Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.345
Поени од реакции
5.462
Повеќето Македонци што ги знам само преку имоти се имаат збогатено.

друже не е дали е преценето или не се продава. Пак ке го пишам тоа што го пишав. Коа во Србија може на мочка река по 10,000 евра да се продава и се е продадено може и кај нас за 2,000.
Дали ти сакаш или неќеш пазарот одредува цена.

имаш ли видено колку е гарсоњера центар на Лондон?

исто и за Скопје викаа 650 евра беше скапо, 800 бешескапо, 1300 беше скапо сега до 2,000 дојде.

мој другар со 30,000 денари плата 3 стана во Скопје има купено за 7 години. Штедење и вложување како што прават нашите во Австралија.

кој сака да се жали нека се жали пишав еднаш ке пишам и пак.

караванот врви кучињата лааат.
Се ок само тој другар ти "ДУИ"нб бизнис да не е по националност ? :icon_lol:

Ја никој што знам дури и со 5пати поголема плата од таа не си купил 3 стана за 7 години.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Се ок само тој другар ти "ДУИ"нб бизнис да не е по националност ? :icon_lol:

Ја никој што знам дури и со 5пати поголема плата од таа не си купил 3 стана за 7 години.
Приоритети се у прашање, јас знам со 5 пати поголема плата од луѓето што ги знаеш :)
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.732
Поени од реакции
35.251
Повеќето Македонци што ги знам само преку имоти се имаат збогатено.

друже не е дали е преценето или не се продава. Пак ке го пишам тоа што го пишав. Коа во Србија може на мочка река по 10,000 евра да се продава и се е продадено може и кај нас за 2,000.
Дали ти сакаш или неќеш пазарот одредува цена.

имаш ли видено колку е гарсоњера центар на Лондон?

исто и за Скопје викаа 650 евра беше скапо, 800 бешескапо, 1300 беше скапо сега до 2,000 дојде.

мој другар со 30,000 денари плата 3 стана во Скопје има купено за 7 години. Штедење и вложување како што прават нашите во Австралија.

кој сака да се жали нека се жали пишав еднаш ке пишам и пак.

караванот врви кучињата лааат.
Знам колку се недвижностите надвор, но си има и причини за тоа. Како што пишав погоре, тие држави растат и народ се тепа за тамошна виза, да не правиме муабет за бизнис климата.

Другарот те лажи, да се здрави и живи тие што му оставиле наследство, или пак матка нешто на страна и пак крие.
За 7 години и да живее на леб и сол пак со таа плата нема да собере само за учество.
Друго е АУС со таа финта, друго е мкд. Тука за стан под кирија се бркаш со 100+ семејства и молиш да те одберат, во Скопје дали ќе ти се јават 10 души на огласот, станови за под кирија има на секој чекор.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Се ок само тој другар ти "ДУИ"нб бизнис да не е по националност ? :icon_lol:

Ја никој што знам дури и со 5пати поголема плата од таа не си купил 3 стана за 7 години.
Од мое маало. Македонец.
Крнтија кола вози, не се џапа со саати, коли и облека како 99.99%% од Македонците. Работи, штеди и инвестира.
Ќути и не галами на памет.

30,000 денари=500 евра х 10 месеци = 5,000 евра
Тоа е 10% депозит за стан. Првиот го зема 650 евра квадрат.

ама македонска работа попрво ке се искезите и ке пукате сеир на форум место да работите и штедите и инвестирате.
Никој не ви е крив што и во Мк има луѓе со нормална плата како изградиле портфолио од имото. Глејте вести и филмови и кукајте дека државата ви е крива.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.345
Поени од реакции
5.462
Од мое маало. Македонец.
Крнтија кола вози, не се џапа со саати, коли и облека како 99.99%% од Македонците. Работи, штеди и инвестира.
Ќути и не галами на памет.

30,000 денари=500 евра х 10 месеци = 5,000 евра
Тоа е 10% депозит за стан. Првиот го зема 650 евра квадрат.

ама македонска работа попрво ке се искезите и ке пукате сеир на форум место да работите и штедите и инвестирате.
Никој не ви е крив што и во Мк има луѓе со нормална плата како изградиле портфолио од имото. Глејте вести и филмови и кукајте дека државата ви е крива.
Аха епа чим од 30.000 трга на страна 30.000 значи живее со тато и мама....што убаво така цел живот на друг терет...или со два збора ДУИнг бизнис :icon_lol:
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Знам колку се недвижностите надвор, но си има и причини за тоа. Како што пишав погоре, тие држави растат и народ се тепа за тамошна виза, да не правиме муабет за бизнис климата.

Другарот те лажи, да се здрави и живи тие што му оставиле наследство, или пак матка нешто на страна и пак крие.
За 7 години и да живее на леб и сол пак со таа плата нема да собере само за учество.
Друго е АУС со таа финта, друго е мкд. Тука за стан под кирија се бркаш со 100+ семејства и молиш да те одберат, во Скопје дали ќе ти се јават 10 души на огласот, станови за под кирија има на секој чекор.
Колку е 10% депозит на 50,000 евра?
5,000 подели на 12 месеци.
Повеќето живеат со родителите и не плаќаат мн трошкови. Како мислиш леб и сол да јадат нема да соберат????

дај бе не лупајте на памет на марс ли живеете.
Автоматски споено мислење:

Аха епа чим од 30.000 трга на страна 30.000 значи живее со тато и мама....што убаво така цел живот на друг терет...или со два збора ДУИнг бизнис :icon_lol:
Па што има врска од 20 години седи со неговите и штеди максимум сега и тоа ли е проблем? Во Австралиј македонците што се родени таму различно ли прават? Па после ќе ви солат памет како биле богати коа ке дојдат на 2 недели овде
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
Колку е 10% депозит на 50,000 евра?
5,000 подели на 12 месеци.
Повеќето живеат со родителите и не плаќаат мн трошкови. Како мислиш леб и сол да јадат нема да соберат????

дај бе не лупајте на памет на марс ли живеете.
Автоматски споено мислење:


Па што има врска од 20 години седи со неговите и штеди максимум сега и тоа ли е проблем? Во Австралиј македонците што се родени таму различно ли прават? Па после ќе ви солат памет како биле богати коа ке дојдат на 2 недели овде
i ovoj ko dedo ti... :pos:
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
i ovoj ko dedo ti... :pos:
Дедоми има имот во Sydney кај што ти и твојата цела мочана фамилиј никад нема да имате џабе сте таму 30-40 години. Оди во Тајланд по циганките само користи заштита. :angel:
Автоматски споено мислење:

Аха епа чим од 30.000 трга на страна 30.000 значи живее со тато и мама....што убаво така цел живот на друг терет...или со два збора ДУИнг бизнис :icon_lol:
Он се снашол некако, ти што имаш направено? :)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.199
Поени од реакции
16.143
Дедоми има имот во Sydney кај што ти и твојата цела мочана фамилиј никад нема да имате џабе сте таму 30-40 години. Оди во Тајланд по циганките само користи заштита. :angel:
Автоматски споено мислење:


Он се снашол некако, ти што имаш направено? :)
Го неаме можда тој луксуз да си дозвилиме цела плата да ја тргаме на страна.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Го неаме можда тој луксуз да си дозвилиме цела плата да ја тргаме на страна.
Добро тоа е друга приказна друже.
Тогаш ке мора 2ра работа.
Јас дур го земав првиот имот во Австралија 3 работи работев, ова беше 18-24 години.

Али точно не секој има лукзсуз да тргаш цела плата ама ке мораш нешто екстра дур не собереш 10% депозит. После вратисе на 1на работа и стави го имотот под кирија.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.199
Поени од реакции
16.143
Добро тоа е друга приказна друже.
Тогаш ке мора 2ра работа.
Јас дур го земав првиот имот во Австралија 3 работи работев, ова беше 18-24 години.

Али точно не секој има лукзсуз да тргаш цела плата ама ке мораш нешто екстра дур не собереш 10% депозит. После вратисе на 1на работа и стави го имотот под кирија.
Абе сеа друго е странство, друго е Македонија.
Ја само еден познавам што работи две работи, зашо е професор, па за време на летен распуст и викенди работи конобар. А ретки се таквите, зашто нема можност за втора работа ако не си у некоја државна институција, па за викенд да си слободен.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Абе сеа друго е странство, друго е Македонија.
Ја само еден познавам што работи две работи, зашо е професор, па за време на летен распуст и викенди работи конобар. А ретки се таквите, зашто нема можност за втора работа ако не си у некоја државна институција, па за викенд да си слободен.
Зашо за викенд? Постои работа и после 4-5 саат.

Ке мора нешто екстра да се работи на почеток за жал. Пошто во странство да си на пример исто е. Зависи од визата ама да речеме на студентска да си во Австралија 20,000 годишно ти е само школото. Каде е храна сметки, кирија итн итн.

Имам другар на пример има слабо платена работа овде ама чува пчели на страна, и тоа му носи голем принос. Тие пари ги штеди и ги вложува.

Јас фрееланс работев како мал во средно, и вадев одредена сума долари што ги штедев.

Ако ми веруваш најтешко е да се купи првиот имот, после е полесно.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
Дедоми има имот во Sydney кај што ти и твојата цела мочана фамилиј никад нема да имате џабе сте таму 30-40 години. Оди во Тајланд по циганките само користи заштита. :angel:
Автоматски споено мислење:


Он се снашол некако, ти што имаш направено? :)
dedo ti ke umri u zlaten kafez :pos: isto ko i drugar ti sto si ja ebal cela mladost za da se zaduzi preku glava za stanovi vo skopje... tipot zivee so mama i tato, stedi cela plata za da ima portfolio sto nema nikogas da go uziva:pos:

dedo ti peer treba da ima 3-4 takvi kuki za da go smetam za voskar preku sila ako veke merime koj sto ima ne deka toa bese celta, ednostavno sakam samo da ti posocam deka so glupaci si opkrzen :toe:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.985
Поени од реакции
10.660
Јас сум независен од 18години, тато и мама ми ја плаќаа киријата и сметките, трошев само за две три кафиња за јадење идев кај нив а не како денес волови живеат со родителите
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
dedo ti ke umri u zlaten kafez :pos: isto ko i drugar ti sto si ja ebal cela mladost za da se zaduzi preku glava za stanovi vo skopje... tipot zivee so mama i tato, stedi cela plata za da ima portfolio sto nema nikogas da go uziva:pos:

dedo ti peer treba da ima 3-4 takvi kuki za da go smetam za voskar preku sila ako veke merime koj sto ima ne deka toa bese celta, ednostavno sakam samo da ti posocam deka so glupaci si opkrzen :toe:
Колку плаќаш за ку**и на циганките на 40-50 години? Дедоми барем во златен кафез ти бабати или мајкати у старечки дом си ја бутнал ебате клошарот
Автоматски споено мислење:

Јас сум независен од 18години, тато и мама ми ја плаќаа киријата и сметките, трошев само за две три кафиња за јадење идев кај нив а не како денес волови живеат со родителите
И поентата која ти е?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom