Хрчаци

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Побарај по Пет Шоповите.
А стаорците планираш да ги чуваш како миленици, или потребни ти се за исхрана на змија ?
А отприлика по колку пари се ?
 

Sofist?

Ула
Член од
11 јануари 2010
Мислења
160
Поени од реакции
12
Планирам да ги чувам како миленици :D

Моментално во Штип нема никаде но ќе побарам во Скопје кога ќе се преселам. :)
Нема да најдеш за да купиш јас сите пет шопови ги претурив и не најдов .. и јас имав бело глувче глушецот од Ивана и беше татко али ми почина :( ... ако евентуално најдеш некој да продава кажувај сакам пак :) ако не ако сакаш имам хрчачина за подарок :P
 
Член од
8 мај 2012
Мислења
1
Поени од реакции
1
Имам прашање кое не е поврзано конкретно за хрчаците ама не ми се отвара посебна тема само за ова. Туку, знае некој дали кај нас се продаваат стаорци и ако се продаваат каде може да се купат ? :D
Imas staorci vo Amazon toa ti e prodavnica za zivotni vo Skopje ..gi ima poveke za sigurno znam deka imas vo Bunjakovec i vo Taftalige..150 den e staorec..bas pred dva dena gi vidov :) pozz
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
271
Поени од реакции
232
Imas staorci vo Amazon toa ti e prodavnica za zivotni vo Skopje ..gi ima poveke za sigurno znam deka imas vo Bunjakovec i vo Taftalige..150 den e staorec..bas pred dva dena gi vidov :) pozz
Фала ти многу :) Кога ќе одам за Скопје обавезно ќе проверам во таа продавница.
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
5
Поени од реакции
1
Zdravo.!Poklon za rodenden mi donesoa hrcak..Mnogu mili i ubavi zivotni se..Mnogu go sakam..No jas neznam nekoi raboti
So sto se hrani i kolku pati na den da mu davam hrana
dali moze da umre ako se prejade mnogu ili pak toa samo kolku saka si jade? :/
dali so nesto si igra i so sto (Jas imam trkalo na pocetokot se vrteshe no sega ne) :/
I me interesira za akvariumot koga treba da mu go cistam kako i taka nataka.. :)
Dali pie voda bidejki citam nekoi vikaat ne drugi vikaat da :(
I moeto mnogu kiva :(
Dali e normalno ili pak nekoja bolest nedaj boze :(
Ve molam kazete mi gi odgovorite na ovie prashanja itno mi e :(
Vi blagodaram od napred :D
Temata e prekrasna Bravoo :D ve ocekuivam so odgovoritee
Ke mi pomognete mnogu
Vi blagodaram od se srcee
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Абе оние малите сибирските ги продаваат сеуште негде?
--- надополнето: 13 јуни 2012 во 10:20 ---
Zdravo.!Poklon za rodenden mi donesoa hrcak..Mnogu mili i ubavi zivotni se..Mnogu go sakam..No jas neznam nekoi raboti
So sto se hrani i kolku pati na den da mu davam hrana
dali moze da umre ako se prejade mnogu ili pak toa samo kolku saka si jade? :/
dali so nesto si igra i so sto (Jas imam trkalo na pocetokot se vrteshe no sega ne) :/
I me interesira za akvariumot koga treba da mu go cistam kako i taka nataka.. :)
Dali pie voda bidejki citam nekoi vikaat ne drugi vikaat da :(
I moeto mnogu kiva :(
Dali e normalno ili pak nekoja bolest nedaj boze :(
Ve molam kazete mi gi odgovorite na ovie prashanja itno mi e :(
Vi blagodaram od napred :D
Temata e prekrasna Bravoo :D ve ocekuivam so odgovoritee
Ke mi pomognete mnogu
Vi blagodaram od se srcee
Еве јас ќе ти кажам некои работи што ги знам.

За храна можеш да му купиш од продавница (за животни) или свеж зеленчук давај му. Вода ќе му ставаш во мало капаче од шише или има во пет шопови едни како шишенца се лепат за аквариумот и они си пијат од тоа. Не постои животно (освен рибите и водните животни) што не пие вода.
Тој е глодар, и храната ја чува во него, немора многу да го оптоваруваш со јадење, зошто тој после пак ќе си ја исплука храната или таа што ја сочувал ќе ја дојаде (пола морковче му е доволно).
За играње можеш да најдеш исто така по пет шоповите. Има доста работи за него, ќе си видиш кое и е најдобра цена и најубаво.
За чистење, јас го чистев секој трет ден. Затоа што почнуваат да смрдат (и затоа и веќе не чувам, и нема ни да чувам хрчак). Ќе му ја менуваш пилевината секој 2-3 дена.
А за кивањето консултирај се со некој од пет шоповите. Може и стварно е болно нешто. Недај боже да му бидне нешто. :(

Тоа е се. И ние ти благодариме тебе на довербата од се срце. ;)
 
Член од
13 јуни 2012
Мислења
67
Поени од реакции
6
Нов сум на форумот , ја отворив оваа тема и решив и јас да ви дадам неколку совети....

Чувајте го добро хрчакот..Менувајте му ја пиливината не секои 7-8 дена....Ако го чувате во аквариум обавезно купете му и епрувета за вода , цената е околу 60-70 денари....Најмногу сака да врти на тркало(точак)....

Ако решите да го чувате во кавез потрудете се да најдете некој кавез со тунели(топугани) , тркало (точак) и некои други играчки.....Инаку јас имам ваков кавез..Го купив 1300 денари.... !!! :)
--- надополнето: 13 јуни 2012 во 16:11 ---
Нов сум на форумот , ја отворив оваа тема и решив и јас да ви дадам неколку совети....

Чувајте го добро хрчакот..Менувајте му ја пиливината не секои 7-8 дена....Ако го чувате во аквариум обавезно купете му и епрувета за вода , цената е околу 60-70 денари....Најмногу сака да врти на тркало(точак)....

Ако решите да го чувате во кавез потрудете се да најдете некој кавез со тунели(топугани) , тркало (точак) и некои други играчки.....Инаку јас имам ваков кавез..Го купив 1300 денари.... !!! :)

ФОТОГРАФИЈА ОД МОЈОТ ХРЧАК !!!!
 

Attachments

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Мислам дека си грешка во врска со пилевината малце,добро ајде на една недела да се менува ама барем 2 пати неделно да се менува местото каде уринира хрчакот...јас така правам,секој вторник му менувам,ама секој петок со лопата отстранувам каде кака и мочка и ставам нова пилевина таму(од веќе таа во кафезот) ... а некогаш знам и два пати неделно да сменам... :D
 
Член од
13 јуни 2012
Мислења
67
Поени од реакции
6
Дали знаете кога ке го спарите хрчакот , по колку дена тој раѓа малечки ???? :)
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
271
Поени од реакции
232
Ај нека ти се честито 12 мали хрчаци. :D

Инаку, божем стаорец, моето испадна Сириски Хрчак...добро барем не е од тие сибирските хрчаци, тие се ептен безкичмењаци, ама сепак, како можеле да ги излажат наместо стаорец им продале хрчак на моите. :ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom