Цени на влезници

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Мислам дека малку ја претераја за на Bob Sinclar, 1200 денари.
Не за друго туку полупразен беше стадионон.
(иако беше добра журка,сепак мислам дека ја претераја).
А, инаку сега колку шо знам ги смалвет цениве за журки, порано беа многу поскапи.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.106
Поени од реакции
5.771
Avalon imaat realtivno poskapi karti vo odnos na drugite, zatoa sto gi nosat Santana, Lenny Kravitz, Roxy Music.... a ne Aca Lukas, Skazi i ne znam tamu nekoi drugi pejaci i DJ. :toe:
Да, ама и го донесоа Bob Sinclar за 1000 денари иако е на 35то место според DjMag за оваа година, а на пример Колосеум го донесе Markus Schulz кој е на 8мо за 200 денари :lud:. Исто така летово донесоа далеку подобри дџ-и од Bob Sinclar за цена под 400 денари (само за Armin van Buuren беше 400, а потоа 500 во претпродажба).
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Да, ама и го донесоа Bob Sinclar за 1000 денари иако е на 35то место според DjMag за оваа година, а на пример Колосеум го донесе Markus Schulz кој е на 8мо за 200 денари :lud:. Исто така летово донесоа далеку подобри дџ-и од Bob Sinclar за цена под 400 денари (само за Armin van Buuren беше 400, а потоа 500 во претпродажба).
Kaj se odrza Bob Sinclair?
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
За тие што се жалат за скапите влезници на Авалон. Се знам лично со типот што преговара со музичкиве фаци за настап во Македонија, тој ми објаснуваше некои работи и вака: Како што кажа Quark, Авалон се труди да донесе големи музички имиња, односно ,,големи'' имиња колку што можат ,,голем'' профит да остварат, се надевам сфативте.
Еве класичен пример, Мејден ги донесоа во Србија, а не во Македонија. Зошто? Многу едноставно, како прво нема соодветна сала (што во моментов се реши), второ Мејден бараат голема сума на кеш за да одржат концерт, аналогно на тоа Авалон треба да остварат профит, сепак тоа е нивниот бизнис. Е сега како да остварат профит кога Македонија има 2.000.000 народ, плус стандардот е таков што не дозволува народот да си дозволи повеќе од 1500 денари за концерт.
Е сега удрете математика, помалку заинтересирани за Мејден, ќе треба да зголемат кеш на влезници, еквивалент на енормно мала посетеност, наместо профит, влегуаат во 0 :toe:

п.с. Друго е да направиш огромен концерт на стадион, бина, озвучување. Друго е DJот да го закачиш во дискотека, тука цената на билетот варира.

п.п.с. Народот слуша турбофолк, за жал. Затоа секогаш ќе биде поголема посетеноста на Аца за поголем кеш отколку за Скази-Мази за помалку. Народот бега на Наташа Беквалац наместо на ЗЗТоп, тоа е тоа.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Да, ама и го донесоа Bob Sinclar за 1000 денари иако е на 35то место според DjMag за оваа година, а на пример Колосеум го донесе Markus Schulz кој е на 8мо за 200 денари :lud:. Исто така летово донесоа далеку подобри дџ-и од Bob Sinclar за цена под 400 денари (само за Armin van Buuren беше 400, а потоа 500 во претпродажба).
Тоа време во Охрид да направиш журка е таман да го одереш народот. Сите полни кеш, пукни надреални цени. И сепак ти доаѓаат на журката дека таков е периодот.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Тоа време во Охрид да направиш журка е таман да го одереш народот. Сите полни кеш, пукни надреални цени. И сепак ти доаѓаат на журката дека таков е периодот.
Цените се големи. Со многу оправдана цел, и немате право да кенкате.
Прво, Охрид, за време на сезона, коа дундиња идат пуни кеш, шо неможат, а сакаат да го потрошат.
Каде да го потрошат? Па наравно на лејм фемци жур кај шо картата е 1200 денари. За да бидеш виден, за после да се фураш у маало дека си бил на некој дифтар, на кој едвај 1/2 песни му знаат.
Верувам дека цената да беше 100 денари за сељакон, помалце луѓе ќе му дојдеа него вака на 1200.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom