Цртање

rustyblades

Stiff Upper Lip
Член од
19 февруари 2007
Мислења
611
Поени од реакции
35
hmm. Obozavam crtanje. Koa nema so da praam obicno si crtam nekoj faci so golemi oci i golemi zabi, a inace isto taka nekoas crtam i grafiti...Nekoas.
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Еднаш или двапати годишно се случува да нацртам нешто што би се нарекло уметничка слика.Знам да цртам,ама мрза сум,тоа ми го има плеснато во фаца и професор.Кога цртам,цртам најчесто портрети на луѓе,мразам моливи,цртам со пенкало :)или графит,или пак акварел.Обработка на црно-бели комбинации ми е омилено нешто.
 

inquisitor

ИДИОТ
Член од
22 март 2007
Мислења
833
Поени од реакции
3
обожавам цртање! цртам СРОГО со молив т.е. сенчам :) најчесто нешто апстрактно помешано со некој лик, силуета, фигура.. итн итн... :)
 
Член од
27 февруари 2007
Мислења
195
Поени од реакции
3
Obozavam da crtam,a najomileno mi e da go pram to so moliv...Crtam se i sesto ama najcesto oci...a vo posledno vreme koa sum nervozna i zemam crtam,nemam nekoja idea samo zemam molivot v raka listot i crtam se sho ke mi dojdi na pamet..i na kraj izlegva edno interesno neobicna slika.. :)
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
Дома ретко фаќам прибор за цртање или сликање. Кога ќе ме мавне таков псајхо вејв, земам молив (од тие убавите, графитни, бла шо знам јас какви се) и чкрабам. Портретите ми се пасија и сакам да ги усовршам. Не ми оди баш сјано, али се трудам:)
Сакам бои, но не се нафаќам за целосно решавање на слика. Најчесто сликам апстракни ствари, ич не ме бива за конкретни. Живот...:)
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Само молив, пенкало и маркер признавам :) За друго не сум тапа, ама не е то то. Цртам најчесто портрети од замислени ликој, некој суштества :) Доста прецртвам, поточно гледам слика и го цртам истиот лик, то ми е доста интересно (не ради недостаток на инвентивност, де :) ) пааа шознам друго.. Не сум задоволна од исходот - Никогаш. Нек ви кажит јоки коментар за мене, таја само од форумов имат видено нешо мое.:)
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
Ха!
Ме влечиш за јазик да те фаљам?!
Кучка:) (кидин)
Имаш неверојатна прецизност, НЕВЕРОЈАТНА, очигледно и трпение. Гледај да ги поработиш сенките и појќе да се нафаќаш за лични замисли....то е јачење во превод:)
Иначе плакатот за Хрватиштана каков беше...хипи-мераковско-ремек дело:))
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Обожавам да цртам. Најопвеќе од се. Ама работата е шо незнам да цртам...:(
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Цртам,да. Во последно време од обврска за по предметот ликовно инаку,немам време. Летово ветувам дека повеќе ќе поработам на таа тема. Цртам со моливче највеќе. Некогаш од примораност со темпери или гваш работам,инаку не.
Последното нешто што го цртав беа карикатури.
 

Gadfly Baba

Registered Loser
Член од
20 февруари 2007
Мислења
997
Поени од реакции
21
Цртам,цртам,цртам....цртам.....цртам
Сакам да цртам,ама сакам да стане повеќе од хоби.Цртам со молив,пенкало и на Photoshop (кој за сеа,за боење го користам само,ама неделава табла ќе зеам,растур ќе напрам).Инаку не сакам да цртам портрети и луѓе,не ми се интересни,секогаш цртам некој створови и слични имагинарни работи.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Pa bagi crtam :) posledno vreme abstrakt :) sum ucestvuval i na dve grupni izlozbi :)
 
J

JohnnyMass

Гостин
мене ме бива за цртање,а уште повеќе за боење.
У фамилијата веќе имаме неколку сликари, ама мене некако не ми го прави ќефот.Ова мое сликање се разви кога налетав на една забегана професорка у основно која многу тражеше од нас.Сега откако се откачив не сум направил нити еден цртеж.
А еве неколку мои цртежи кои се пратени у странство по конкурси:
Zamok (02.05.2006).jpg
Sv.Nikola (26.04.2006).jpg
Sunrise (30.8.2006).jpg
Не се гледаат најубаво затоа што се сликани со камера од мобилен телефон.
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
crtav sekoj den do sea i konecno zavrsiv so skolo
 

Kajgana Shop

На врв Bottom