поени од реакции
60
Нема повеќе порази.
Во последни минути, абе оди не лупај глупости бе, бар ти како фан на Манчестер треба да си навикнат на тоа, и да знаеш дека тоа е шампионска особена, а не негативност. Или двоен аршин имаме?
Пвеќето гледате лошо, ти си само последен. Во Англија се гледаат последните 5 или 6 натпревари во Премиер Лигата, а ако појте на сајтот на Премиер Лигата ќе видите дека Јунајтед има подобар скор од Челзи.
Тоа не се „слатки бодови“, тоа се 6 добиени бодови, колку некој и да вели, обичен натпревар, три бода.
А демек, можност да избегаш на пет бода не е „предност“? :pos2:
Аткинсон е, ако треба и до утре ќе се игра :)icon_mrgr), само проблем е, не се игра на Олд Трафорд. Оберон тајно го носеа од Лондон заради гневот на навивачите.
Со поразите не ме разбра. Математички е исто, но велам повеќе, затоа што од тие два порази, на Манчестер едниот беше од големата четворка, а другиот од слаба екипа. А кај Челзи едниот беше од просечна екипа, а другиот беше од слаба екипа.
Тоа со последните минути, точно е дека е шампионска особина. Но има разлика дали ти цел натпревар имаш стопостотни шанси за гол, топката никако не сака да влези во голот, па ете на крајот влегува и го менуваш резултатот. Тоа не е среќа, тоа е заслужено. Но ако ти цел натпревар се мачиш акција да сврзиш, се мачиш шанса да направиш пред гол, и во такви околности во продолжението израмнуваш или победуваш, е тоа не е ништо друго туку само е среќа. Јас за такви околности зборувам инаку сите екипи давале голови во последните моменти. Тоа беше јасна, уочлива и приметлива карактеристика и практика на Арсенал лани. Но годинава, (рака на срце) не е така, Арсенал не чека на крајот за да си ја обезбеди победата.
Токму затоа што ги гледаме последните натпревари, велиме дека Челзи има "некава предност" и е во "некаква подобра форма", не заради резултатите туку заради прикажаното, а и самите нон стоп ја потенцирате гол разликата од 17:2 во голови (ако не се лажам). Но пак ќе напоменам, тоа мене ништо не ми значи за вакви дерби натпревари. Победникот зависи од многу околности (ги опишав погоре), а тие околности му даваат подеднакво шанси и на (за вас подобриот) Челзи, и на (за мене подобриот :)) Манчестер Јунајтед. Зборот ми беше дека направивте огромна разлика меѓу Челзи (го однесовте не небо) и Манчестер Јунајтед (го слеговте под земја). Можеби така сакате да биде но бидете сигурни дека не е така.
 
В

Вори

Гостин
Aj ако сте толку сигурни дека ке победи Челзи и ако победи ке носам аватар по желба на фан на Челзи,па може и тајтл и потпис а ако победи Манчестер јас бирам...

Кој сака кладба?

Давор ова го зборам за оние што велат Челзи има толку скор ова она имат подобар играчки кадар,Јунајтед е ослабен?нели е многу потценување?:smir:




Утре е вистинскиот тест за Челзи колку се силни
Ако си приметила никој од фановите на Челси не го потценува Манчестер..
А,и не би рекол дека е вистински тест денешниов натпревар.
И да загуби Челси,во сите дерби натпревари кои според вас се сите тестови,а да ги победите скоро сите останати пак ќе биде шампион.
Јас оваа утакмица ја гледам како обична утакмица,во која очекувам три бода,и ништо повеќе.
Манчестер како Манчестер со своја игра и среќа,Челси како Челси со Дрогба во напад..тоа е тоа.
 
N

navivacka

Гостин
Ако си приметила никој од фановите на Челси не го потценува Манчестер..
А,и не би рекол дека е вистински тест денешниов натпревар.
И да загуби Челси,во сите дерби натпревари кои според вас се сите тестови,а да ги победите скоро сите останати пак ќе биде шампион.
Јас оваа утакмица ја гледам како обична утакмица,во која очекувам три бода,и ништо повеќе.
Манчестер како Манчестер со своја игра и среќа,Челси како Челси со Дрогба во напад..тоа е тоа.
Не реков дека од фановите на Челзи го потценуваат Јунајтед,туку некои предвреме го отпишаа од натпреварот само заради моменталната форма на Челзи,заради ослабената одбрана на Јунајтед и слично а веке 100 пати се кажа дека формата не мора да значи,врати се неколку страни наназад и ке видеш за што ти зборам.:nesum:Некои претерано го потценија Јунајтед а како што спомна некој погоре ја направија екипа од рангот на Ипсвич,Рединг:toe:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
545
Реално, во овој момент, Челзи е фаворит, задоволен сум и со бод денес од Стемфорд.
Очекувам доста борба денес, да гледаме едно вистинско големо дерби, какво што и всушност е, сите играчи би требало да го дадат максимумот, победата е посакувана и во двата тима, но ќе видиме..
 

Гробар Мкд

Не дамо Титулу !!!
Член од
19 ноември 2008
Мислења
5.335
Поени од реакции
1.442
offff lele :nenene: vidi vaka Ferguson ne e voopsto nekoj jak trener od tipot na Arsene Wenger,Fabio Capelo i drugi da ne nabrojuvam toj poveketo utakmici gi ima dobieno na srekja nego na negovite profesionalni taktiki :tapp: cisti primeri ti se golemite utakmici LS finaleto so Barca prethodno so Chelsea se izvadi na sreka penali se znae koj pobeduva koj ke ima poveke sreka ama so Barca se zezna malce isto taka duelite vo premier so Liverpool,Chelsea,ManCity,Arsenal da eve so ManCity tepavte se znae kako ne vi gi osporuvam pobedite pobeda si e pobeda ama pak se potvrduva ona kade e taktikata na Ferguson so koja ke gazi negoviot tim eve so ManCity zosto taka se spasuvase ????Jas eve ke ti kazam od koj moze da imas traumi Arsene Wenger pazi go ova 2003/04 sezonata nemaa nitu eden poraz e toa e znaenje be plus vidi im ja igrata da ti se gleda fudbal ko ke sednes sto ne e primer za ostanatite ekipi od golemata cetvorka eve ti gi pak i toa so decava vidi go sto pravi :vozbud: ja te uveruvam Ferguson da go imase toj tim sega ke se macese na sredina na tabelata sakam da kazam deka se e do tie nekolku koj go drzat ManUtd i Ferguson i negovoto trenersko znaenje nema voopsto veze so nivniot uspeh treba da se klanjate na ryan giggs,Schools,Rooney,Roy Keane,David Beckham,Garry Neville i ostanatite legendi koj so nivnite igri pravea lom a ne na eden psihicki nestabilen coek koj mava po fudbalerite so kopacki vleguva vo dueli i si misli deka e Hitler u ManUtd i site treba da mu se klanjaat a da ovie sto gi spomenav rooney,schools,gyggs,vidic tie se zasluzni za toa sezonava kaj ste a ne nekoj od senzacionalnite transferi na antitalenti koj gi pravi majstorot Ferguson za kraj respekat za ManUtd nivnite legendi za nivnite igri i osvoeni tituli ali za kompleksasot Ferguson :nenene:
utre ke vidime ovie sto gi spomenav kako se raspolozeni i fergi so koja majstorska taktika gi spremil neizvesno ke bide ali ne ocekuvam mnogu golovi zatoa mislam deka nereseno e najrealno
11 Титулу во Премиер Лига
5 Титули во ФА Купот
3 Титули во Лига Купот (Карлинг куп)
8 Титули во Комјунити Шилд
2 Титули во Лига на Шампиони
1 Титула во КПК (Куп на победници на Купови)
1 Титула во Европскиот Супер Куп
1 Титула во Интерконтинентален Куп
1 Титула Светски клупски Првак
---------------------------------------------------------
33 Титули на Сер Алекс Фергусон со тимот на Манчестер Јунајтед ОСВОЕНИ НА СРЕЌА :bravo::aplauz:
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.735
Поени од реакции
11.200
Како фан на Јунајтед ќе бидам реален, не фантазер.
Очекувам пораз (нерешено макс.) на Манчестер, бидејќи педерите челски се дефинитивно во форма невидена и можат да не изгазат во еден здив. Немаат примено гол кузнае од кога, истиот состав игра (со мали исклучоци) , психички и физички се јаки, Карло е будала, свака част за него итн...Моиве со чкљ состав, без Рио, со пилиштарот Еванс кој се курчи пред натпревар дека можел да го чува Дрогба подобро од Торес, и Видиќ кој што си има тачка моменти на дерби натпревари, ми укажуваат дека може да не расцепат фино и лепо, копачите од лондон. Е сега друга работа е средината, ако Ферги намести тепачка средина со еден креативец, можно е да се шмугнеме покрај лампс, есиен/балак...небитно тепачи се, и да направиме некој раздор кај нив...друга работа, мерак ќе ми биде Обертан ако игра покрај сељакот Нани кој не можам да го смислам/сварам органски. Доволно е луд да ја направи парам парче десната страна на челски, ама тоа покасно, бидејќи ќе влезе ко измена, гарант :/. За нападот не коментирам, Берба игра во средина, Руни по лева, се само напаѓачи немаме...јбг.
Но, една работа...му верувам на стариот, кој може да истреска глупости и на крај еден Џон Оши, Евра или Де Лает да го реши натпреварот и сите да се чудат...но, ќе видиме.

Glory Glory


offff lele :nenene: vidi vaka Ferguson ne e voopsto nekoj jak trener od tipot na Arsene Wenger,Fabio Capelo i drugi da ne nabrojuvam toj poveketo utakmici gi ima dobieno na srekja nego na negovite profesionalni taktiki :tapp:


Ало бе каде....:icon_lol:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.566
Поени од реакции
14.338
Сакам само еден добар натпревар, исполнет со многу борба, шанси, голови. Натпревар како што доликува на двете екипи кој ќе бидат едни од главните за освојување на титулата.

Единствена предност на Челзи денеска е домашниот терен. Формата како што кажаа некои порано, нема никаква важност во овој натпревар.

Балак и Есиен треба да ја умртват онаа игра на средниот ред на Манчестер, и да спречат додавања кон Руни и Бербатов. Очекувам победа на Челзи, и продолжување на одличната низа. Мој тип 2 - 0.
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
Ако, ако само бидете сите песимисти го обожавам тоа :)
0-2, победуваме денес.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom