Храна и пијалоци од нашето детство

Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.136
Едноставно, тоа е производот Ресана (се вика така според градот во кој се наоѓа фабриката), друга нема, па да можеме да споредуваме која е подобра/најдобра.
Мислев на производителот дека најдобро ја правеше а како инаку се викаат тие на Јафа, Витаминка и остали?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Мислам дека Агроплод е купен од српски Свис лајон. Може грешам.
Како дете сум бил во фабриката во Ресен и мислам дека е на светско ниво. Може не по капацитет, ама по изглед и хигиена. И бони-топ беше на Агроплод Ресен.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.314
Поени од реакции
79.045
Мислев на производителот дека најдобро ја правеше а како инаку се викаат тие на Јафа, Витаминка и остали?
Тие на Јафа се оригиналните. Другово, со се Ресана е копија.[DOUBLEPOST=1534930719][/DOUBLEPOST]
Мислам дека Агроплод е купен од српски Свис лајон. Може грешам.
Како дете сум бил во фабриката во Ресен и мислам дека е на светско ниво. Може не по капацитет, ама по изглед и хигиена.
Тоа е од неодамна. (10-тина години :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.314
Поени од реакции
79.045
Тие на Јафа како се викаат?
Јафа колач ги викаа и ги правеа и по дома.
Кај нас подоцна и Агроплод почна да ги прави, а ги нарекоа Ресана.[DOUBLEPOST=1534931238][/DOUBLEPOST]и Јафа беше/е на Колинска
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.136
Јафа колач ги викаа и ги правеа и по дома.
Кај нас подоцна и Агроплод почна да ги прави, а ги нарекоа Ресана.
Не сум слушнала некој да рече Јафа колач ќе купам ја знам на српски е Јафа кекс али кај нас е позната како ресана ради Агроплод која мене ми беше најубава на вкус.

А Swisslion e далеку испод стандардите на Агроплод.
И кремов :X3: за брзо време излезе од продажба али превкусен беше.
164548-2cefc0e4d6fdf912ed7b3c943d263f7c.jpg
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
И со чокалада беше слаба работата...ова црвено пакување ми е останато у сеќавање, ама доживљај беше кога ќе улета некој од странство со Милка, Нестле, Тоблероне. Имаше и еден покушај на Краш за копирање на формата на Тоблероне - Колумбо се викаше.

2vsrk8o.jpg

На ова исто сеќавам, обично го купувавме ако не беа родителите дома или немаш стаклено шише од литар Кока кола за да го дадеш за замена. Не беше којзнае што. Фирмава Дрога Порторож праеше и паштети и такви некои ствари кои се конзумираа на големо.

flavoraid_1612013_fejs.jpg
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
едниот постер е од човек доста успешен каде што плаќа пари се регуларно, вториот постер истиот човек ама клошар неуспешен пошо се запишувал на вересија.

Засега на 26 години се уште сум на вториов пример, ама сум богат во душа.
Истиот човек седи на столче само два примери ?
(скржав и дарежлив мислам беше, кој е скржав е богат кој е дарежлив е сиромашен)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.314
Поени од реакции
79.045
Не сум слушнала некој да рече Јафа колач ќе купам ја знам на српски е Јафа кекс али кај нас е позната како ресана ради Агроплод која мене ми беше најубава на вкус.
Исто гарант порано ретко си среќавал калкулаторот некој така да го вика, пастата за заби и бојата за чевли.
Што не значи дека тие производи се дигитрон, каладонт и ималин. (во оваа реченица, намерно со мала буква)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.091
Колку јаки фигурички беа лавчињата од киндер јајца, некаде 93 та - 94 та ги собирав, баш овие што се постирани. Колку мрење се сеа играчките што се паѓаат, пола налепници се...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.314
Поени од реакции
79.045
А Swisslion e далеку испод стандардите на Агроплод.
И кремов :X3: за брзо време излезе од продажба али превкусен беше.
Прегледај го приврзокот 195704
Агроплод и Свислајон, според мене се тука со квалитетот. Социјални производи за работничка класа.
Кремот МилкиВеј може ти се свиѓал тебе, али мене тоа не ми беше баш крем, туку пена некаква.[DOUBLEPOST=1534934828][/DOUBLEPOST]
И со чокалада беше слаба работата...ова црвено пакување ми е останато у сеќавање, ама доживљај беше кога ќе улета некој од странство со Милка, Нестле, Тоблероне. Имаше и еден покушај на Краш за копирање на формата на Тоблероне - Колумбо се викаше.
Тоблеронето во СФРЈ беше на Краш, они ја имаа лиценцата. Втора половина од осумдести ја изгубија и си правеа свое исто такво чоколадо, само со подкастрени врвови на "планините"/ребрата. Не беше толку лошо ни Колумбо.
 
Последно уредено:
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.136
Исто гарант порано ретко си среќавал калкулаторот некој така да го вика, пастата за заби и бојата за чевли.
Што не значи дека тие производи се дигитрон, каладонт и ималин. (во оваа реченица, намерно со мала буква)
Не туку цепидлачење се вика. Сите како ресани ги знаат тие "колачи" и порано и сега, колач е широк поим а сега историја на ресаната не е потребна јасна ми беше поентата на муабетот дека на агроплод најубави ми се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom