Часовници

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.352
Поени од реакции
7.429
Овие снобови со Касио, Ситизен и Сеико се најјаки :icon_lol: (Ај Сеико донекаде). Мислиш за Ролекс и Патек Филип зборува, он - Касиото бил квалитет, Жак Леман не биле :icon_lol:
Касиото декларира јасно за каков механизам станува збор и е напишан па може да се види и од авион.

Додека на Леманов не пишува ништо па ништо чудно да има и некое кинеско срање внатре.

Па сеа ти види.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Касиото декларира јасно за каков механизам станува збор и е напишан па може да се види и од авион.

Додека на Леманов не пишува ништо па ништо чудно да има и некое кинеско срање внатре.

Па сеа ти види.
Да, оти голема наука и вештина е да се направи прецизен кварцен механизам; затоа мојот Касио чини 35 евра. И оти Ж.Л. се произведуваат од вчера, а не веќе 40 години, па никој не стигна да ги научи какви се неквалитетни.

http://clicktempus.com/jacques-lemans-dont-tell-the-watch-snob/
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.353
Поени од реакции
7.489
Овие снобови со Касио, Ситизен и Сеико се најјаки :icon_lol: (Ај Сеико донекаде). Мислиш за Ролекс и Патек Филип зборува, он - Касиото бил квалитет, Жак Леман не биле :icon_lol:
Имаш класи на саати, класа до 1000$, класа од 1 до 10 илјади, и класа над 10 илјади. Мене искрено желба ми е Tag Heuer Carrera кој е околу 4.000 или Omega - Dark side of the moon, 8.000. Моментално носам MARC by Marc Jacobs од 250$ и Stuhrling кој у грчка го платив 200€ а на интернет го најдов за дупло помалку.

Ролекс никогаш не би купил, у таа класа имаш Tag Heuer, Breitling, Hublot кои мене повеќе ми се свиѓаат, дури и за Omega сум пребирлив, не ги сакам сите модели, само неколку.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
247
Поени од реакции
394
11717027_1429009394092596_249275775_n.jpg

Ако има сериозни купци може да се договориме Оригинал УНИСЕКС
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Имаш класи на саати,
Не реков дека нема. Ама Каиото не е некоја класа во однос на Жак Леман, на пример. И двата се солидни саати кои вршат работа. Ж.Л. имаат поубав дизајн, Касио поголем опсег на производи.
Ролекс никогаш не би купил, у таа класа имаш Tag Heuer, Breitling, Hublot кои мене повеќе ми се свиѓаат, дури и за Omega сум пребирлив, не ги сакам сите модели, само неколку.
Искрено, не сум ни помислувал на толку скапи часовници; Тудор Монарх Класик од околу 1500 евра е нешто што можеби би можело да се оствари, поскапо нешто од тоа сум гледал, ама само онака, виндоу-шопинг.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.352
Поени од реакции
7.429
Да, оти голема наука и вештина е да се направи прецизен кварцен механизам; затоа мојот Касио чини 35 евра. И оти Ж.Л. се произведуваат од вчера, а не веќе 40 години, па никој не стигна да ги научи какви се неквалитетни.

http://clicktempus.com/jacques-lemans-dont-tell-the-watch-snob/
Навистина не знаеш како се формира цената на еден часовник.
 
Член од
10 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
48
Пред некоја година знам имаше човек на Битпазар и збореа дека продава оригинал КАСИО часовници, исти типови ко во mytime и b-watch само 20-30% поевтини. Дали типот уште продава и дали некој кој купил од него е задоволен. Имам 2ца другари кои купија пред 4 години и се презадоволни
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Навистина не знаеш како се формира цената на еден часовник.
Зошто не споделиш?[DOUBLEPOST=1455938994][/DOUBLEPOST]
Пред некоја година знам имаше човек на Битпазар и збореа дека продава оригинал КАСИО часовници, исти типови ко во mytime и b-watch само 20-30% поевтини. Дали типот уште продава и дали некој кој купил од него е задоволен. Имам 2ца другари кои купија пред 4 години и се презадоволни
Јас го купив мојот Касио пред некоја година од еден човек од Чаир кој се рекламираше на интернет, можеби е истиот. Немам никаков проблем со саатот. Инаку, не знам зошто некој би правел копија Касио кога и оригиналите се премногу ефтини.
 
Последно уредено:

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.956
Поени од реакции
5.515
Затоа што копиите се поевтини за производство, а се продаваат приближно колку и оригиналот.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Затоа што копиите се поевтини за производство, а се продаваат приближно колку и оригиналот.
Штознам, можеби кај поскапите модели, Џи-шок итн. Ако мојот Касио е копија, тогаш е подобар од оригиналот.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.352
Поени од реакции
7.429
Штознам, можеби кај поскапите модели, Џи-шок итн. Ако мојот Касио е копија, тогаш е подобар од оригиналот.
Механизмот на часовниците не кошта многу пари и затоа речиси и да нема производител кој сам произведува механизам па затоа речиси сите часовници (со исклучок на ептен ефтините кинески копии) содржат или јапански механизам (поефтин) или швицарски (поскап).
И јас имам касио со мијота механизам и е екстремно точен, дали бега 1 минута на 6 месеца. Така да ако твојот касио бега 5 минути на месец онда е тука нешто сумљиво.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Механизмот на часовниците не кошта многу пари и затоа речиси и да нема производител кој сам произведува механизам па затоа речиси сите часовници (со исклучок на ептен ефтините кинески копии) содржат или јапански механизам (поефтин) или швицарски (поскап).
И јас имам касио со мијота механизам и е екстремно точен, дали бега 1 минута на 6 месеца. Така да ако твојот касио бега 5 минути на месец онда е тука нешто сумљиво.
Колку, би рекол, „бега“ еден Жак Леман?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.352
Поени од реакции
7.429
Колку, би рекол, „бега“ еден Жак Леман?
"Жак Леман" не прозиведува механизам, туку како и 95% од призводителите на часовници ги купува готови, е сеа лошото кај "Жак" е што на повеќето часовници кои се на онлајн продажба, никаде не стои за каков механизам станнува збор, па ти види сеа за што сериозна фирма станува збор.

Бтв, да не беше ти немаше ни да знам дека постои таква марка :)
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
"Жак Леман" не прозиведува механизам, туку како и 95% од призводителите на часовници ги купува готови, е сеа лошото кај "Жак" е што на повеќето часовници кои се на онлајн продажба, никаде не стои за каков механизам станнува збор, па ти види сеа за што сериозна фирма станува збор.

Бтв, да не беше ти немаше ни да знам дека постои таква марка :)
The brand hit the headlines in 2009 when it was unveiled as the official watch supplier for the UEFA Champions League. It also has an ongoing association with F1, with the Jacques Lemans F1 Collection remaining one of the brand’s most popular to date.

Away from the world of sport, Jacques Lemans released the Expendables Collection, specially made for the blockbuster movie, The Expendables 2, starring Sylvester Stallone, Jason Statham, Arnold Schwarzeneggar and just about every other aging action movie star.
Фрлиле веројатно многу пари за да ги добијат овие спонзорства, така да тешко дека се неозбилна фирма. Но, поентата е друго: колку лош би можел да биде направен саатот за да биде полош од еден Касио? И дали има логика дека би бил направен толку лошо; дури и марките како Гучи, Дизел итн. кои се модни фирми (Жак Леман не е модна фирма, бдв, и постои околу 40 години) кои одлучиле да си направат свои часовници (или поточно му платиле некому да им ги направи и го ставиле нивното име), сигурно не би ризикувале да направат нешто што ќе се распадне за една година, кога за релативно малку пари можат да направат/купат доволно квалитетен часовник - барем на ниво на останатите во истиот ценовен ранг.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.352
Поени од реакции
7.429
Фрлиле веројатно многу пари за да ги добијат овие спонзорства, така да тешко дека се неозбилна фирма. Но, поентата е друго: колку лош би можел да биде направен саатот за да биде полош од еден Касио? И дали има логика дека би бил направен толку лошо; дури и марките како Гучи, Дизел итн. кои се модни фирми (Жак Леман не е модна фирма, бдв, и постои околу 40 години) кои одлучиле да си направат свои часовници (или поточно му платиле некому да им ги направи и го ставиле нивното име), сигурно не би ризикувале да направат нешто што ќе се распадне за една година, кога за релативно малку пари можат да направат/купат доволно квалитетен часовник - барем на ниво на останатите во истиот ценовен ранг.
https://www.jacques-lemans.com/shop/2329/classic-n-209?c=73
Види го овој часовник на пример, кошта 250 евра а на него има плексиглас кој е по мосова скала меѓу 3 и 4, додека еден обичен касио кој кошта 100 евра има минерално стакло кое е по мосова скала на тврдина најмалку 5. (мосова скала е од 1 до највисока оцена 10)

Епа ти види сеа какви квалитетни материјали вградува Леманов.

Друг е муабетот што никаде не стои каков механизам е па тоа кажува дека со сигурност не е некој докажан јапонски или швајцарски механизам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom