Цела Македонија мета на измама - ВНИМАВАЈТЕ или отиде сметката до небо

Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
Цела Македонија е мета на измама. Денеска на сите телфони на т-мобиле стасала порака на која на кирилица пошува ,,итно ме бараат,, и број телефонски.



Внимавајте!!!! СЕ РАБОТИ ЗА ИЗМАМА. По проверката од страна на МКnews откривме дека бројот се наоѓа на остров Св Елена, а бројот е од оние со кои сметката ќе ви отиде до небо доколку завртите.

Она што е карактеристично е дека вечерва речиси во истовреме им стасала на огромен број корисници на Т-мобиле. A според последните информации кои ги добивме од нашите читатели вечерва истата порака стигнувала и на другите мобилни мрежи. Потврда има од корисници на ONE.

Во Т-мобиле знаат за ова но засега немаат начин како да го блокираат овој телефонски број, велат читателите на МКnews, кои завртеле и барале информации во врска со оваа порака, велат дека од Т мобиле им било кажано дека знаат за пораката но дека во моментов нема начин како да се блокира бројот и ги советувале никако да не се обидуваат да завртат.

Некои од нив, кои имаат семејство во моментов кое е надвор од државава помислиле дека нешто ним им се случило и од фиксни телефони завртеле на овој број. се јавил автомат кој зборувал на лош англиски јазик. Нема информации дали и т-хоум знае за оваа измама. дали ќе се анулираат сметките на граѓаните или ќе останат со празни џебови кога ќе им дојде сметката.

еве како изгледа пораката ( бидете внимателни броевите се менуваат но сите се со позивен 00 290



 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Ми стигна накај 20:00ч таква порака, претпоставував дека е некое такво срање. Исто после 5 мин ми титна позивен број ( +359 ) Бугарија, а таму немам никој моментално. Пред месец дена мислам пишуваше за измама со позиви / титкања од странски броеви, му свртиш ли отиде сметката до небо.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Ми стигна накај 20:00ч таква порака, претпоставував дека е некое такво срање. Исто после 5 мин ми титна позивен број ( +359 ) Бугарија, а таму немам никој моментално. Пред месец дена мислам пишуваше за измама со позиви / титкања од странски броеви, му свртиш ли отиде сметката до небо.
Еј да бе, приметувам и јас, ми вртат од +359 и некој си број. Некад вртат и во 4-5 сабајле, среќа на сајлент ми е тогаш телефонот.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
А таму се јавувате а, А ја еве два - три дена праќам пораки и тоа на познати:
„Во недела ќе го копаме лозјето,дали ќе дојдете“
и никој не ми одговара,пак изгледа и оваа година ќе плаќам аргати.
Се сменија времињата,се отиде у п.м., а кај сите сум бил на ставање плоча, копање бунар,косење море и на колење бишка.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
А таму се јавувате а, А ја еве два - три дена праќам пораки и тоа на познати:
„Во недела ќе го копаме лозјето,дали ќе дојдете“
и никој не ми одговара,пак изгледа и оваа година ќе плаќам аргати.
Се сменија времињата,се отиде у п.м., а кај сите сум бил на ставање плоча, копање бунар,косење море и на колење бишка.
Чичко Анчо пиши им порака за муфте јадење и пиење, ете ги за саат време кј тебе во двор се. :)
Он: Кј мене немат вакво чудо стигнато, имаме уш 3 кориснички броја ти мобајл никој се нема пожалено, добро е да ги проверам после.
 
П

Пе Џо

Гостин
Истата порака ми стигна точно вчера во 21:48. Сакав да им одговорам `Ме трипаат итно`, али ми текна шо е работаа.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
И мене сега ми дојде демек гласовна порака јавете се на бројот превара опасна :D
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Јас искрено паднав на ова. Ми се виде као демек позивен за Скопје :D И се јавив, ѕвонеше 10 секунди и спуштив.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Јас искрено паднав на ова. Ми се виде као демек позивен за Скопје :D И се јавив, ѕвонеше 10 секунди и спуштив.
Ај баш ќе кажиш колку ќе ти земе + на сметката.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Ни треба некој што паднал на ова да каже каква му е сметката. Чисто да си знаеме.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Кој би си го крстил детето "Итно"? :D Или прекар му е тоа ? :)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Чичко Анчо пиши им порака за муфте јадење и пиење, ете ги за саат време кј тебе во двор се. :)
Он: Кј мене немат вакво чудо стигнато, имаме уш 3 кориснички броја ти мобајл никој се нема пожалено, добро е да ги проверам после.
Не бре, не помага и тоа,знаат дека јас не сум скржле и се ќе има,не сакат да фатат мотика,оти се зарекле така откога дошле овдека.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom