Цртање

makedonceto

македончето
Член од
6 април 2010
Мислења
2
Поени од реакции
27
Сакам многу да цртам, а најмногу сакам да цртам портрети и секогаш кога имам слободно време го користам за тоа. Поздрав
 

шеф на подземје

зумбулот
Член од
25 август 2010
Мислења
1.213
Поени од реакции
76
abe biva li tolku da bidam apce za crtanje

--- надополнето ---

Јас пошто студирам Индустриски дизајн неопходно ми е да цртам. Еве една кола што ја нацртав вчера, онака набрзина , колку да го исполнам времето.

http://img87.imageshack.us/f/macedon.jpg/
super crtaz da ti dinesam masinka da me tetoviras ke izvadis kirija mesecna .
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Ко бев мал цртав, сега јок



Техника - пенкало и дрвени боички; рамката, текстот и зелената позадина се дополнително ставени во фотошоп
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Па си цртам многу често.Тоа ми е некако како хоби.Еве што имам во детската на дзид а се спремам за нов граффит низ цел дзид но за жал со маркери а не со спреј :toe: dsa.jpg asdsd.jpg
 

makedonceto

македончето
Член од
6 април 2010
Мислења
2
Поени од реакции
27
Обожавам да цртам...кога имам слободно време секогаш си цртам...:D
 

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
Гледам некако слабо е на темата... Еве нешто тазе од мене.



И ова... Нашкртано помеѓу паузи додека вежбав математика :)

 

makedonceto

македончето
Член од
6 април 2010
Мислења
2
Поени од реакции
27
Цртам скоро секој ден, кога имам слободно време...:D
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Па си цртам многу често.Тоа ми е некако како хоби.Еве што имам во детската на дзид а се спремам за нов граффит низ цел дзид но за жал со маркери а не со спреј :toe:Прегледај го приврзокот 40800Прегледај го приврзокот 40801
Во македонската кирилица има буква: ѕ.
Иначе интересно (колку да не биде оф-топик lol)
 

intro

★ ★ ★★ ★
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.041
ауу особено додека учев тетратките ми беа цели со ремек дела али сега немам време и ретко цртам
 
R

Roten 96

Гостин
го сакам цртањето ме бива да кажам така ај :D него би сакал некој од вас тука што имате направено некои творби да ми пуштите да ги видам ми се црта многу..
--- надополнето: Jul 8, 2011 2:57 PM ---
го сакам цртањето ме бива да кажам така ај :D него би сакал некој од вас тука што имате направено некои творби да ми пуштите да ги видам ми се црта многу..
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Одсекогаш сум сакал цртање - никогаш не ме бивало за цртање. Некој да не знае курсови каде има или да препорача нешто онлајн туторијали, книги ?
Сакам да научам што е можно повеќе техники и стилови. :)
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Одсекогаш сум сакал цртање - никогаш не ме бивало за цртање. Некој да не знае курсови каде има или да препорача нешто онлајн туторијали, книги ?
Сакам да научам што е можно повеќе техники и стилови. :)
Зависи со што сакаш да почнеш и кои ти се крајните цели, а за книги ги има многу :)

Во секој случај доколку сакаш да црташ луѓе (а не само мртва природа и апстракции) мораш да почнеш со човечка анатомија.

Еве некои кои можеби би ти помогнале:

- Figure Drawing For All It's Worth - Andrew Loomis (обемно та дури и преобемно четиво со објаснувања за човечката анатомија и со примери за различни стилови, пози...)
- Anatomy for fantasy artists - Glen Fabry (за цртање во фентази стил, нешто ко LOTR)
- Simplified Anatomy for the Comic Book Artist (за цртање симплифицирани карактери, нешто ко Batman TAS)
 

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
387
Сакам да цртам и тоа многу ама де неам листови де неам молив,боици.Воглавно сакам да цртам со пенкало,ротограф,а за тема што ми текне тоа.Неам некој сочуван цртеж зашто или ги губам или фрлам,едноставно се чуствувам убаво додека цртам а после да го гледам истиот ми здосадува D
еве еден цртеж од мене со пенкало едино тој го имав сочувано зашто го имав сликано со мобилен
 

Kajgana Shop

На врв Bottom