Цени на горивата во Македонија (поскапување и поевтинување)

viktordojran

пссwd
Член од
11 септември 2007
Мислења
351
Поени од реакции
31
Луге 85денари ЗА 1ЛИТАР е прескапо не правете никакви калкулации ТОА Е ПРЕГОЛЕМА ЦЕНА ЗА НАС.Џабе филозофирате вака онака така
Тоа е многу скапо гориво.А сакам да кажам за плинот.
Плинот сега е 50денари за литар
ДАЛИ ЗНАЕТЕ ДЕКА ПЛИНОТ Е ПРИРОДЕН ГАС И ДЕКА ПРИРОДАТА НИ ГО ДАВА НАМ?
А некој прави пари од тоа!
БРАВО ЗА МАЈСТОРИТЕ И ЗА НАФТАТА И ЗА ПЛИНОТ.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Луге 85денари ЗА 1ЛИТАР е прескапо не правете никакви калкулации ТОА Е ПРЕГОЛЕМА ЦЕНА ЗА НАС.Џабе филозофирате вака онака така
Тоа е многу скапо гориво.А сакам да кажам за плинот.
Плинот сега е 50денари за литар
ДАЛИ ЗНАЕТЕ ДЕКА ПЛИНОТ Е ПРИРОДЕН ГАС И ДЕКА ПРИРОДАТА НИ ГО ДАВА НАМ?
А некој прави пари од тоа!
БРАВО ЗА МАЈСТОРИТЕ И ЗА НАФТАТА И ЗА ПЛИНОТ.
Avto-plinot t.e. LPG (Liquid Petroleum Gas) ili TNG (Tecen Naften Gas) se dobiva od nafta !!!
So toa sto cenata na naftata odi nagore, avtomatski odat nagore i cenite na benzinite i avto-plinot(LPG/TNG) !!!
--- надополнето: 3 март 2012 во 21:18 ---
Ова со поскапувањето на бензинот ќе влијае на кого-како. На пример, тој што купил кола од над 20000 евра, нема да му мења многу ако го поскапат бензинот. На крај краева, ако веќе живеете во Скопје, не морате да идете на пример на работа со кола. Фатете си автобус, идете со точак, или барем со мотор, колку-толку ќе бидете во ќар. Но еве како што можам да приметам во градот, уште си фрчат коли како во времето кога бензинот беше 65 денари.
Bravo, navistina post na mesto !!!
Potpolno istoto mislenje go imam i jas !!!
Sekako deka novite ceni na gorivata nema mnogu da gi zasegnat licata koi vozat koli od preku 20 iljadi evra, no od druga strana pak toj sto vozi seuste na pr. zastava 101, fico, yugo i sl. za nego i 20 den. za litro benzin e premnogu, znaci za kogo kako, spored mene nekade do 75 den. se jade(iako i toa e premnogu), no preku 80 den. za litro benzin e stvarno preterizam, za nas standard !!!
No od druga strana pak primetuvam deka denovive iako se poskapeni gorivata, soobrakjajniot metez/guzva niz Skopjevo e ogromen, ne se proagja od avtomobili i sekako deka nema bas zastavi(mnogu retko) !!!
Ama izgleda i ova e malku za Makedonceto, treba da se dupliraat cenive na gorivava, pa bas da vidam dali i togas lugjevo pak kje odat so kolite na mocanje !!! :tapp:
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Bravo, navistina post na mesto !!!
Potpolno istoto mislenje go imam i jas !!!
Sekako deka novite ceni na gorivata nema mnogu da gi zasegnat licata koi vozat koli od preku 20 iljadi evra, no od druga strana pak toj sto vozi seuste na pr. zastava 101, fico, yugo i sl. za nego i 20 den. za litro benzin e premnogu, znaci za kogo kako, spored mene nekade do 75 den. se jade(iako i toa e premnogu), no preku 80 den. za litro benzin e stvarno preterizam, za nas standard !!!
No od druga strana pak primetuvam deka denovive iako se poskapeni gorivata, soobrakjajniot metez/guzva niz Skopjevo e ogromen, ne se proagja od avtomobili i sekako deka nema bas zastavi(mnogu retko) !!!
Ama izgleda i ova e malku za Makedonceto, treba da se dupliraat cenive na gorivava, pa bas da vidam dali i togas lugjevo pak kje odat so kolite na mocanje !!! :tapp:
Глеј, побарувачката на горива е нееластична. Што значи тоа? Тоа значи дека побарувачката е релативно константна без разлика на цената. Замена за бензин нема, се мора да се транспортира без разлика на цената. Така да тоа повлекува поскапувања кај други производи. Незнам кој изговор го имаат за акциза од 24 денари на литар. Ама акцизи на нафтени деривати се жива глупост само да ги пумпаат цените и да збираат арач. Јас доста го обвинувам менталитетот на народот зошто очекува се од државата. Ама така го научија 45 години комунизам плус 20 години државен интервенционизам и тоа е.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.288

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Ама тие врз нафта живеат, нафтата поевтина од вода им је
кога веќе ја спомна водата. ние теба да сме благодарни што имаме питка вода и не ја купуваме од маркети за да ја пиеме како на пример у грција или германија. наместо да се искористи питката вода за извоз на пример - кај нас со питка вода некои бафчи вадат. оди па најди го крајот сеа да те видам
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
633
Поени од реакции
241
Avto-plinot t.e. LPG (Liquid Petroleum Gas) ili TNG (Tecen Naften Gas) se dobiva od nafta !!!
So toa sto cenata na naftata odi nagore, avtomatski odat nagore i cenite na benzinite i avto-plinot(LPG/TNG) !!!
--- надополнето: 3 март 2012 во 21:18 ---


VRSKA NIKAKAVA NEMA TOA CENA NA BENZINI SO CENA NA GAS TOA E SOSEMA DRUGO
--- надополнето: 4 март 2012 во 09:10 ---
Avto-plinot t.e. LPG (Liquid Petroleum Gas) ili TNG (Tecen Naften Gas) se dobiva od nafta !!!
So toa sto cenata na naftata odi nagore, avtomatski odat nagore i cenite na benzinite i avto-plinot(LPG/TNG) !!!
--- надополнето: 3 март 2012 во 21:18 ---


VRSKA NIKAKAVA NEMA TOA CENA NA BENZINI SO CENA NA GAS TOA E SOSEMA DRUGO
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
изглеа сум се збунил ја нешто. абе плинот / гасот нели доаѓа директно од земја односно ПРИРОДЕН ГАС ? незнаев дека плин се праел од нафта.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.090
Поени од реакции
11.494
изглеа сум се збунил ја нешто. абе плинот / гасот нели доаѓа директно од земја односно ПРИРОДЕН ГАС ? незнаев дека плин се праел од нафта.
Си се збунил, постојат 2 типа на гас: природен земјен гас (метан) и течен нафтен гас (мешавина на пропан-бутан). Првиот доаѓа директно од земја, вториот се добива при рафинирање на нафтата.
99% од возилата на плин кај нас го користат вториот, кој се добива од нафтата.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
изглеа сум се збунил ја нешто. абе плинот / гасот нели доаѓа директно од земја односно ПРИРОДЕН ГАС ? незнаев дека плин се праел од нафта.
L.P.G. - LIQUID PETROLEUM GAS
T.N.G. - TECEN NAFTEN GAS t.e. Avto-Plin
Ovoj gas se dobiva od naftata, a prirodniot gas koj se vadi od zemja e drug !!!
Taka da so samiot porast na cenata na naftata, normalno deka po avtomatizam kje se zgolemat i cenite na benzinite i cenata na LPG/TNG t.e. avto-plinot !!!
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
добро ај чим е така објаснете ми ја следнава ситуација. кога бензинот беше 45/50 денара цената на плинот беше верувале или не 10/12 денара значи 4 пати поевтина. сега цената на бензинот е 85 денара а цената на плинот е 49 што не е ни 2 пати помала.

каде е тука логиката?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom